Bir Harita Oluşturucu Nasıl New York’un En Beklenmedik Güç Brokeri Oldu?

Bilgin

Global Mod
Global Mod
O, Pittsburgh’dan doktora sonrası bir arkadaş, bir barmen ve politik harita yapımcısı. Şimdi, Jonathan Cervas birdenbire New York’un en beklenmedik güç komisyoncusu oldu.

Geçen ay, bir New York Eyaleti yargıcı, eyalet Demokrat liderleri tarafından onaylanan haritaların anayasaya aykırı olduğu ilan edildikten sonra, New York’ta Meclis ve Eyalet Senatosu için yeni bölge haritaları oluşturması için Bay Cervas’ı seçti.

Bay Cervas’ın yeni haritaları, birkaç bölgeyi radikal bir şekilde yeniden şekillendirdi ve önümüzdeki on yıl için devletin siyaset kurumunun geleceğini karıştırdı. Cumhuriyetçiler sessizce memnundu ve bazı gerrymandering karşıtı gruplar çalışmalarını övdü. Ancak Temsilciler Meclisi’nde potansiyel olarak birkaç potansiyel alıcının potansiyel olarak buharlaştığını gören Demokratlar çileden çıktı.

Bay Cervas’ın kararları – Cumartesi günü erken saatlerde yayınlanan uzun bir açıklamada ana hatlarıyla belirttiği gerekçesi – Manhattan’da Temsilciler Jerrold Nadler ve Carolyn Maloney’i birbirine düşüren biri de dahil olmak üzere bazı görevdeki Demokratlar arasında kısır iç çatışmalara ve muhtemel ön seçimlere neden oldu.

37 yaşındaki Bay Cervas ise sadece işini yaptığında ısrar ediyor ve eyaletteki değişikliklerin 2022 seçim döneminde bu kadar geç gelmesi nedeniyle öneminin abartıldığını söylüyor.

“İnsanlar, Temsilciler Meclisi’nin Pennsylvania’dan bir adam tarafından nasıl belirleneceğini anlatmış; hiçbir şey gerçeklerden daha uzak olamaz ”dedi bu hafta uzun bir röportajda ve ofis için “insanların hala kaçması gerektiğini” de sözlerine ekledi.

Mahkemeye hizmet ediyorum, demokrasiye hizmet ediyorum. İşte bu,” diye ekledi. “İnsanlar beni önemli kılmak istiyorlarsa, öyle olsun, ama ben sadece ahlaki ilkelerime ve öğrendiğim şeylere bağlı kalıyorum ve kanunu yazıldığı gibi uyguluyorum.”

Bununla birlikte, Bay Cervas’ın sınırlandırılmasının etkisi şimdiden derin oldu ve Long Island’dan New York’un yukarısına kadar oldukça rekabetçi genel seçim kampanyaları olasılığını yarattı. Demokratların rahat bir çoğunluğa sahip olduğu New York Eyalet Senatosu’ndaki bazı yarışlar da yeni çizgilerle alt üst oldu.

Brooklyn ve Queens’in bazı bölgelerini temsil eden Temsilci Hakeem Jeffries, yeni çizgileri siyahların oylamaya ve toplumun diğer yönlerine katılımını kısıtlayan “Jim Crow” yasalarına benzeterek ve Bay Cervas’ın çalışmalarını şu şekilde çarpıtarak özellikle kongre değişikliklerinden rahatsız oldu. “New York City merkezli beş kongre bölgesindeki Siyah ve Latin nüfusu aşağıladı”.

“Seçilmemiş, şehir dışından gelen özel usta korkunç bir iş çıkardı, şehirdeki Siyah ve Latin topluluklarına büyük şiddet uygulayan ve Amerika’daki en Yahudi mahallesini gereksiz yere patlatan adaletsiz bir harita üretti” dedi. Temsilciler Meclisi Demokratik Grubu’nun başkanı ve Kongre’deki en yüksek ikinci Siyah milletvekili. “Bu sorunlu ve bu hiçbir şekilde mazur görülemez veya adil veya rasyonel bir şekilde açıklanamaz.”

Yeniden Dağıtım Hakkında Bilmeniz Gerekenler

• Yeniden Kısıtlama, Açıklama:Amerikan siyasetini yeniden şekillendiren süreçle ilgili en acil sorularınızın yanıtlarını burada bulabilirsiniz.
  • Gerrymandering’i anlayın: Partinizi iktidara getirebilir misiniz? Bu hayali durumda kendi semtlerinizi çizmeye çalışın.
  • Öldürme Yarışması:Her iki taraf da kendilerini güvenli koltuklara çekmek için yeniden dağıtım kullandığından, rekabetçi bölgelerin sayısı düşüyor.
  • Derinleştirme Bölmeleri:Siyasi haritacılar orantısız yeni bölge hatları oluştururken, zaten kutuplaşmış olan partiler birbirinden daha da uzaklaşıyor.
Bay Cervas, haritasının Siyah, Latin ve Asyalı gruplar da dahil olmak üzere New York’un en büyük azınlık nüfusunun kaçının “coğrafi olarak yoğunlaştığını” “tam olarak yansıttığını” söyledi.

Bay Cervas’ın siyasi inançlarına gelince, onları tahmin etmek biraz zor. Siyasi eğilimlerini herhangi bir partiye bağlılığını ilan etmek yerine “demokrasi yanlısı” olarak tanımlıyor, ancak inancın “bir partiye diğerinden daha yakın hizaya geldiğini” de ekliyor. Yaşadığı yer olan Pennsylvania’da bağımsız olarak kayıtlı, ancak son zamanlarda oradaki bir Cumhuriyetçi ön seçimde o partinin ılımlı üyelerini seçme umuduyla oy kullandığını söylüyor.

Dahası, siyasetten nefret ettiğini, kurumları ve politikaları seçim savaşlarına tercih ettiğini söylüyor.

“Yönetimi severim,” dedi Bay Cervas. “Atışmaları, husumetleri, oyunları gerçekten sevmiyorum. Bu tür şeyler ilgimi çekmiyor.”

Kredi… The New York Times için Ross Mantle
Kredi… The New York Times için Ross Mantle

Bay Cervas, Cumhuriyetçilerden gelen başarılı bir davanın ardından yeni haritaların hazırlanmasını emreden Steuben County Eyalet Yüksek Mahkemesi’nden Yargıç Patrick F. McAllister tarafından sözde özel usta olarak atandı. Cumhuriyetçi Yargıç McAllister, Albany’deki Demokrat milletvekillerinin “anayasaya aykırı olarak siyasi önyargılarla çizilmiş” çizgileri benimsediğini tespit etti.

Bay Cervas, 2012’de New York’un şu anki kongre haritasının çizilmesine yardımcı olan Stanford hukuk profesörü Nate Persily’nin Yargıç McAllister’ı geri çevirmesinden sonra Nisan ortasında atandı.

Önceki işi Georgia, Virginia ve Utah’daki daha sınırlı yeniden dağıtım davalarında asistan olarak olmuştu. Ancak geçen yıl Bay Cervas, Pennsylvania’daki bir yeniden bölgelendirme komisyonunun parçası olarak eyalet çapında bir proje için işe alındı; burada başkan Mark Nordenberg, yeniden bölgelendirme uzmanı olarak paha biçilmez olduğunu kanıtladığını ve “bu konuda derin bir bilgiye sahip olduğunu” söyledi. hukuk” ve elbette “teknik, haritalama becerileri”.

Pittsburgh Üniversitesi’nin eski rektörü Bay Nordenberg, “Yaptığımız her şeye adil ve tarafsız bir şekilde yaklaştı” dedi ve “fırsat bulsam onu tekrar işe alacağını” belirtti.

Bununla birlikte, Bay Cervas hiçbir zaman özel bir usta olmamıştı, özellikle de bu kadar sıkı bir son teslim tarihinde: revizyonlar dahil ve dahil olmak üzere nihai haritaları teslim etmek için yaklaşık beş hafta. New York City’den yaklaşık 275 mil uzaklıktaki Steuben County’de hem çevrimiçi hem de tek bir yüz yüze duruşmada birkaç asistanla çalıştı ve halktan yorumlar istedi.

Ve bu konumun uzaklığı, mahkeme görünümlerini hantal hale getirirken, bazı gerrymandering karşıtı savunucular, yeni haritalar için sesli destek yolculuğuna çıktı.

New York’ta renkli insanların daha fazla temsil edilmesi için lobi yapan bir koalisyonun parçası olan Asya Amerikan Yasal Savunma ve Eğitim Fonu’ndaki Demokrasi Programının yöneticisi Jerry Vattamala, “Hoş bir şekilde şaşırdığımı söylemeliyim” dedi. Bay Cervas’ın aldığı binlerce yoruma duyarlı göründüğünü de sözlerine ekledi. “Yani altı saatlik yolculuk, sanırım buna değdi.”

Bazı açılardan, Bay Cervas’ın kaderinde Demokratik ıstırapta büyük bir rol oynamış gibi görünüyor: Pittsburgh dışında, 1984’te Ronald Reagan’ın partinin adayı Walter Mondale’i ikinci kez kazanarak küçük düşürdüğü Seçim Günü’nde doğdu. Yetiştirilmesi – iki farklı eyalette – işçi sınıfıydı: Babası Whittle Communications’ın saha servisi temsilcisiydi, annesi Kmart’ta çalıştı.

Aile 1990’ların başında Las Vegas’a taşındı ve Bay Cervas siyasetle ilgilenmeye başladı, sonunda Nevada-Las Vegas Üniversitesi’nde konuyu inceledi ve siyaset bilimi bölümünden mezun oldu. Bir kumarhanede sinemada çalışarak ve sonunda barda çalışarak geçimini sağladı, kendisinin farklı fikirleri dinlemeyi öğrenmesine yardımcı olduğunu söylediği bir iş.

“Aslında nasıl ılımlı olunacağına dair bir eğitim” dedi. “İnsanlar tahrik edici şeyler söylediğinde, bunu fazla kişisel almamalısınız. ”

New York hatları üzerinde çalışmaya başlamadan önce, Bay Cervas bir Pennsylvania komisyonu için yeniden bölgelendirme uzmanıydı. Kredi… The New York Times için Ross Mantle

Bay Cervas için yolda bir dönüm noktası varsa, bu yaklaşık on yıl önce Kaliforniya, Anaheim’daki bir rock konserinde gelmiş olabilir.

ABD Yeniden Dağıtımı Nasıl Çalışır?

Kart 1/8

Yeniden dağıtım nedir? Kongre ve eyalet yasama bölgelerinin sınırlarının yeniden çizilmesidir. Nüfustaki değişiklikleri yansıtmak için nüfus sayımından sonra her 10 yılda bir olur.

Bu yıl neden önemli? Temsilciler Meclisi’nde son derece ince bir Demokratik marjla, birkaç kilit eyalette haritaların yeniden çizilmesi, 2022’de Kongre’nin kontrolünü belirleyebilir.

O nasıl çalışır? Sayım, her eyaletin Kongre’de kaç sandalye alacağını belirler. Haritacılar daha sonra, Meclis’te eşit temsili sağlamak için bir eyaletin tüm bölgelerinin kabaca aynı sayıda sakine sahip olmasını sağlamak için çalışır.

Yeni haritaları kim çiziyor? Her devletin kendi süreci vardır. On bir eyalet, harita oluşturmayı bir dış panele bırakıyor. Ancak çoğu – 39 eyalet – eyalet milletvekillerinin Kongre için yeni haritalar çizmesini sağlıyor.

Eyalet yasa koyucuları kendi bölgelerini çizebiliyorsa, önyargılı olmayacaklar mı? Evet. Partizan haritacılar, seçmenleri siyasi bir hedefi ilerletecek şekilde kümelemek için – kurnazca veya aleni bir şekilde – genellikle bölge hatlarını hareket ettirir. Buna gerrymandering denir.

Gerrymandering nedir? Bir tarafa avantaj sağlamak için bölge haritalarının kasıtlı olarak çarpıtılması anlamına gelir. Tüm ilçeler kabaca aynı nüfusa sahip olsa da, haritacılar partizan bir eğilim yaratmak için öznel kararlar verebilirler.

Gerrymandering kanuni midir? Evet ve hayır. 2019’da Yüksek Mahkeme, federal mahkemelerin partizan gerrymanders’ı engellemede hiçbir rolü olmadığına karar verdi. Ancak mahkeme, Oy Hakları Yasası’nın ırksal veya etnik gerrymandering’i yasaklayan kısımlarını olduğu gibi bıraktı.

Yeniden dağıtım ve gerrymandering hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Times muhabirleri en acil sorularınızı burada yanıtlıyor.

Hâlâ barmenlik yapan Bay Cervas, Irvine’deki California Üniversitesi yakınlarında kalan Katilleri görmek için eyalet sınırlarını aşmıştı.

“Gördüm,” dedi üniversite hakkında. “Ve gerçekten beğendim.”

Yeniden bölgelendirme ve gerrymandering’in etkileri ile kariyer boyu süren bir saplantı haline gelen şeyin köklerini inşa edeceği yüksek lisans okuluna başvurdu ve kabul edildi.

Bay Cervas’a göre “hayatımı değiştiren” Cal-Irvine’de tanınmış bir siyaset bilimci ve yeniden bölgelendirme uzmanı olan Bernard N. Grofman ile çalışmaya başladı. Özellikle, Bay Grofman, Bay Cervas’ın gerrymandering’e ve coğrafi bilgi sistemlerine, veri yığınlarını birleştirebilen gelişmiş haritalama yazılımına olan ilgisini teşvik etti.

Bay Grofman, çalışkan bir öğrenciyi, onu profesöründen “en az üç kat daha hızlı” haritalayabilen, bilgi sırılsıklam bir süngere benzeterek hatırlıyor.

Bay Cervas, Utah’taki Navajo Ulusu’nun da dahil olduğu, okul yönetim kurulu ve ilçe komisyon bölgeleri hakkında dava açan bir dava da dahil olmak üzere bir dizi davada özel usta olarak atanan Bay Grofman için araştırma görevlisi oldu. Federal mahkemeler bu bölgeleri anayasaya aykırı buldular ve sonraki haritalama, Bay Cervas’ın işine olan bağlılığını doğrulamış görünüyor.

“Navajo Yerli Amerikalılarını güçlendiren çizgiler çizdik” dedi. “Hiçbir şey insanların yaşamları üzerinde doğrudan bir etkim olduğu o an kadar harika hissettirmedi. Ve bu, bu davaların her birinde devam ediyor. ”

Gerçekten de, Bay Cervas’ın 20 milyonluk nüfusuyla ülkenin dördüncü büyük eyaleti olan New York’taki çalışmalarının, yaşamları ve siyasi kariyerleri de etkileyeceğinden şüphe yoktur. Seçim sonuçlarıyla ilgili endişelerden dolayı biraz hayal kırıklığına uğrasa da, sözlerine gösterilen ilgiye şaşırdığını söylüyor.

“Herkes at yarışı siyasetine odaklandı ve kimse haritamızın ne kadar temiz olduğuna odaklanmadı” dedi.

Bay Cervas, ülkenin demokratik süreçleri konusunda hâlâ iyimser olduğunu ve kendisi gibi Amerikalıların çoğunun “gerrymandering’in alçak doğasına” karşı olduğuna inandığını söylüyor.

“Halkın bu şeylere karşı olması oldukça evrensel” dedi. “Bence insanlar adil bir şekilde kazanmayı tercih eder.”

Bay Grofman ise, eşit nüfus ve temsil, bitişiklik ve kompaktlık gibi çeşitli kriterleri hesaba katmanın bazen ne kadar zor olabileceğini Bay Cervas’ın eleştirilerinin gözden kaçırdığını hissettiğini söylüyor.

“Dengelemeniz gereken 10 farklı şey var” dedi. “Herkesin her istediğini yapamazsınız.”

Nicholas Fandos raporlamaya katkıda bulundu.