Bir Radyo Yapımcısı Pazar Günlerini Nasıl Geçirir?

Bilgin

Global Mod
Global Mod
KalaLea, görüntü ve grafik tasarım, web prodüksiyon, fotoğrafçılık ve yayıncılık alanlarında çalıştı. Yoga ve Reiki eğitimi aldı ve Brezilya’da organik çiftçilik yaptı. Aşçılık dersleri verdi, yemek işine başladı ve Brooklyn’de bir kafe açtı. Ama önce radyoyu buldu, takılıp kaldı.

Şimdi The New Yorker Radio Hour’da yapımcı. Çalışmaları, hikaye fikirleri sunmaktan ön röportajlar yapmaya ve müzik bulmaya kadar uzanıyor. Sonunda tüm parçaları bir araya getiriyor: “Bant kesiyorum ve şeyi yapıyorum” dedi. 2003’ten beri tek bir isimle anılan KalaLea, 51 yaşında ve Brooklyn, Bedford-Stuyvesant’ta yaşıyor.

UYANIN VE OKUYUN Asla alarm kurmam ama nedense, vücut saatim beni her zaman ben uyuduktan sekiz saat sonra uyandırır, bu yüzden sabah 7 ile 8 arasında uyanırım, ilk işim tüm New York Times’ı gözden geçirmektir. The New Yorker’a bakıyorum. Ayrıca genellikle yatağımın yanında dört ila beş kitap bulunur ve bunlardan birini okurum veya bazen hepsini gözden geçiririm. Elimdekilerden biri James Baldwin’in “The Cross of Redemption” adlı eseri. Bir şey üzerinde çalışırken her zaman James Baldwin’den bir şeyler almayı severim.

KalaLea, kardeşi müzisyen Gray Reverend ile bir plak dükkanı olan Black Star Vinyl’in dışında. Kredi… Michelle V. Agins/The New York Times

PİŞİRMEK, DİNLEMEK Ondan sonra kalkıp yemek hakkında düşünmeye başlayacağım. Birisi genellikle kasabadadır – bir arkadaşım ziyarete gelebilir ve onları geç bir öğle yemeğine getirebilirim çünkü bu beni haftalık yemek hazırlamak için motive ediyor. Kahvaltı mücver, hindi pastırması, haşlanmış şeftali, Çin lahanası ve avokado olabilir. Kulağa çılgınca geldiğini biliyorum ama bunlar benim yaptığım kahvaltı çeşitleri. Bu yıl ağzıma ilk koyduğum şeyi çiğ yapmaya çalışıyorum. Çiğ meyve veya sebzeler, çoğunlukla. Bu noktada, muhtemelen öğle yemeğini de yiyeceğim, bu yüzden siyah fasulye veya mercimek kaynatıyor olabilirim veya fırında bir şey olabilir veya balık gibi bir şeyleri marine ediyor olabilirim. Ne zaman yemek yapsam, bir podcast dinliyorum. On the Media ve Death Sex & Money gibi WNYC’yi dinleyebilir veya Reveal, This American Life, Criminal veya Throughline’ı yakalayabilirim.

ÇOK AMAÇLI DERGİ Sonra yapılacaklar listeme bakarım. Cumartesi günü bitirmediğim şeyler olacak ve o noktada hafif bir panik atak geçireceğim. Yazdığım bir günlüğüm var ama arkasına yapılacaklar listeleri koyuyorum ve son sayfadan yazı ve yapılacaklar listeleri buluşana kadar ilerliyorum. O zaman yeni bir dergi almanın zamanı geldi.

KalaLea müzikal tercihleri hakkında “Virginia Rodrigues’i oynamayı seviyorum” dedi. “Melek gibi bir sesi olduğunu düşünüyorum. İpeksi bir melek gibi.” Kredi… Michelle V. Agins/The New York Times

KEŞFETMEK Hava güzelse, bir yere, belki de pek iyi bilmediğim bir mahalleye veya Prospect Park’a bisiklet sürmeye çalışırım. Kısa bir süre önce, Wildman Steve ile Prospect Park’ta yiyecek aramaya gittim. O ve kızı orada bir tur yapar. Hala ne yiyebileceğim konusunda gerçekten gerginim. Keşke daha iyi notlar alsaydım.

SAVASANA Eve dönüyorum ve yapılacaklar listemdeki şeylerden biri de dinlenmek. Bu yüzden en az 30 dakikalık bir dinlenme seansım var. Oturma odamda bir yoga matım olacak ve bunu su kaynatmak için bir fırsat olarak değerlendiriyorum çünkü tansiyonumu yönetmeye yardımcı olması için ısırgan otu ve ebegümeci gibi bazı çaylar içiyorum. Mindere uzanıp zamanlayıcımı kuracağım ve üzerime bir battaniye örtüp savasana yapacağım.

ARKADAŞLAR O zaman birinin gelmesinin zamanı gelmiş olabilir. Mutfağa gelirler ve biz yetişiriz ve sonra onu oturma odasına götürürüz, orada yemek yeriz ve konuşuruz. Çok farklı şeyler yapan arkadaşlarım var. Beni ziyaret eden son arkadaşım Sidney, Avustralya’dan bir sanatçı ve meditasyon öğreten bir Budistti. Londra’dan bir arkadaşım vardı, o bir psikoterapist. Eskiden modada çalışan Jamaika’dan bir arkadaş öğle yemeğine geldi. Tüm arkadaşlarımla çok yoğun sohbetlerimiz olduğunu hissediyorum. Müzik için Virginia Rodrigues’i oynamayı seviyorum. Bence melek gibi bir sesi var. İpeksi bir melek gibi.

“Hava güzelse, bir yere, belki pek iyi bilmediğim bir mahalleye veya Prospect Park’a bisiklet sürmeye çalışırım.” Kredi… Michelle V. Agins/The New York Times

ASLA DİNLEYİN Evde, hafta için akşam yemeği ve yemek hazırlamaya başlayacağım. Mutfağımda bir radyom var. Ayrıca programımız The New Yorker Radio Hour WNYC’de yayında. Kulaklık takmadan bir kez daha dinlemenin birçok yolu var. Teknik veya sağlam tasarım açısından anlayabileceğim birçok şey var. Daha önce bir şeyler çok yüksek gelmiş olabilir ama radyoda yemek pişiriyorum ve su akıtıyorum ve bu tamamen mantıklı.

RUHUN İNANILMAZLIĞI Yürüyüşe çıkabilirim. Nostrand’da başlayan ve Bed-Stuy boyunca devam eden bu kesin ruh azmi var. Ağaçlar, kahverengi taşlar ve kahverengi insanlar. Topluluk gerçekten evde büyümüş hissediyor. Alacakaranlık üzerimizdeyse, özellikle şu anda CUNY’de öğretmenlik yaptığım için, haftamın çılgınca geçeceğinin fazlasıyla farkındayım, bu yüzden en geç 7 gibi eve gitmem gerekiyor.

EDEBİYAT Bazen arkadaşlarıma veya eşime sürpriz yapmak için kartlar veya mektuplar yazarım. Birkaç aydır anneme mektup yazıyorum. Sanırım 51 yaşına geldiğimde, bu yaşta yaşadığı çok şey olduğunu fark ettim. Ona şükran ve şefkat göstermek istiyorum.

Evde, bitkileriyle ilgileniyor. Kredi… Michelle V. Agins/The New York Times

GECE BESLENMESİ Bazen akşamları bitkileri sulamayı seviyorum çünkü ben uyurken bitkilerin suyu, gübreyi ve onlara verdiğim sevgiyi emdiğini düşünüyorum. 8-9 gibi yatağa giriyorum. Çarşaflara ve birçok pijamaya yatırım yaptım.

TÜM BAĞLI Akşamı bir şeyler izleyerek bitirmeyi seviyorum. İnsanlar bana mesaj atıyor ve ne izlediğimi soruyor ve bende bu liste gönderilmeye hazır. “Chippendales’e Hoş Geldiniz”; “Beyaz Nilüfer”; “Fleishman’ın Başı Belada”; Octavia Butler’ın uyarlaması “Kindred”; “Zenginlik”, bir tür ekstra. Ekstra dram. Televizyon ve film yapımı kesinlikle yaptığım işe ilham veriyor. Müzik ipuçları geldiğinde dinliyorum. Yapı hakkında düşünüyorum. Ben bu şekilde büyüdüm. Televizyon, sinema, müzik, hepsi birbirine bağlı. Gelecek yıl hedeflerimden biri bir televizyon pilotu yazmak. Saat 11’de televizyonu kapatacağım. Sadece görmek için haftalık New York Times Haber Sınavına gireceğim ve ‘Oh, gerçekten dinliyordum’ diye düşüneceğim.