Bronx’ta Son Lejyoner Salgını 1 Öldürdü ve 18 Hastalandı

Bilgin

Global Mod
Global Mod
New York Şehri Sağlık Departmanı Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Bronx’ta büyüyen bir Lejyoner hastalığı vakaları kümesinin bir kişinin ölümüyle ve sekizinin şu anda hastaneye kaldırıldığı 18 kişinin daha hastalanmasıyla sonuçlandığını söyledi.

Vakaların, yetkililerin Lejyoner hastalığına neden olan bakteri olan Legionella pneumophila’yı bulduklarını söyledikleri Bronx’un Highbridge semtindeki binaların tepesindeki dört su soğutma kulesiyle bağlantılı olduğu görülüyor.

Şehrin sağlık komiseri Dr. Ashwin Vasan, “Bakterilere maruz kalan çoğu insan hastalanmazken, Lejyoner hastalığı ciddi hastalıklara neden olabilir veya daha önce kronik sağlık sorunları olanlar da dahil olmak üzere daha yüksek risk altındakiler için ölümcül olabilir” dedi. , Bir açıklamada. “Bu nedenle, grip benzeri semptomlar yaşarsanız, sağlık devasını aramanız çok önemlidir.”

Hastalık salgınları, binaların tepesindeki eskiyen su soğutma tanklarının bakteriler için rezervuar haline gelebildiği New York City’de bir miktar düzenli olarak meydana gelir. Yeterince erken yakalanırsa hastalık antibiyotiklerle tedavi edilebilir. Bir vaka kümesinde olduğu gibi bilinen son ölüm 2018’deydi ve Yukarı Manhattan’daki 18 vakanın patlak vermesiyle bağlantılıydı.


2018 sağlık departmanı analizi, şehirde her yıl 200 ila 700 vakanın rapor edildiğini ve oranın arttığını gösterdi. Ancak sağlık departmanı, büyük vaka kümelerinin nadir olduğunu ve yılda ortalama önce veya iki kez gerçekleştiğini söyledi.

2015 yılında şehir, Bronx’ta 138 kişinin hastalandığı ve 16 kişinin hastalıktan öldüğü en büyük salgını yaşadı. Daha sonra, şehir, bina sahiplerinin su kaynaklarını düzenli olarak bakteriler için test etme zorunluluğu da dahil olmak üzere çeşitli önleme çalışmaları başlattı. Ancak hastalık devam ediyor – geçen yıl Harlem’deki 18 vakalık bir grup, en azından kısmen, bir şehir devlet hastanesi olan Harlem Hastanesi’ndeki enfekte bir su soğutma kulesine bağlandı.

Bu son salgınla birlikte, şehir sağlık müfettişleri, sakinleri salgın konusunda uyarmak için takip ediyor ve kule sahiplerine onları dezenfekte etmelerini emretti.

Çarşamba günü, sağlık departmanı, bölgede yaşayan grip benzeri semptomlar, öksürük, ateş veya nefes almada zorluk çeken New Yorkluları derhal bir doktora başvurmaya çağırdı.

Hastalık, 1976’da Philadelphia’daki Bellevue-Stratford Otel’de bir Amerikan Lejyonu kongresiyle bağlantılı bir salgından sonra adını almıştır. 2.000’den fazla Lejyoner katıldı ve ardından 182’si hastalandı ve 29’u öldü. Bakterilerin daha sonra otelin klima sisteminde büyüdüğü keşfedildi.


Semptomlar diğer pnömoni türlerine benzer ve ateş, titreme, kas ağrıları ve öksürüğü içerebilir. Sağlık departmanı, lejyoner hastalığının, sıcak havalarda, soğutma kulelerinde, jakuzili kaplıcalarda, sıcak küvetlerde, nemlendiricilerde, sıcak su tanklarında ve büyük klima sistemlerinin buharlaşmalı kondansatörlerinde Lejyonella büyümesi için uygun koşullar olduğunda daha yaygın olduğunu söyledi. Enfekte su buharının solunmasıyla oluşur ve insandan insana bulaşmaz.
 
Üst