Dava, Eski Başkanı ‘Şaşırtıcı’ Bir Dolandırıcılıktan Kâr Etmekle Suçladı

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Donald J. Trump, aile şirketi ve üç çocuğu, onu varlıklarını sahtekarlıkla milyarlarca dolar değerinde aşırıya kaçmakla suçlayan New York Başsavcısı Letitia James’e göre, on yıldan fazla bir süre borç verenlere ve sigortacılara yalan söyledi. şema. Trump’ların bir daha eyalette bir iş yürütmesini engellemeye çalışıyor.

Bayan James, Çarşamba günü açılan kapsamlı bir davada Bay Trump ve aile şirketinin çeşitli eyalet ceza kanunlarını ihlal ettiği ve federal ceza kanunlarını da “makul bir şekilde” çiğnediği sonucuna vardı. Bu durumda suç duyurusunda bulunma yetkisi olmayan ofisi, bulguları Manhattan’daki federal savcılara havale etti; ABD avukatının soruşturma açıp açmayacağı hemen belli değildi.

New York Eyalet Yüksek Mahkemesinde açılan 220 sayfalık dava, Bayan James’e göre, Bay Trump’ın yıllık mali tablolarının nasıl bir yalanlar özeti olduğunu yeni ve şaşırtıcı ayrıntılarla ortaya koyuyor. Şirketin varlıklarının ve borçlarının tahmini değerini içeren beyanlar, yıllık kayıtlar, Florida’daki Mar-a-Lago’dan Trump Tower’a ve Manhattan’daki 40 Wall Street’e kadar, kayan yazı mülklerinin neredeyse her birinin değerini çılgınca şişirdi. dava.


Şirket ayrıca, dış uzmanların değerlendirmelerini rutin olarak geri çevirdi: Bir banka, 40 Wall Street’in 200 milyon dolar değerinde olduğunu tespit eden bir ekspertiz emri verdikten sonra, Trump’lar derhal bu sayının iki katından fazla bir değer biçti. Genel olarak dava, Bay Trump’ın yıllık mali tablolarının 11’inin 200’den fazla yanlış ve yanıltıcı varlık değerlemesi içerdiğini söyledi.


Davaya göre, “Brüt derecede şişirilmiş varlık değerlerinin sayısı şaşırtıcıdır ve herhangi bir yıldaki tüm gayrimenkul varlıklarını olmasa da çoğunu etkiler”. Yeniden seçilmek için yarışan bir Demokrat olan Bayan James, davayı, eski cumhurbaşkanının Bayan James’in ofisiyle yaptığı bir röportajda yeminli yüzlerce soruyu yanıtlamayı reddetmesinden birkaç hafta sonra açtı.

Bay Trump, uzun süredir net değerini, kendi kendine milyarder olarak kamuya açık bir kişi oluşturmak için kullandı, Beyaz Saray için ilk koşusunu destekleyen bir görüntü. Ancak, Bayan James’e göre, mülk değerlerini şişirmek için finansal bir motivasyonu vardı.

Davası, daha düşük faiz oranları ve daha düşük primler de dahil olmak üzere “faydalı finansal koşullar elde etmek için” şirketin, Trump Organizasyonu, borç verenlere ve sigortacılara hileli mali tablolar sağladı. Bayan James’in söylediğine göre, haksız kazanılmış kazançlarla çeyrek milyar dolar elde edebildiğini, şimdi şirketin kaybetmesini istediği parayı elde edebildiğini söyledi.

Trump Organizasyonu yaptığı açıklamada, şirketin borç verenlerinin, şirketle olan anlaşmalarından “yüz milyonlarca dolarlık faiz ve ücrete kadar – cömert bir şekilde kâr elde ettiğini” kaydetti. Açıklamada ayrıca, Bayan James’in eylemini “politika, saf ve basit” olarak nitelendirdi ve “kendi siyasi hırslarını New Yorkluların güvenliğinin önüne koyduğunu” savundu ve bunu “gücün iğrenç bir şekilde kötüye kullanılması, değerli kaynakların ve onlarca kişinin israfı” olarak nitelendirdi. milyonlarca vergi mükellefinin doları.”


Bay Trump’ın avukatı Alina Habba, davayı “yetkinin kötüye kullanılması” olarak nitelendirdi ve “başsavcının her bir değersiz iddiasına karşı müvekkilimizi savunmayı dört gözle bekliyoruz” dedi.

Ivanka Trump ve Donald Trump Jr.’ın avukatı Alan S. Futerfas hemen yorum yapmadı. Ancak Twitter’da Donald Trump Jr., Bayan James’in “Siyasi rakiplerinin peşine düşmek için ofisini silahlandırdığını” yazdı.


Bay Trump’ın başlıca düşmanlarından biri haline gelen Bayan James, eski başkan ve şirketinden yüksek bir fiyat çıkarmak istiyor. Davası, bir hakimden, Trump’ları kendi aile şirketlerinin liderliğinden uzaklaştırırken, şirketin finansal uygulamalarını denetlemek için bağımsız bir monitör atamasını istiyor; Bayan James ayrıca şirketin New York operasyonlarını genişletirken Florida’da kendini yeniden keşfetmesini engellemek için ailenin beş yıl boyunca New York’ta gayrimenkul edinmesini engellemek istiyor.


New York Eyaletinin Trump’a Karşı Hukuk Davasını Anlayın

Kart 1 / 6


İncelenmekte olan bir imparatorluk. New York Eyaleti başsavcısı Letitia James, eski Başkan Donald J. Trump’ın ticari uygulamaları hakkında yıllardır süren bir sivil soruşturma yürütüyor ve Bay Trump’ı “şaşırtıcı” dolandırıcılık yapmakla suçlayan bir davayla sonuçlandı. İşte bilmeniz gerekenler:


Soruşturmanın kökenleri. Soruşturma, Bay Trump’ın eski kişisel avukatı ve tamircisi Michael D. Cohen’in Kongre’ye Bay Trump ve çalışanlarının net değerini çıkarlarına uyacak şekilde manipüle ettiğine dair ifade vermesinin ardından başladı.


Bulgular. Bayan James, bir dosyada, borç verenler, sigortacılar ve İç Gelir Servisi ile dosyalanan belgelerde, Trump Organizasyonu’nun şirketin mallarının değerini şişirmek için bir model olduğunu söylediği şeyi ayrıntılı olarak anlattı.


Bay Trump’ın davası. Aralık ayında Bay Trump, başsavcının soruşturmaya katılımının siyasi amaçlı olduğu gerekçesiyle soruşturmayı durdurmaya çalışarak Bayan James’e dava açtı. 27 Mayıs’ta bir federal yargıç davayı reddetti.


Beşinci Değişikliği Çağırmak. Ağustos ayında Bay Trump, yeminli başsavcı tarafından sorularla karşı karşıya kaldı. O hiçbir şeye cevap vermeyi reddetti ve kendi aleyhine tanıklık etmeme hakkını kullanarak Bayan James’i çok önemli bir kararla baş başa bıraktı: eski cumhurbaşkanına dava mı açması mı yoksa bir anlaşma mı araması gerektiği.


Dolandırıcılık davası. Bayan James’in ofisi, Bay Trump’ın avukatlarından gelen bir uzlaşma teklifini geri çevirdikten sonra, başsavcı, Bay Trump ve aile şirketi aleyhine, onları kapsamlı bir sahte ticari uygulama modeliyle suçlayarak dava açtı.


Başarılı olduğu takdirde, Bay Trump – ve sanık olarak adlandırılan çocukları Eric, Ivanka ve Donald Trump Jr. – aynı zamanda herhangi bir New York şirketinde memur veya yönetici olarak görev yapmaktan, esasen onları kovalamaktan kalıcı olarak men edilecek. devletin. Bayan James, Trump Organizasyonunu tamamen dağıtmaya çalışmaktan vazgeçse de, New York operasyonlarının en azından bir kısmını kapatmak istiyor.

Yine de ona karşı davasını kanıtlamak zor olabilir. Mülk değerlemeleri genellikle sübjektiftir ve mali tablolar, bunların denetlenmediğine dair bir sorumluluk reddi içerir. Ve bir duruşmada, avukatları büyük olasılıkla Deutsche Bank ve diğer borç verenlerin mağdur olmadığını vurgulayacaklar; tüm kredileri ya cari ya da bazıları erken ödendi.

Bay Trump ayrıca ünlü bir şekilde e-posta kullanmaz, bu nedenle çalışanlarına şirketin mali tabloları hakkında vermiş olabileceği herhangi bir talimat yazılı olmayabilir. Lanet olası bir e-postanın olmaması – ya da şirketinde kendisine karşı tanıklık etmek isteyen bir tanığın – mali tablolarını kasten borç verenleri ve sigortacıları dolandırmak için kullandığını gösterme çabasını zorlaştırabilir.

Trump’ın Mayıs ayında otelin satışını tamamlamasının ardından inşaat işçileri, Trump International Hotel’in adını taşıyan Trump markasını kaldırdı. Kredi… New York Times için Kenny Holston

Bay Trump, kendisini siyasi bir şehit olarak göstermek ve destekçilerinden para toplamak için sık sık kolluk kuvvetlerinin incelemesinden yararlanırken, Bayan James’in davası, kamuoyundaki imajının ve benlik duygusunun temellerine çarpıyor. Bay Trump’ın finansal tablolarının ayrıntılı incelemesi, onun finansal anlayışa ve ticari zekaya atfettiği başarının, bunun yerine sahtekarlık ve hilenin ürünü olduğunu gösteriyor.


Westchester County golf kulübü vardı, sanki hiçbir zaman gerçekten toplanmayan yüksek başlangıç ücretleri alıyormuş gibi değerlendi, Bay Trump’ın ticari bir gayrimenkuldeki ortaklarından birine ait olmasına rağmen kendisinin saydığı “nakit”. Mar-a-Lago kulübünün, evinin ve İskoçya’daki golf sahasının, Bay Trump ve aile şirketi, bunu yapma yeteneklerini sınırlayan anlaşmalar yapmış olmasına rağmen, kazançlı konut geliştirmeden para kazanabileceği iddiası.


Davada aktarılan bir başka örnekte, Trump Organizasyonu, Park Avenue’daki binasında, Donald Trump Jr.’ın daha önce kendi varlığının “banası” olarak tanımladığı bir grup kira sabitlenmiş daireyi aşırı değerlendi. Şirket, binadaki bazı dairelerin değerinin üst sınır olduğunu kabul etmek yerine, Trump Park, değerleme uzmanlarının binanın konut birimlerine ve depolama alanlarına atadığı rakamı altı ile çarparak toplam konut birimlerini 292 milyon dolar olarak listeledi.

Dava, Bay Trump’ın yasal sıkıntılarını birleştiriyor. Görevindeki son haftalarındaki davranışlarına odaklanan bir dizi ceza soruşturmasıyla karşı karşıya: Geçen ay FBI, Beyaz Saray’dan hassas materyalleri kaldırmasıyla ilgili soruşturmanın bir parçası olarak Mar-a-Lago’yu aradı; federal savcılar, onun 2020 seçim kaybını tersine çevirme çabalarını araştırıyor; ve bir Georgia bölge savcısı, eyaletteki olası seçim müdahalesine ilişkin bir cezai soruşturma yürütüyor.

Bay Trump, her soruşturmayı bitmeyen bir “cadı avı”nın parçası olarak değerlendirdi ve tüm yanlışları reddetti. Bunlardan herhangi biri nedeniyle cezai işlem görüp göremeyeceği belli değil.

New York’taki yetkililer, Manhattan bölge savcılığının o zamanki başkan hakkında soruşturma açtığı 2018’den bu yana Bay Trump ve aile şirketini araştırıyor. Ertesi yıl, Bayan James’in sivil soruşturması başladı ve her iki ofis de Bay Trump’ın şirketinin varlıklarına değer biçme şeklini sıfırlamaya başladı.

Manhattan bölge savcısı, soruşturmasının bir parçası olarak, Trump Örgütü’nün finans direktörü Allen H. Weisselberg’e uzun süredir çalıştığı işverenini geri çevirmesi için baskı yaptı ve şirketten aldığı kârlı kayıt dışı avantajlara odaklanmaya başladı. Bay Weisselberg savcılarla işbirliği yapmayı reddettiğinde, ofis onu ve Trump Organizasyonunu bu yardımlar üzerinden vergi ödememek için yıllarca süren bir planla suçladı.

Şirketin Ekim ayında mahkemeye çıkması planlanıyor; Aynı zamanda Bayan James’in davasında sanık olan Bay Weisselberg, 15 ağır suçunu kabul etti ve mahkemede ifade vermeyi kabul ederek şirketi önemli bir dezavantaja soktu. Avukatı Mary E. Mulligan yorum yapmayı reddetti.


Bayan James’in ofisinden avukatların katıldığı Manhattan cezai soruşturması, Bay Trump’a herhangi bir suçlamada bulunmadı ve herhangi bir görevi kötüye kullanmakla suçlanmadı. Bu yılın başlarında, Manhattan bölge savcısı Alvin L. Bragg, kendisi ve yardımcıları ceza davasının gücü hakkında endişeler geliştirdikten sonra savcılara Bay Trump hakkında iddianame arama çabalarını durdurmaları talimatını verdi. Bayan James’inki gibi bir hukuk davasından daha kanıt.


Soruşturmaları devam etti, ancak yakın gelecekte Bay Trump’a karşı suçlamalarla sonuçlanması muhtemel görünmüyor.

New York Başsavcısı Letitia James, yasa dışı olduğunu söylediği ticari uygulamalardan Bay Trump’ı sorumlu tutma sözü vermişti. Kredi… Todd Heisler/The New York Times

Bayan James, Bay Trump’ı suçlama yetkisine sahip değil. Ancak davadaki bir dipnotta, bulgularını New York Güney Bölgesi için Birleşik Devletler Avukatının ofisine sunduğu ve şikayette ayrıntıları verilen davranışın federal yasaları, özellikle de banka dolandırıcılığı ve bir bankaya yapılan yanlış beyanları ihlal ettiği görülüyor. .

Dava, Bay Trump ve avukatlarının neredeyse her fırsatta engellemeye ve geciktirmeye çalıştığı, yıllarca süren çekişmeli bir sivil soruşturmanın doruk noktasını temsil ediyor.

Nisan ayında, bir New York Eyaleti yargıcı, Bay Trump’ı, bazı kişisel kayıtlarını arayan Bayan James’in mahkeme celbine tam olarak uymadığı için mahkemeye saygısızlıkla suçladı. Yargıç Arthur F. Engoron sonunda saygısızlık kararını kaldırdı, ancak Bay Trump 110.000 dolar ceza ödedikten sonra.

Yargıç Engoron ayrıca Bay Trump ve iki yetişkin çocuğu – Ivanka ve Donald Trump Jr.’ın Bayan James’in müfettişlerinin yemini altında sorguya çekilmelerini emretti. (Eric Trump daha önce soruşturma için sorgulandı ve Beşinci Değişikliği yüzlerce kez kendi aleyhine tanıklık etme hakkını kullandı.) Ve Mayıs ayında, bir New York Eyaleti temyiz mahkemesi bu kararı oybirliğiyle onayladı ve Bay Trump ve çocuklarını oturmaya zorladı. ifadeler. Bay Trump için kayıplar dizisi, Bayan James’i cesaretlendirdi ve aylardır yakın görünen davası için bir yol açtı.


Bu yılın başlarında, Bayan James, davasının ana hatlarını mahkeme belgelerinde özetledi ve bir dosyada, Bay Trump’ın uzun süredir devam eden muhasebe firmasının eski başkanla bağlarını kestiğini ve esasen on yıllık mali tablolarını geri çektiğini açıkladı. Davaya göre, Mazars USA firması, mali tabloları, Bay Trump ve şirketinin “önemli bilgileri gizlemek de dahil olmak üzere, beyanları derleme çalışmalarıyla bağlantılı olarak Mazars’ı yanıltmayı amaçlayan davranışlarda bulunan” bilgilerine dayanarak derledi.


Bay Trump’ın baş muhasebecisi, Trump Park’ta 2010 yılı dış değerlendirmesinde listelenen kira stabilize birimlerin değeri ile Trump Organizasyonu’nun birimlere atadığı değer arasındaki “tutarsızlığın boyutu karşısında şoka uğradığı” yönünde yeminli ifade verdi. . Ayrıca, 2010 ekspertizinden, 2020’de bir başka ekspertizden veya birkaç birimin kiralarının sabitlendiği gerçeğinden haberdar edilmiş olsaydı, şirketin bina için sağladığı varlık değerlerini içeren ifadeleri yayınlamayacağını da ifade etti.

Davaya göre, bazı yıllarda Bay Trump’ın mali tabloları açık çelişkiler içeriyordu. Örneğin, golf kulüpleri, değerlerinin bir kısmını Bay Trump’ın “marka priminden” elde etti – yıllık beyanına rağmen, markasının değerinin rakamlara dahil edilmediğini “açıkça tavsiye ediyor”.

Davayla mücadele ederken, Bay Trump’ın avukatları muhtemelen mali tablolarında Mazars’ın değerlemeleri denetlemediğini söyleyen sorumluluk reddine dikkat çekeceklerdir. Ayrıca, Trump Organizasyonunun açıklamaları, kendi durum tespitlerini yürüten ve Bay Trump ile olan ilişkilerinde kâr sağlayan sofistike finansal kurumlara sunduğunu da iddia edeceklerdir.

Şirketten yapılan açıklamada, “Başsavcının görevi halkın çıkarlarını korumak iken, bugünkü dosyalama, başsavcılık tarihinde ilk kez, büyük, sofistike Wall Street bankalarının çıkarlarını korumayı amaçlıyor” dedi. Çarşamba dedi.

Bu savunmayı öngören dava, Bay Trump’ın değerlemelerinin “makul gayrimenkul profesyonellerinin farklı olabileceği abartı veya iyi niyetli tahminin sonucu olarak bir kenara atılamayacağını veya mazur görülemeyeceğini” iddia ediyor. Dava, bunun yerine, Trump’ların “Bay Trump’ın net değerini yanlış ve hileli bir şekilde şişirme niyeti ve amacı ile nesnel olarak yanlış varsayımlar ve bariz bir şekilde uygunsuz metodolojiler” kullandığını savundu.
 
Üst