“Filme aşık bir oyuncu kadrosu istedim”

Felaket

New member
“Sguardi Altrove Film Festivali”nin 30.’sunda (10-18 Mart 2023 tarihleri arasında Milano’da) prömiyeri yapılan “Educazione Fisica”, Giorgio Scianna’nın “La Palestra” adlı oyunundan alınmıştır. Üç öğrencinin (Claudio Santamaria, Sergio Rubini, Angela Finocchiaro ve Raffaella Rea) ebeveynleri, bir taşra ortaokulunun müdürü (Giovanna Mezzogiorno) tarafından çağrılır. Çocuklarının sorumlu olduğu korkunç bir olay yaşandı. Şiddetin yaşandığı spor salonu, sanıkların inatla çocuklarını savunmak için gerçeği inkar etmeye ve saklamaya çalıştığı, acımasız bir yargılamanın yapıldığı doğaçlama bir mahkeme salonuna dönüşüyor.

Filmde Claudio Santamaria, gayrimenkul alıp satan ve Giordano’nun annesi Carmen (Raffaella Rea) ile gizli bir ilişkisi olan Cristian’ın babası Franco Zucca rolünü oynuyor. Duygusal olarak onun karanlık taraflarını gün ışığına çıkarmak kolay olmasa da oyuncu, karaktere hemen aşık oldu.

Karakter üzerinde yapılan çalışmalar nelerdi ve hikaye boyunca Franco nasıl değişiyor?
Birkaç adım var. Önce kurbanı suç ortağı olarak göstermek istiyor, sonra rüşvet vermeye kalkıyor ve sonunda her şeyi bir mal mübadelesine, fuhuşa indirgiyor.

Film boyunca çarptığını düşündüğünüz en düşük nokta?
Eğlence için para ödemeye çalışırken, bu çocuklar bu korkunç deneyimden keyif alacaklardı. Bu kelimeleri söylerken kendimi kötü hissediyorum, tüm bunları tekrarlıyorum

Giovanna Mezzogiorno, filmde okul müdürünü canlandırıyorsunuz. Diğer karakterler çocuklarını koruyor, Diana’yı hangi motivasyonlar harekete geçiriyor?
Yöneticiyi harekete geçiren adalet duygusudur. Benim karakterim çok haklı bir davayı savunuyor ve bunu ebeveynlere, ailelere karşı yapıyor. Her zaman okulda olması gerektiği gibi, gözünü korkutmadan veya tehdit etmeden

Kamera arkası Stefano Cipani, kendisine 2019’da David di Donatello ödülünü kazandıran “Kardeşim dinozorları kovalıyor” ile yaptığı muhteşem çıkıştan sonraki ikinci film. Oyuncu kadrosu nasıl seçildi?
Benim gibi nispeten genç bir yönetmenin olduğu böyle bir filmde, senaryoya aşık olanla evlenmek zorunda olan oyuncu kadrosu hakkında bir fikriniz var. Örneğin Claudio hemen aşık oldu. Bir gün tanıştık ve birlikte çalışıp oynayabileceğimizi anladık. İlk tanışma çok önemliydi: İlgilenen bir aktöre sahip olduğum için yeterince şanslıydım ama onun doğru kişi olup olmadığını anlamam gerekiyordu. Sizinle çalışmaya uygun olup olmadığını anlamak da çok mantıklı.

Daha köklü isimlere ek olarak bir de Raffaella Rea var. Onu nasıl istedin?
Aynı zamanda, çoğu zaman olduğu gibi, cüretkar bir yolculuktu. Tüm isimler arasında henüz en az bilinen Raffaella Rea, çok ünlü birçok aktris arasından seçilmiştir. Çok yoğun bir cast süreciydi, Claudio’nun da fikrini sordum. Sürecin daha doğal olduğu diğerlerinin aksine çok rağbet gören bir seçimdi.