George Santos Köpekler İçin Para Topladı. Nereye Gittiği Belli Değil.

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Çekilişlerden ve hediye sepetlerinin satışından para gelmişti; birkaç evcil hayvan yeni evler bulmuştu. Sonuç olarak, Staten Island’daki bir Pet Oasis mağazasındaki evlat edinme yardım etkinliği başarılı olmuştu.

Ama sonra hayır kurumunun lideri tuhaf bir talepte bulundu: Mağaza sahibinin hasılatı kendisine Anthony Devolder adına düzenlenen bir çekle vermesi konusunda ısrar etti.

Sahibi reddetti ve çeki Friends of Pets United hayır kurumuna ödenecek hale getirdi. Günler sonra banka kayıtlarına baktığında çekin değiştirilmiş olduğunu fark etti: Hayır kurumunun adı silinmişti. Sahibi Daniel Avissato, “Para bozdurulduğunda üstü çizildi ve üzerinde Anthony Devolder yazıyordu” dedi.

Anthony Devolder artık daha çok Temsilci George Santos olarak tanınıyor. Kasım ayında Kongre’ye seçilmesi, geçmişine dair yalanların açığa çıkması ve kişisel ve kampanya maliyesindeki usulsüzlüklerle alt üst olan New Yorklu bir Cumhuriyetçi.

Federal ve yerel savcılar, Bay Santos’un kampanya izindeki yalanlarının veya olağandışı kampanya harcamalarının ve bağış toplama uygulamalarının cezai suçlamayı gerektirip gerektirmediğini araştırıyorlar. Haber hesaplarına göre, FBI ajanları görünüşe göre şu anda Friends of Pets United ile yaptığı bazı çalışmaları araştırıyor.

Bay Santos, hayır kurumunu 2013’ten 2018’e kadar “kurduğunu ve yürüttüğünü” söyledi. Bay Santos’un kampanya biyografisinin önceki iddiasına göre, o dönemde kuruluş 2.500’den fazla hayvanı kurtardı. Son zamanlarda hayır kurumuna olan katılımını “sevgi ve sıkı çalışma emeği” olarak nitelendirdi.

Bay Santos iddialarını kanıtlamadı. Bunları doğrulayacak çok az kamu kaydı var ve Friends of Pets United’ın operasyonlarının artık feshedilmiş bir Facebook grubuna odaklandığı görülüyor. Halka açık sosyal medya gönderilerinde ve GoFundMe kampanyalarında örgütün yalnızca izleri kaldı ve Bay Santos’un kampanya biyografisinde artık bundan bahsetmiyor.

Bay Santos’un avukatı Joe Murray, Bay Santos hakkında sürmekte olan soruşturmaları gerekçe göstererek Friends of Pets United hakkındaki soruları yanıtlamadı.

Facebook grubundan alınan ekran görüntüleri ve Bay Santos’un eski gönüllüleri ve ortaklarıyla yapılan röportajlar, hayır kurumunun operasyonlarının daha eksiksiz bir resmini oluşturmaya yardımcı oluyor. Dağınık çabaları hatırladılar: Bazı evcil hayvanlar kurtarıldı; hayır etkinlikleri düzenlendi; hayvan gruplarına para ve erzak bağışlandı.

Ancak, Bay Santos’un yalanlara ve abartılara olan eğiliminin Friends of Pets United’a kadar uzandığını da öne sürüyorlar. Birkaç kişi, Bay Santos’un kayıtlı bir kar amacı gütmeyen kuruluş işlettiğine dair güvence verdiğini söyledi, ancak bunu doğrulayacak hiçbir kayıt yok.

Grubun, Bay Santos’un kurtardığını iddia ettiği 2.500’den fazla hayvandan çok daha az evcil hayvanı kurtardığını söylediler. Grup, New York Eyaletinde bir kurtarma organizasyonu olarak kayıtlı değildi ve New York City barınaklarından köpek alma yetkisine sahip olduğuna dair hiçbir kayıt yoktu.

Ve birkaç kişi, Bay Santos’un kendi adına topladığı binlerce doları genellikle GoFundMe aracılığıyla asla almadıklarını söyleyerek, grubunun fonlarını nasıl kullandığına itiraz etti.

Bronx’ta Adore-a-Bullie Paws and Claws kurtarma operasyonunu yürüten Regina Spadavecchia, Bay Santos’un bağlantıları olan bir finansal para yöneticisi olduğunu söyleyerek bağış toplama becerisiyle övündüğünü söyledi. Gerçekte, Türkiye merkezli bir konaklama teknolojisi şirketinde çalışmış ve daha sonra yatırımcılar ve fon yöneticileri için konferanslar düzenleyen küçük bir şirkette çalışmaya başlamıştır.

George Santos hakkında daha fazla bilgi

• Meclis Komiteleri:Temsilci George Santos, yalanlarıyla ilgili çok sayıda soruşturmayla karşı karşıya olduğu için kongre komitelerinde yer almaktan geçici olarak çekileceğini söyledi.
  • Santos’un Saymanı İstifa Etti:Karışıklık ve gizemle örtülen Nancy Marks’ın istifası, kongre üyesinin mali sıkıntılarını şiddetlendirebilir.
  • Bölge Müdürlüğü İçerisinde:Kongre üyesi Queens’te yerel bir ofis açtı, ancak şimdiye kadar seçmenlerden çok aylakları ve haber medyasını cezbetti.
  • Kıyafetler Dolandırıcı Olur:Bay Santos, kendisi için tasarladığı role bakmak için popüler kültür kovan aklının kostüm departmanının derinliklerine gitti ve kapak hikayesini giysi parça oluşturdu.
Bayan Spadavecchia, iddialarını kabul etti ve devasında en az bir düzine köpekle yardım için can atıyordu. Mart 2017’de Bay Santos, Facebook’ta akşam yemeği gezisi ve Broadway biletleri için 5 dolarlık bir çekiliş yoluyla Adore-a-Bullie için para topladığını yayınladı.

Ancak Bayan Spadavecchia, kendisine önerdiği binlerce dolar yerine yaklaşık 400 dolar göndererek, Bay Santos’un sözlerini hiçbir zaman tam olarak yerine getirmediğini söyledi. Onunla bağlarını kesmeye karar verdi.

Bayan Spadavecchia, “Benim adıma bağış topluyorsanız ve birkaç bin kazanabileceğinizi iddia ediyorsanız ve bana 400 dolar gönderiyorsanız, o zaman bir şeyler ters gidiyor” dedi. “Ya yapamayacağın şeylerle övünüyorsun ya da parayı bir kenarda tutuyorsun. Bilmiyorum.”

Bir köpeğin ölümü

Ekim 2015’te Bay Santos, hayır kurumunun en eski Facebook gönderilerinden birini, grubun faaliyet gösterdiği iki ayda 20 evlat edinme işlemine katıldığını övünmek için kullandı. (Kampanya biyografisi, grubun 2013’te çok daha önce çalışmaya başladığını gösteriyor.)

The New York Times’a sağlanan Facebook grubunun ekran görüntüleri, Bay Santos’un sık sık diğer kurtarılanlardan veya diğer Facebook sayfalarından fotoğrafları yeniden yayınladığını ve grup üyelerinden ihtiyacı olan köpek ve kedileri kurtarmaya yardım etmelerini rica ettiğini gösteriyor.

Brezilyalı evcil hayvan severler için bir Facebook sayfası aracılığıyla Bay Santos’la ilk kez bağlantı kuran Monica Cunha, sahiplerinin artık onlar için deva yapamadığı köpekleri alıp onlara yeni yuvalar bulmaya çalıştığını hatırladı. Ancak başarılı evlat edinmelerin ayrıntılarını nadiren yayınladığını söyledi.

Facebook’taki mevcut gönderiler ve ekran görüntüleri, Bay Santos’un sık sık GoFundMe sayfaları, bir PayPal hesabına doğrudan talepler ve sözde çekilişler aracılığıyla para topladığını da gösteriyor.

Bu taleplerde Bay Santos, hayır kurumundan sürekli olarak vergiden muaf bir kuruluş olarak bahsetti. Yine de federal ve eyalet yetkilileri, Friends of Pets United adlı kayıtlı bir hayır kurumunun kayıtlarını bulamadı. New York Tarım ve Piyasa Departmanı, Eylül 2017’den itibaren gerekli olacağı gibi, örgütün kurtarma olarak kayıtlı olduğuna dair hiçbir kaydı olmadığını söyledi.

New York City’nin hayvanlarla ilgili hizmetler için sözleşmeli sağlayıcısı olan NYC’nin Animal Deva Merkezleri, Friends of Pets United ile çalıştıklarına dair hiçbir kayıt veya böyle bir grubun barınaklarından köpekleri çekmeye yetkili olduğuna dair herhangi bir belirti olmadığını söyledi.

Bay Santos, hayır kurumunun durumuyla ilgili açıklamalarını açıklamadı. Aralık ayında City & State ile yaptığı bir röportajda, şüphe uyandırdı ama suçu başka birine atıyor gibi göründü.

“Bilirsin, hat boyunca birileri – ve yine, tüm bunlar, o devayı göstermek ve almak için inceleniyor. Çünkü yine söylüyorum, bu konuda yalnız değildim,” dedi Bay Santos, hayır kurumunun operasyonlarının çoğunu kendisinin yürüttüğünü iddia etmesine rağmen.

“Kaka toplayan, temizlik yapan, insanları toplayan, çevrimiçi kampanyalar yürüten adamdım” dedi. “Ama yardım eden daha geniş bir insan grubumuz vardı.”

Bayan Spadavecchia, Bay Santos’un Friends of Pets United’ın fonlarını nasıl kullandığına dair endişelerini dile getiren tek kişi değildi. Bir sözcü, 2016’nın sonlarında GoFundMe’ye, Bay Santos’un eski bir gazi olan Richard Osthoff’un köpeğinin ameliyatı için para toplamasına yardım etmek için düzenlediği bir bağış toplama etkinliği hakkında bir şikayet aldığını söyledi.

Bay Santos’la karşılaşması daha önce yerel haber sitesi Patch tarafından bildirilen Bay Osthoff, röportaj taleplerine yanıt vermedi. Ancak duruma karışan bir arkadaşım, Michael Boll, Bay Santos ve Bay Osthoff arasındaki metin mesajlarının ekran görüntülerini sağladı.

Bay Boll’a göre Bay Osthoff, köpeği Sapphire’in 3.000$’lık ameliyat gerektiren bir tümörü olduğunu öğrendi. Bay Boll, o sırada 47 yaşındaki Bay Osthoff’un travma sonrası stres bozukluğundan muzdarip olduğunu ve bir çadırda yaşadığını söyledi.

Andrea Dos Santos adlı bir veteriner teknisyeni, Friends of Pets United’ın muhtemelen destek sağlayabileceğini söyleyerek Bay Osthoff’u Bay Santos’a bağladı.

Andrea Dos Santos, sağda ve Bay Santos, çiftliğine fayda sağlamak için bir yardım etkinliğinde. Bay Santos’un etkinlikten elde edilen geliri sakladığını söyledi. Kredi… Andrea Dos Santos aracılığıyla

“Kötü hissettim çünkü Rich, ‘Param yok, şu ve bu’ diyor. Ve ağlıyor,” dedi Bayan Dos Santos. “O zamanlar Anthony’yi tanıyordum ve ona ‘Bu adama yardım edebilir misin?’ dedim. Çünkü, biliyorsun, bana yardım ediyordu.

Patch’e göre Bay Santos, Mayıs 2016’da bir GoFundMe sayfası kurdu. Hedefine Haziran ayında ulaştı ve sonunda 3.055 $ topladı. Yine de Bay Osthoff hiç para almadan aylar geçti. Kasım ayına gelindiğinde, Sapphire’in operasyonu için hala tıslama yapamayan Bay Osthoff açıkça hüsrana uğramıştı.

Bay Osthoff, Bay Santos’a kısa mesajlarda “ailem ve arkadaşlarımın bağışları için” kullanıldığını hissettiğini ve “dalgalanmaktan bıktığını” söyledi. 3.000 dolar, “masum bir köpeğe ait ve ondan yararlanıldı” dedi.

Bay Santos, Bay Osthoff’un aşırı tepki gösterdiğini, onu muhtaç ve işbirliği yapmamakla suçladığını söyledi. Paranın Friends of Pets United için toplandığını savunarak parayı doğrudan gaziye vermeyi reddetti ve emin ellerde olduğunu vurguladı.

Bay Santos, kuruluşunun vergiden muaf bir hayır kurumu olduğunu bir kez daha ileri sürerek, “Denetlendik,” diye yazdı. “En yüksek dürüstlük standartlarına sahibiz” diye ekledi.

Arabuluculuk yapma umuduyla, emektar bir hayır kurumunu yöneten Bay Boll devreye girdi. Bay Santos, fonların diğer hayvanlara gidebileceğini önerdiğinde şaşırdı.

“’Parayla istediğini yapamazsın’ dedim. Bu sahte iddialar altında’” dedi Bay Boll.

Sapphire, Ocak 2017’de öldü. Bay Santos herhangi bir suç işlediğini reddetti. Cumartesi günü One America News ile yaptığı bir röportajda, Friends of Pets United’ın “finansal işlerini asla halletmediği” konusunda ısrar etti.

GoFundMe sözcüsü Jalen Drummond, sitenin sonunda Bay Santos’tan “fonların teslim edildiğine dair kanıt” istediğini söyledi. Yanıt vermeyince, site bağış kampanyasını kaldırdı ve bununla ilişkili e-postanın gelecekte kullanılmasını engelledi.

‘Karma seni yakalayacak’

2017’de Friends of Pets United, New Jersey’de Bayan Dos Santos’a ait bir çiftliğe fayda sağlamak için bir etkinlik düzenledi. Örgüt, çiftliği kurtarma operasyonları için kullanmayı planladığını söyledi.

Bay Ostroff’la teması olmayan ve Bay Santos’la olan etkileşimlerinden haberi olmayan Bayan Dos Santos, Bay Santos’un kendisine ahırını onarmak ve özel bir sığınak için çitler inşa etmek için para toplamaya yardım edebileceğini söylediğini söyledi. taciz edilen hayvanlar için Bu yüzden çiftlikte bir etkinliğe ev sahipliği yapmayı kabul etti, arkadaşlarından bağış istedi ve içecekler için kendi parasını yatırdı, dedi.

Çiftliğin konukları 50 dolara canlı müzik, içki ve barbekü alacaktı. Bayan Dos Santos’a ve katılan başka bir kişiye göre düzinelerce insan geldi ve katılım Bayan Dos Santos’un umutlarını artırdı. Etkinlik için bir GoFundMe sayfası 2.165 $ topladı.

Ancak Bayan Dos Santos, olaydan sonra tüm parayı yöneten Bay Santos’a ulaşmanın zor olduğunu söyledi.

Bayan Dos Santos, “Mazeret üstüne bahaneydi” dedi ve parayı asla almadığını da sözlerine ekledi.

Bayan Dos Santos, son konuşmalarında bir uyarıda bulunduklarını hatırlıyor. “‘Karma seni yakalayacak’ dedim, ‘ve olursa, beni hatırlayacaksın. Çünkü başına gelecek her şeyi hak edeceksin.’”

GoFundMe, Bay Santos’un siteyi kullanımı veya bağış toplayıcıları hakkında başka şikayetler alıp almadığı hakkında daha fazla bilgi vermeyecektir.

PayPal’da ne kadar para topladığı veya PayPal’a herhangi bir şikayet alıp almadığı belli değildi. PayPal temsilcisi, gizlilik sorunlarını gerekçe göstererek yorum yapmaktan kaçındı.

Hayır kurumunun meşru işler yaptığına dair örnekler vardı. Eylül 2015’te Bay Santos, veteriner faturalarına yardımcı olmak için 470 dolar topladı.