İpucu: Apple Watch’unuzu tek elle kontrol edin

xTasarim

Global Mod
Global Mod
Soru: Elim boşta değilse, saati çalıştırmak için, örneğin bir aramayı cevaplamak için burnumun ucunu kullanırım. Kirli parmaklarla yemek pişirirken bile çoğu zaman zamanlayıcıyı burnumla durdururum. Ne yazık ki, bu her zaman güvenilir bir şekilde çalışmıyor ve bana aptalca geliyor. Apple’ın, saati el hareketleriyle kontrol etmek için daha yeni saatlerde bir erişilebilirlik özelliği sunduğunu duydum, ancak benimkinde bulamadım. Bunun için hangi saat modeline ihtiyacım var?

Mac & i yanıtlar: “AssistiveTouch” işletim yardımı ile, ekrana dokunmak zorunda kalmadan el hareketleriyle saati kontrol etme işlevi vardır. Apple Watch Series 8, SE ve Ultra ile önceki model serilerinde çalışır. Başlangıçta yalnızca daha yeni modellerde mevcuttu, ancak neyse ki watchOS 8.3’ten itibaren daha eski Apple Watch Series 5 ve Series 4 modellerinde de bulunabiliyor. Apple Watch Series 3 ve hatta daha eski Apple Watch’lar bu özelliği desteklemez.

Apple Watch'ta watchOS 9 Hızlı İşlemler

watchOS 9’dan başlayarak Hızlı İşlemler, AssistiveTouch’tan bağımsız olarak da tetiklenebilir. Aramaları bir hareketle yanıtlayın, zamanlayıcıyı durdurun veya mesajları kapatın.

AssistiveTouch’ı etkinleştirmenin en kolay yolu, iPhone’daki saat uygulamasıdır – aynı adlı işlev, “Motor beceriler” bölümündeki “Erişilebilirlik” altındaki ayarlarda bulunabilir.

AssistiveTouch’a dokunun ve etkinleştirmek için düğmeyi sağ üste kaydırın. Alternatif olarak, doğrudan saatin ayarlarından etkinleştirin; burada AssistiveTouch da erişilebilirlik özelliklerinde bulunur.

Özellik etkinse watchOS, gösterge olarak saat yüzünün çevresine mavi bir halka yerleştirir. Bu sizi rahatsız ediyorsa, Erişilebilirlik Özelliklerinin alt kısmındaki AssistiveTouch altındaki “El Hareketleri” girişi altındaki “Aktivasyon Hareketi”ne geçin ve oradaki “Görsel İşaret”i kapatın.

Ardından saatinizi her zamanki gibi kullanabilirsiniz. Saati bir hareketle kontrol etmek için gerekirse saati taktığınız elinizin yumruğunu iki kez sıkın, bu AssistiveTouch’ı etkinleştirir. Ardından, parmaklarınızı sıkıştırarak ve yumruklarınızı sıkarak ekrandaki belirli öğeleri seçebilirsiniz. Hızlı işlemler de vardır: yumruğunuzu iki kez sıkarak aramaları kabul edebilir, aynı şekilde bir zamanlayıcıyı durdurabilirsiniz.

watchOS 9’da Hızlı İşlemler

watchOS 9, hızlı işlemleri daha da genişletiyor: İşletim sisteminin yeni sürümüyle, bunları AssistiveTouch’tan bağımsız olarak da etkinleştirebilir ve bir antrenman başlatmak veya bir mesajı kapatmak için kullanabilirsiniz; bu, daha sonra işaret parmağınızı ve başparmağınızı iki kez sıkıştırarak yapılır ( bkz. sayfa 36). AssistiveTouch, birçok yapılandırma seçeneği ve hatta saati bir imleçle, bileği eğerek çalıştırmanın bir yolunu sunar.

Mac'ten daha fazlası ve

Mac'ten daha fazlası ve

(lbe)

Haberin Sonu