New York Potansiyel Bir Mali Krizle Karşılaşırken Ne Beklemeli?

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Günaydın. Bugün cuma. New York şehrinin neden mali bir krizle karşı karşıya olabileceğine bakacağız. Ayrıca 60 yıl önce bu gece Lincoln Center’ın açılışına ve o zamanlar Filarmoni Salonu olarak adlandırılan açılış konserine bakacağız.

Kredi… Hiroko Masuike/The New York Times

Kalıcı, pandemi kaynaklı gerileme, New York City için bir mali kriz olasılığını artırdı. Eyalet müfettişi Thomas DiNapoli kısa süre önce şehrin 2026’da yaklaşık 10 milyar dolarlık bir potansiyel bütçe açığıyla karşı karşıya olduğunu söyledi. New York’ta siyasetle ilgilenen meslektaşım Dana Rubinstein’dan ne bekleyebileceği hakkında konuşmasını istedim.

Durum gerçekten ne kadar ciddi? 2026 yeniden 1975 gibi mi olacak? Ya da 11 Eylül saldırılarından sonra ekonominin battığı 2002?

Söylemesi çok zor. Bu hikaye için konuştuğum tüm bütçe uzmanları, şehrin ve ulusun ekonomisinin gidişatını tahmin etmenin imkansız olduğunu vurguladı. Endişe verici eğilimlere dayalı olarak, esasen eğitimli tahminler yapmak için bırakılırlar.

New York City, pandemi öncesindeki zirvesinden hala 162.000 iş eksik. Uzun süreli ofis kiralamaları sayesinde – çoğu son 10 yıl veya daha fazla – evden çalışma eğiliminin yansımaları henüz tam olarak hissedilmedi. Ancak bina değerlemeleri düştükçe emlak vergisi gelirleri de bunlara bağlı olacaktır. Şehir için bir başka önemli vergi üreticisi olan Wall Street de mücadele ediyor.

Bu vergi gelirleri, çöp toplama, polislik, parkların bakımı gibi hepimizin güvendiği şehir hizmetleri için birikiyor.

Belediye Başkanı Eric Adams az önce şehir kurumlarına harcamaları kısmalarını emretti – bu yıl yüzde 3, gelecek yıl daha da fazla. Emniyet Müdürlüğü bile tasarruftan muaf değil. Bir eksiklikten mi yoksa öncelikleri değiştirmek zorunda olmaktan mı endişe duyuyor?

Kendisi ve bütçe şefinin kamuoyu önünde söylediklerine dayanarak, pandeminin en kötü döneminde şehri ve eyaletin ayakta kalmasını sağlayan hem vergi gelirlerinin hem de federal yardımın kuruyacağından endişe duyduğunu ve bunun ne getireceğini söylemek doğru olur. ileriye dönük şehir operasyonlarını finanse etmek anlamına gelir.

Hepsinin bir kırbaç etkisi var, sadece üç ay önce rekor büyüklükte 101 milyar dolarlık bir bütçeyi onayladı.

Ayrıca, şehre yılda en az 500 milyon dolara mal olacağını söylediği devlet okullarında sınıf boyutlarına ilişkin bir devlet yetkisi ve artan bir evsiz New Yorklu ve sığınmacı nüfusu da dahil olmak üzere bazı artan masraflarla karşı karşıya.

Bu yıl veya önümüzdeki yıl işten çıkarmalar olacak mı? Ajanslar, şu anda boş olan işlerin boş kalmasına izin vererek basitçe zayıflamayacaklar mı? Ancak, çalışanlar salgın sırasında işten ayrıldığı için belediye iş gücü zaten baskı altında değil mi?

Belediye başkanı, mevcut bütçe kesintisi uygulamasının bir parçası olarak işten çıkarma olmayacağına söz veriyor. Evet, birçok ajans boş, finanse edilen pozisyonları keserek zayıflayacaktır. Ancak bu pozisyonların çoğu boş çünkü şehir işçileri kanıyor.

Bu boş pozisyonları doldurmak için yeni işçileri işe almak, kısmen şehrin işe alım sürecinin inanılmaz derecede hantal olması ve kısmen de birçok beyaz yakalı ofis çalışanının haftada beş gün ofise rapor vermelerini gerektirmeyen işleri tercih etmesi nedeniyle yavaş ilerliyor. şehrin yaptığı gibi.

Kesintiler ne anlama geliyor – 911’i aradığınızda polis veya itfaiye bu kadar hızlı gelmeyebilir mi? Yoksa çöpler eskisi kadar sık alınmayacak mı?

Şehir, kesintilerin hizmet kalitesini etkilememesi gerektiğinde ısrar ediyor, ancak söz konusu hizmetle konuştuğum bütçe uzmanları neredeyse kesinlikle etkilenecek.

Ajansların keseceği bazı boş işlerin, her zaman, uygun adayları bulup zamanında işe alabilseler, ajansların dolduracağı gerekli işleri içereceğini söylüyorlar.

Aslında, yönetim bunu inkar etmek istese de, şehir zaten hızlı çalışan yıpranmasından operasyonlar üzerinde bir etki görüyor gibi görünüyor. Şehir, geçmiş yıllara göre daha az sayıda uygun fiyatlı konut inşa ediyor, acil müdahale süreleri uzadı ve hapishane şiddetinden kaynaklanan ciddi yaralanmalar arttı.

Hava

60’ların ortalarında sıcaklıklarla güneşli bir gün bekleyin. Bu gece için açık bir gökyüzü ve alçak 50’ler.

ALTERNATİF-YAN PARK

Pazartesi (Roş Aşana) tarihine kadar yürürlüktedir.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER GENEL KURULU

Sadece haftanın son kilitlenme uyarısı günü değil, Kasım ayına kadar sonuncusu.

Kredi… Jeenah Ay/Reuters

• Barınak krizi: Bir göçmen dalgası, şehrin evsiz barınma sistemini eziyor. Politikadaki bir değişiklik bazı sığınakları kapatana kadar binlerce insanı barındırıyordu.

• Okşadı, tokatlanmadı:Haziran ayında eski Belediye Başkanı Rudolph Giuliani’ye saldırmakla suçlanan bir bakkal işçisine yönelik saldırı suçlamaları, başka bir ihlali yoksa altı ay içinde düşürülecek.

• Ücret reddedildi:Bir federal yargıç, 2018 tutuklanması sırasında Siyah bir gence karşı aşırı güç kullanmakla suçlanan Ewing, NJ’den bir polis memuruna karşı medeni haklar suçlamasını reddetti.

• Joan Didion için anma töreni : Aralık ayında 87 yaşında hayatını kaybeden yazar, oyuncu Vanessa Redgrave tarafından anıldı; yazarlar Hilton Als, Jia Tolentino ve Calvin Trillin; ve onunla birlikte büyüyen eski Yüksek Mahkeme Yargıcı Anthony Kennedy.
ARKANA BAK

23 Eylül 1962: Lincoln Center’da açılış gecesi

Kredi… Eddie Hausner/New York Times

Altmış yıl önce bu gece, Lincoln Center, o zamanlar Filarmoni Salonu olarak adlandırılan ilk konserle açıldı. Müzisyenler enstrümanlarını çaldılar. Koridorlarda, balkonlarda, babalarının ofisinde kondüktörün çocukları da çok geçmeden oynamaya başladılar.

Leonard Bernstein’ın kızı Jamie, babası New York Filarmoni Orkestrası’nın açılış gecesi performansı gibi televizyonda yayınlanan “Genç Halk Konserleri” için hazırlanırken yeni binada sevişmeyi hatırladı. O zaman 10 yaşındaydı. Kardeşi İskender 7 yaşındaydı.

Bir televizyon yayınının yapıldığı gün sabah 7’de babasının kamera provası için gelen “ağabeyim ve ben babamıza eşlik ederdik” dedi. “O zaman, saat 9’da orkestra provalarını yapmak için içeri girerdi,” dedi, “ve kahve ve çöreklerle büyük bir masa kurarlardı. Çörekler hakkında çok heyecanlandık. Çörekleri çalardık.”

“Prova devam ederken, Alexander ve ben salonun etrafında koşardık” dedi. “Kimse bizi denetlemedi. Kimse bize gidemeyeceğimiz bir yer olduğunu söylemedi. Her kuytu köşeyi, her personel odasını biliyorduk. Koridorlarda yarışlar yapardık.” Üçüncü balkona “uç tepesi” dediler.

Daha sonra, kaçınılmaz olarak uzun sürdüğünü söylediği bir kostümlü prova olacaktı – ağ televizyonunun saniyeler içinde sayılan dünyasında bir sorun – ve bunu kaçınılmaz olarak “babamın ofisinde prodüksiyon ekibiyle acil bir toplantı” izledi.

Yetişkinler, senaryodaki olası kesintiler olan “sahiplik kesintileri”ne odaklandı. Çocuklar soğuk etlere odaklandı. Jamie Bernstein, “Sandviçler olurdu,” diye hatırladı. “Alexander ve ben o sırada açlıktan ölüyorduk. Zor gidiyorduk.”

Açılış konserinin ertesi sabahı The New York Times, bunun “heyecan, sosyal prestij ve topluluk karşılama ruhu açısından bir dönüm noktası olduğunu” söyledi. Ama ya ses? Filarmoni Salonu kelimenin tam anlamıyla bir patlama ile ayarlanmıştı – akustik mühendisleri birkaç ay önce sahneden top atışları yapmıştı. Ve açılış gecesi sabahı, The Times’ın müzik eleştirmeni Harold C. Schonberg, Filarmoni Salonu’nun “en iyiler” arasında olup olmayacağını merak eden bir makale yazdı.

Bernstein biyografisini yazan Humphrey Burton daha sonra akustiğin “yetersiz ve şiddetle eleştirilmiş” olduğunu yazmıştı. Ya da eleştirmen Alan Rich’in bir denemesinden alınan eğlenceli ve iğneleyici bir dizeyi alıntılamak gerekirse: Jacqueline Kennedy açılış gecesinde ses hakkında soru sorulduğunda, “Hiç böyle bir şey görmedim,” diye mırıldandı.

Burton, “Bernstein’ın özel olarak acil çözüm eylemi çağrısında bulunmak, ancak Filarmoni Orkestrası’nın yeni evine olan güvenini kamuoyu önünde ifade etmek gibi zor bir görevi olduğunu” yazdı. Sonunda Filarmoni Salonu yeniden düzenlendi ve Avery Fisher Salonu olarak yeniden adlandırıldı. 2015 yılında yeniden adlandırıldı ve eğlence moğolunun 100 milyon dolarlık hediyesinden sonra David Geffen Hall oldu. Şimdi yeni bir görünüm, daha az koltuk ve lider akustikçinin “kübik hacim ve ses emilimi arasında çok daha iyi bir ilişki” dediği şeyle yeniden açılmak üzere. Yazarımız James S. Russell’ın dediği gibi: “New York Filarmoni ve Lincoln Center, sesi doğru bulduğu konusunda 550 milyon dolar bahse giriyor.”

metropol günlüğü

Siyah dantel elbise

Sevgili günlük:

Patronum Oribe Canales için bir anma törenine katılmayı planlıyordum. Eski iş arkadaşlarımı çok göreceğimi bilerek kendime yeni bir elbise almaya karar verdim. Bu durum için mükemmel görünen muhteşem bir Anna Sui siyah dantel elbise buldum.

Ayin günü, Lincoln Center’ın önünde uzun zamandır görmediğim arkadaşlarımla buluşuyordum. Bir adam ve bir kadın dairemize yaklaştı.

Bizimle sohbet etmek için durdular ve zevkle kadının Anna Sui olduğunu anladım.

“Elbiseni giyiyorum!” Dedim.

“Biliyorum,” dedi.

— Jane Witkowski

Agnes Lee tarafından çizildi.
Gönderimleri buraya gönderin ve Metropolitan Günlüğü’nün devamını buradan okuyun .

Burada bir araya gelebildiğimize sevindim. Pazartesi günü görüşürüz. -JB

PS İşte bugünün Mini Bulmaca ve Heceleme yarışması . Tüm bulmacalarımızı burada bulabilirsiniz .

Melissa Guerrero, Jeffrey Furticella, Rick Martinez ve Olivia Parker New York Today’e katkıda bulundu. ekibe adresinden ulaşabilirsiniz.
[email protected] .

.