NYPD’nin Amazon’un Neighbourhood Watch Uygulamasında Olduğunu Şimdi Bilmeniz Gerekenler

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Halihazırda yüz tanıma yazılımı, dronlar ve mobil X-ray minibüslerini içeren yüksek teknolojili bir araç kutusuna dayanan New York Polis Departmanı, Amazon’s Ring’e ait olan ve görüntü kapı zili sahiplerinin klipleri yayınlayabildiği, halka açık bir mahalle izleme platformu olan Neighbours’a katıldı. ve semtlerin, araştırmalarında şehir sakinlerinin yardımını alabileceği yerler.

Polis Komiseri Keecant Sewell, Ring ile işbirliğini duyururken yaptığı açıklamada, “New York’lularla çevrimiçi – genellikle gerçek zamanlı olarak – etkileşim kurma yeteneğinin, NYPD tarafından hali hazırda kullanılan kapsamlı suçla mücadele stratejilerine katkıda bulunduğunu” söyledi.

Ancak girişimin muazzam büyümesi – Los Angeles ve Chicago da dahil olmak üzere ülkenin 2.000’den fazla kamu güvenliği kurumu imzaladı – platformun polis tarafından aşırı gözetime yol açabileceğini söyleyen dijital haklar ve gizlilik aktivistlerini alarma geçirdi, bu bir yük tarihsel olarak renkli insanlar tarafından karşılanmıştır.

Ülkenin en büyük ve dijital olarak en gelişmiş polis gücüne ev sahipliği yapan New York’ta bu girişim, polisin gözetleme aygıtının dramatik bir şekilde genişlemesini temsil ediyor. İşte ortaklık hakkında bilinmesi gerekenler ve bazı temel soru ve endişeler.


Polis ne görebilir ve duyabilir?

Daha önce sadece Ring sahiplerine açık olan ancak 2018’de herkesin ücretsiz erişimine açılan Neighbours mobil uygulaması, kullanıcıların kendi platformunda anonim olarak paylaşımda bulunmalarına ve sohbet etmelerine olanak tanıyor. Beslemeler, büyük ölçüde Ring kameraları tarafından kaydedilen çalıntı paketler ve mülk hasarının görüntü kliplerinden oluşuyor ve bunların arasına Ring “haber ekibinden” gelen soygunlar, yangınlar ve suçla ilgili uyarılar örülüyor.

2 Kasım’dan bu yana, şehrin 77 bölgesi bu halka açık yayınları ve komşular arası konuşmaları inceleyebildi ve görüntü ve ipuçları talep etti. Ancak polis, Ring kameralarını gerçek zamanlı olarak kaydederken görüntüleme veya bunlardan yararlanma olanağına sahip değildir.

“Yardım talepleri” olarak etiketlenen kolluk kuvvetleri gönderileri, belirli bir soruşturmayla ilgili olmalı ve uygulamada görünmeden önce bir Ring moderatörü tarafından uygunluk açısından incelenmelidir.

Şehrin birkaç bölgesi, Komşuları kullanmaya başladı bile. 83. bölge, 14 Kasım’daki bir soygun teşebbüsü ve 9 Kasım’da bildirilen bir e-bisiklet hırsızlığı hakkında bilgi isteyen iki yardım talebinde bulundu. 77. bölge, meydana gelen bir saldırı için ipucu arayan şimdiye kadar bir talepte bulundu. 10 Kasım’da.

Kullanıcılar, akışlarından bu sorguları yok sayabilir veya hatta engelleyebilir. Ancak polis, mahkeme kararıyla veya doğrudan Ring aracılığıyla özel görüntüleri elde etmeye devam edebilir. Ring sözcüsü Mai Nguyen, şirkete yapılan bu tür taleplerin yaşamı tehdit eden acil durumlar için olduğunu ve düzenli olarak reddedildiğini söyledi.


Amazon’a göre Ring, bu yılın Temmuz ayına kadar kolluk kuvvetlerine en az 11 örnekte görüntü sağladı.

Satılan 10 milyondan fazla Ring kamerası ile cihazın her yerde bulunması, dijital gizlilik gruplarını ve yetkilileri alarma geçirdi ve milyonlarca Amerikalının her gün bilgileri olmadan kaydedildiğini söylüyor.

Bir dijital haklar grubu olan Electronic Frontier Foundation’da politika analisti olan Matthew Guariglia, polisin gönderileri, herkese açık olsalar bile, görüntüleme yeteneğinin “endişe verici” olduğunu çünkü üyelerin artık platformu bir yol olarak kullanamadıklarını söyledi. polisi dahil etmekten kaçının.

Massachusetts’ten Senatör Edward J. Markey, Haziran ayında Ring’e gönderdiği bir mektupta, Ring’in “istilacı veri toplaması ve polis departmanlarıyla sorunlu ilişkisinden” “rahatsız olduğunu” söyledi ve cihazın 20 fit uzağa kadar sesli konuşmaları kaydetme yeteneğini işaret etti. . Şirketin web sitesine göre, kapı zilinin sensörleri 25 metreye kadar tarama yapabilir.

Bay Markey mektupta, “Halkın toplanma, hareket etme ve izlenmeden konuşma hakkı risk altındadır” uyarısında bulunarak, Amazon’un Ring’in ses kaydetme özelliğini kaldırmasını talep etti.

Sonraki ay senatöre yanıt olarak Amazon, Ring kapı zillerindeki ses kayıtlarını devre dışı bırakmayı reddetti.

Polis topladığı verileri nasıl kullanacak?

Polis, mala yönelik suçlardan saldırılara ve cinayetlere kadar araştırdıkları vakalar için güvenlik kameralarına yakalanan şüphelileri tespit etmek için uzun süredir halktan yardım istiyor ve genellikle sosyal medya gönderileri ve haber bültenleri aracılığıyla şüphelilerin videolarını ve fotoğraflarını yayınlıyor. Bir Polis Departmanı sözcüsü, platformun teşkilatın mevcut ihbar toplama yöntemlerinin bir uzantısı olarak hizmet edeceğini söyledi.


Polisin Neighbours aracılığıyla topladığı görüntüler ve görüntüler, polisin 2011’den beri şüphelileri bulmak için kullandığı yüz tanıma yazılımı aracılığıyla çalıştırılabilir.

Ancak yüz tanıma yazılımının kullanımı tartışmalıdır. Çalışmalar, teknolojinin, özellikle beyaz olmayan kadınları tanımlarken yanlış olduğunu bulmuştur. Ve bu hatalı eşleşmelerin daha sonra göçmenlik icra dairesi gibi diğer kurumlarla paylaşılması mümkündür.

İnsan hakları grupları, yüz tanıma gibi teknolojilerin anayasaya uygunluğu konusunda dava açarken, diğer şehirlerin kolluk kuvvetleri tarafından kullanılması yasaklandıysa da, Belediye Başkanı Eric Adams programı genişletmenin ipuçlarını verdi.

Ring’in kolluk kuvvetleri ortaklığının suç üzerinde bir etkisi oldu mu?

Bazı uzmanlar, programın suçu azaltmada çok az etkisinin olduğunu savundu.

Ring, 2015 yılında Los Angeles Polis Departmanı ile Wilshire Park sakinlerine ücretsiz cihazlar dağıtmak için bir pilot program yürüttü ve altı aylık deneyin sonunda mahallede suç oranında yüzde 55 azalma olduğunu iddia etti.

Ancak The MIT Technology Review tarafından 2018’de yapılan bir analiz, Ring’in metodolojisinin kusurlu olduğunu söyledi. The Review, kendi analizini yapmak için genel verileri kullanarak Ring’in iddiasını doğrulayamadı; bunun yerine, Wilshire Park’taki hırsızlıkların 2015 pilot programı boyunca arttığını ve 2017’de önceki yedi yıla göre daha yüksek olduğunu buldu. Ring ile ortaklık kuran sekiz eyaletteki 40 polis departmanının 2020’de yaptığı bir NBC News soruşturması da suçta azalma olduğuna dair çok az kanıt buldu.

Columbia Üniversitesi’nde polislik ve suç üzerine çalışan hukuk profesörü Jeffrey Fagan, Ring ile polis arasındaki işbirliğinin mahalleleri daha güvenli hale getireceğine inanmadığını söyleyerek, “Bence bu yanlış tanımlama potansiyeli yaratıyor ve bu bir sorun. ”

Aktivistler ırksal profilleme ve polis gözetimi hakkında hangi endişeleri dile getirdiler?

Üç yıl önce, Vice News, Aşağı Manhattan, Brooklyn’in çoğu ve Queens ile Hoboken, NJ’nin bazı kısımlarını kapsayan beş millik bir alanda uygulamanın içeriğini takip etmek için iki ay harcadı ve gönderilerin çoğunluğunu renkli insanların oluşturduğunu buldu. “şüpheli etkinlik” olarak etiketlendi.


Sivil özgürlük gruplarının artan suç konusunda yanlış bir izlenim verebileceği ve ırksal profil oluşturmaya ve haksız tutuklamalara yol açabileceği konusunda uyardığı Nextdoor ve Citizen gibi diğer mahalle izleme platformlarının başına bela olan ilgili bir davranış modelini yansıtıyordu.

New York Sivil Özgürlükler Birliği’nin yönetici direktörü Donna Lieberman, Komşular hakkında “NYPD, uygulama kullanıcılarına etkili bir şekilde vekalet ediyor” dedi. “Ring’s Neighbours uygulamasında olduğu gibi, kitle kaynaklı gözetleme ve şüphe, kullanıcıların ırksal önyargılarından ve diğer önyargılarından etkilenir.”

11 Eylül’den sonra ülkenin en gelişmiş gözetleme aygıtlarından birini geliştiren şehir Polis Departmanı, azınlık topluluklarını gözetleme konusunda iyi belgelenmiş bir geçmişe sahiptir. .

2018’de Polis Departmanı, memurların kafelerdeki konuşmaları dinlediği ve camileri potansiyel terör örgütleri olarak belirlediği on yıllık bir casusluk programı aracılığıyla New Jersey’deki Müslümanların gözetlenmesiyle ilgili bir davayı sonuçlandırdı. Davaya göre polis memurları, gizli gözetleme kapsamında camilerin plakalarını toplayarak görüntü ve fotoğraf çekti.

Uluslararası Af Örgütü, 2021 tarihli bir raporunda, polisin yalnızca Bronx, Manhattan ve Brooklyn’de kurulu 15.000’den fazla CCTV kameradan ve orantısız sayıda bu kameraların beyaz olmayan topluluklara yerleştirilmiş görüntülerini izleme kapasitesini ayrıntılı olarak açıkladı.

New York merkezli bir mahremiyet ve sivil haklar grubu olan Surveillance Technology Oversight Project, polisin Neighbors ile ortaklığını kınadı.

Örgütün yönetici direktörü Albert Fox Cahn bir basın açıklamasında, “Bu tür kitle kaynaklı gözetleme yalnızca daha fazla haksız tutuklamaya, ırksal profil oluşturmaya ve polis şiddetine yol açacaktır” dedi. “New Yorkluların çoğu, bu sistemlerin polis tarafından kendilerine ve ailelerine karşı ne kadar kolay kullanılabileceğini anlasalardı, bu ev gözetleme araçlarını kurduklarını ikinci kez tahmin ederlerdi.”
 
Üst