Psa nedir, niye yükselir? yüksek psa bedeli kansere işaret eder mi?

Erdemitlee

Global Mod
Global Mod
PSA testleri, kanınızdaki prostat spesifik antijen ismi verilen bir proteini ölçer. Prostat kanseri, PSA düzeylerinin yükselmesine yol açar, lakin yüksek bir PSA testi kararı her vakit bir erkeğin prostat kanseri olduğu manasına gelmez.

kimi vakit PSA bedeli, testten daha sonraki 24 saat ortasında boşalma üzere uygun huylu bir şey yahut idrar yolu enfeksiyonu üzere tedavi gerektiren bir sorun niçiniyle de yükselebilir.

Test, yüksek PSA’nın önemli niçinleri ile öbür niçinleri ayırt edemediğinden, bu tıp durumlar meydana gelebilmektedir.

Yaşlanma PSA seviyelerini tesirler mi?

Herhangi bir prostat sorunu olmasa bile, yaşlandıkça PSA düzeyiniz kademeli olarak yükselebilir. 60 yaşına gelindiğinde, hudut 4,5’e kadardır; 70 yaşında, 6,5’lik bir PSA olağan kabul edilebilir.

Prostatit, 50 yaşın altındaki erkeklerde en sık görülen prostat sıkıntısıdır.

Bakterilerin niye olduğu prostatit, antibiyotiklerle tedavi edilebilir. Bakteriyel olmayan prostatit ismi verilen daha yaygın bir diğer prostatit tipinin tedavisi daha sıkıntı olabilir ve uzun sürebilir.

Diğer bir niye, bir skopi geçmeyi yahut biyopsi almayı içeren bir prostat yahut mesane muayenesidir.

50 yaş üstü erkeklerde yüksek PSA’nın sebebi BPH olabilir

İyi huylu prostat hiperplazisi (BPH), prostat bezinin büyümesidir, fakat prostat kanseri değildir. BPH, 50 yaş üstü erkeklerde en sık görülen prostat meselesidir. Sık yahut güç idrara çıkmaya niye olmadıkça tedavi edilmesi gerekmeyebilir.

Birinci basamakta hekiminiz, dijital rektal muayene yaparak BPH ile prostat kanseri içindeki farkı söyleyebilir fakat çoklukla bu, bir ürolog tarafınca değerlendirilmeyi ve biyopsi yahut görüntüleme çalışmaları üzere ileri testleri gerektirir.

İdrar yolu enfeksiyonundan kaynaklanan yüksek PSA düzeyleri

Size idrar yolu enfeksiyonu teşhisi konduysa, PSA testi yaptırmadan evvel enfeksiyon temizlenene kadar beklediğinizden emin olun. Erkeklerde idrar yolu enfeksiyonlarının birçoklarına bakteriler yol açar ve antibiyotiklere uygun cevap verir.

BPH’ye sahip olmak idrar yolu enfeksiyonu riskinizi artırır.

Boşalma, yavaşça yüksek PSA’nın potansiyel bir sebebidir

Bu tıp bir yükselmeyi önlemek için hekimler ekseriyetle rektal muayene yapmadan evvel bir kişinin PSA düzeyi için kan alırlar. PSA testinden birkaç gün evvel boşalmadan kaçınmanız gerekip gerekmediğini hekiminize sorun.
 
Üst