Toplumsal Medyadaki Görüntüler Hayvan İstismarını Süratle Artırıyor

Beykozlu

New member
Sosyal medya platformları her ne kadar birçoğumuzun boş vaktini geçirmek için âlâ araçlar olsalar da biroldukca olumsuz duruma da yol açabiliyor. Bilindiği üzere her geçen gün toplumsal medyada garip akımların yahut görüntülerin viral olduğunu görüyoruz. İşte bu trendler, birtakım vahim olayların yaşanmasına niye olabiliyor.

Örneğin yakın vakitte viral görüntüler yüzünden ABD’de araba hırsızlıklarının arttığını gösteren datalar ortaya çıkmıştı. Bunun haricinde TikTok üzere mecralarda yayılan akımların küçük çocukların vefatına yol açtığı bile argüman edilmişti. Artık yapılan bir araştırma ise platformlarda tanınan olan bu görüntülerin sırf insanlara değil, hayvanlara da önemli ziyanlarının olduğunu gösterdi.

Sosyal medyadaki tanınan görüntüler hayvan istismarını önemli oranda artırıyor


Sosyal Medya Hayvanlara Uygulanan Şiddet Koalisyonu (SMACC), toplumsal medyadaki trendlerin hayvan istismarını artırdığını deklare etti. Viral görüntülerin birtakım içerik üreticilerinin kendi kanallarına yabanî hayvanları alet etmesini sağladığını belirten kurum, bu sonuçlara 13 hayvan muhafaza tertibinin takviyesiyle yapılan bir araştırma kararında ulaştı.

Facebook, YouTube, Instagram, TikTok ve Twitter üzere önde gelen platformlarda 2021 ila 2022 içinde çıkan 840 görüntünün incelendiği çalışmada uzmanlar, içlerinde jenerasyonu tükenmekte olan örümcek maymunu, yengeç yiyen şebek, kaplanlar ve orangutanlar dahil olmak üzere 97 çeşidin evcil hayvan olarak tutulduğunu tespit etti. Kısa bir aramayla, bebek bezli yahut tasmalı aslanlara, kıyafet giyen yahut uygunsuz besinlerle beslenen maymunlara ve hayli daha fazlasına ulaşılabildiği açıklandı.

Videolarda gördüğünüz davranışlar doğal değil


Uzmanlar, her ne kadar daha az tehlikede olan hayvanlarda bu görüntüler eğlenceli görünse de bu içeriklerde gördüğümüz davranışların çoğunluğunun doğal olmadığını ve yanlış anlaşıldığına dikkat çekti. Buna bir örnek olarak da bir ortalar çok tanınan olan yavaş loris çeşidinin gıdıklandığı görüntüler örnek verildi. Yani bu görüntüde gördüğünüz davranış hayvan için hiç âlâ bir şey değil.

Uluslararası Hayvan Müdafaa kuruluşunun lideri Alan Knight da buna ait IFLScience’a yaptığı bir açıklamada buna ait, “Lorislerin savunmasız kalması için satılmadan evvel tırnak makası yahut tel kesiciler ile dişleri kesiliyor. Gıdıklanmak için kollarını kaldıran sempatik lorislerin bu hareketi aslında kendini müdafaa düzeneği. Kollarını, dirseğindeki zehirli bir toksini yalamak için kaldırıyor. Bunun sebebi ise kendisini esir tutan bireye karşı kendini savunmak.”

İnsanların daha şuurlu olması, hayvanların acı çektiğini bilmesi gerekiyor


SMAAC’den Nicole O’Brien de açıklamalarında insanların bu hususta bilgili olması gerektiğine vurgu yaparak şunları ekliyor “Sosyal medyada dolaşan birden fazla insan, bu 30 saniyelik görüntülerde hayvanlara karşı yapılan büyük zulmü görmüyor. Bu içeriklerdeki bireyler, evcil kaplanını sütle besleyen sevgi dolu bir sahip üzere görünebilir fakat aslında görmeleri gereken şey, oldukca fazla acı çekmiş yahut çekecek olan tehlikedeki bir türdür.”

İnsanların meskenlerinin yırtıcı hayvanlar için hem fizikî tıpkı vakitte ruhsal olarak ziyan verdiğini söyleyen uzmanlar; hayvanların bu durumunun yasa dışı hayvan ticaretini desteklemenin yanı sıra hayvan refahını tehdit ettiğini ve jenerasyonu tükenmekte olan cinslerin korunmasına ziyan verdiğini de ekliyor.

Uzmanlara bakılırsa toplumsal medya platformları gereğince efor göstermiyor


Ayrıca rapor, kıyafet giydirme üzere doğal olmayan örneklerin yanı sıra hayvanlara yönelik fiziksel ve cinsel istimarın olduğu birfazlaca görüntüye ulaştığını da ekliyor. Bu görüntülerin platformlara bildirildiği; lakin fazlaca azının kaldırıldığı da açıklamalar içinde bulunuyor. SMAAC, IFLScience’a yaptığı bir açıklamada, toplumsal medya platformlarının gereğince uğraş göstermediğine ve hayvanlara yönelik şiddetin fazlaca fazla olduğunu şu biçimde açıklayarak ikazda bulunuyor:

Platformlar, açıkçası bu içeriklerle başa çıkmak için yeterince efor göstermiyor, otomatik olarak kaldırılmalarını sağlayamıyor. Rahatsız edici içerikleri bildirmeleri için kullanıcılara güveniyorlar ancak bir daha de bu onları kaldırmıyorlar. Raporumuzun gösterdiği şey, bu kadar az gayretin gösterilmesinin yabanî hayvanlar için bir zulüm döngüsüne yol açtığıdır. Onların sorumluluklarından kaçınmayı bırakıp harekete geçmeye çağırıyoruz.”

Son olarak dehşetli durumun engellenmesinde toplumsal medya platformları kadar bize de büyük bakılırsav düştüğünü eklemek gerek. Bu usul hayvan istismarı içeren görüntüleri izlemekten ve yaymaktan olabildiğince kaçınmamız ve gördüğümüzde bildirmemiz gerekiyor. bu türlü oburlarının da bu biçimde şeyler yapmasının önüne geçebilir ve üzerimize düşeni yaparak hayvanların korunmasında rol oynayabiliriz.
 
Üst