Twitter’da En Çok İçerik Kaldırılmasını Talep Eden Ülkeler

Beykozlu

New member
Geçtiğimiz yılın Ocak ayında Türkiye’deki kullanıcı sayısı 13,6 milyon olan Twitter, Türkiye’de en epeyce kullanıcıya sahip 5 toplumsal medya uygulamasından biri. Dünya çapında tüm hükümetler her geçen gün toplumsal medyayı daha fazla denetlemeye ve nezaret altında tutmaya çalışıyor. Twitter da bu mecralardan biri olmuş durumda.

Kullanıcıların, kendilerini daha hayli sözlerle tabir ettiği bir mecra olan Twitter, ‘hükümetlerce’ sakıncalı olabilecek içerikler konusunda da üst sıralarda yer alıyor, bu da platformda ‘sansür’ uygulamasını birlikteinde getiriyor. Twitter, bilhassa 2021’in Ocak ve Haziran ayları içinde hükümetlerden rekor sayıda talep geldiğini ve Türkiye’den gelen taleplerin de epey fazla arttığını deklare etti.

Türkiye birinci 5’te


Twitter’a hükümetler tarafınca 2021’in birinci altı aylık periyodunda, 196 bin 878 hesaptan yapılan paylaşımlar için 43 bin 387 müracaat yapıldı. Bu taleplerin yüzde 95 kadarı toplam beş ülkeden geldi. Bu ülkeler içinde en epey talepte bulunan Japonya olurken onu Rusya, Türkiye, Hindistan ve Güney Kore takip ediyor.

Twitter, kelam konusu içeriklerin kimi ülkelerde gösterilmediğini, kimilerinde bir kısmının gösterdiğini ve kimilerinde ise tamamının kaldırıldığını belirterek taleplerin yüzde 54’üne karşılık verdiklerini deklare etti. Platform raporlarını birinci açıklamaya başladığından bu yana birinci kere hükümetlerden bu kadar fazlaca sayıda içeriğin kaldırılması talebi aldıklarını belirtti.

Hususla ilgili Twitter Kamu Siyasetleri Lider Yardımcısı Sinead McSweeney “Dünya çapındaki hükümetler içeriklere giderek daha fazla müdahale etmeye ve onları kaldırmaya çalışırken, görülmemiş meydan okumalarla karşı karşıyayız. Mahremiyete ve söz özgürlüğüne yönelik bu tehdit, tüm dikkatimizi vermemizi gerektiren, telaş verici bir eğilim” dedi.
 
Üst