787'lerinizdeki vidalar “yetersiz sıkılmış”

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Adının açıklanmasını istemeyen kaynaklar, uçuş güvenliği konusunda acil bir endişenin bulunmadığını ancak Boeing'in soruna neyin sebep olduğunu anlamaya çalıştığını ve soruşturma tamamlandıktan sonra herhangi bir onarım çalışmasının gerekli olup olmadığına karar vereceğini söyledi.

Boeing, bir sorguya yanıt olarak çekleri doğruladı Reuters.

Bir sözcü, “787 ekibimiz, teslim edilmemiş bazı 787 Dreamliner uçaklarının gövde yan bağlantılarını mühendislik spesifikasyonlarımızı karşıladıklarından emin olmak için kontrol ediyor. Hizmet içi filo güvenli bir şekilde çalışmaya devam edebilir” dedi.

“Her şeyin yolunda gitmesini sağlamak için gerekli zamanı ayırıyoruz” uçaklar standartlarımıza uyuyor teslim edilmeden önce teslimat. “Müşterilerimiz ve FAA (Federal Havacılık İdaresi) ile yakın işbirliği içinde çalışıyoruz ve onları bilgilendiriyoruz” diye ekledi.

FAA sahte titanyum kullanımını araştırıyor


ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA) ayrıca yeni üretilen bazı Boeing jetlerinde kullanılan titanyumun orijinalliğini doğrulamak için sahte veya hatalı belgelerin kullanılıp kullanılmadığına ilişkin bir soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Konuyu ilk olarak Cuma günü bildiren New York Times, FAA'nın bazı Airbus reaktörlerinde kullanılan titanyuma ilişkin belgelerin gerçekliğini de araştırdığını söyledi.

Uçak üreticileri karşı karşıya güçlü bir talep Pandemi sonrası seyahatlerin artması nedeniyle yeni uçaklar devreye girdi. Ancak tedarik zinciri sorunları ve bileşen eksiklikleri bu talebi karşılama yeteneğini sınırlıyor.

Titanyum, havacılık tedarik zincirinde önemli bir bileşendir ve uçak iniş takımları, kanatları ve türbin disklerinin yapımında kullanılır.

Gazetenin haberine göre FAA soruşturması, bir parça tedarikçisinin malzemede korozyon nedeniyle küçük delikler bulmasının ardından geldi.
 
Üst