ABD, Çin arabalarına kapıyı açtığı için Meksika'yı hedef alıyor

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Henüz herhangi bir yatırım teyit edilmemiş olsa da ABD'deki sendikalar yerli üretimlerini korumaya yönelik endişelerini dile getirdi. Meksika Otomotiv Endüstrisi Birliği (AMIA) direktörü Odracir Barquera'ya göre, Meksika'da diğer pazarlara ihraç edilmek üzere Çin otomobillerinin üretimi yapılmadığı için şu ana kadar bu endişeler yersiz.

Yönetici, “Kamuoyuna da söylediğimiz gibi böyle bir durum yok; bu sadece ABD'deki seçim döneminden etkilenen ve sendikaların teşvik ettiği bir söylem. ABD'de ifade edilen bu korkuları destekleyecek hiçbir veri yok.” dedi. bir basın toplantısında.

Barquera, 2026 için planlanan T-MEC incelemesiyle, otuz yılı aşkın bir süredir ortak faaliyet gösteren ekonomik blok olan Meksika, ABD ve Kanada'nın bölgesel entegrasyonunu teşvik etmenin hayati önem taşıdığının altını çiziyor.

“Çin'in T-MEC'in bir parçası olmadığını hatırlayarak dünyanın geri kalanıyla karşılaştırıldığımızı bölgesel blok olarak düşünmeliyiz. Anlaşmanın üyeleri Meksika, ABD ve Kanada'dır ve önceliğimiz Kuzey Amerika'nın rekabet gücünü hep birlikte nasıl artırabiliriz ve bize diğer küresel bölgelerle rekabet edebilmemiz için daha fazla araç sağlayabiliriz” diye ekledi.

Bölgesel içerik konusundaki anlaşmazlık


AMIA, Çin ile ilgili endişelere ek olarak, Birleşik Devletler tarafından sürdürülen en katı duruşun aksine, Meksika ve Kanada'nın Bölgesel İçerik Değeri Kurallarının (VCR) yorumlanmasına ilişkin perspektiflerini destekleyen Uyuşmazlık Çözümü Paneli kararının bağlamını da vurgulamaktadır. Devletler.

Panelin USMCA kapsamındaki kararı Aralık 2022'de yayınlandı, ancak ABD'nin tutumu o zamandan beri değişmemiş görünüyor. Montajlı araçların tarife muafiyetinden yararlanabilmesi için bölgesel bileşenlerin belirli bir yüzdesini karşılaması gerektiğinden, Bölgesel İçerik Değeri (RCV) çok önemlidir.

ABD seçimleri öncesinde Barquera, komşu ülke yetkililerinin tipik muhafazakar duruşuna dikkat çekiyor ve bu durum şaşırtıcı olmasa da ikili ticaret için cesaret kırıcı bir görünüm sunuyor.

“Temel olarak raporlarında, bu yönetimin Aralık 2022'den bu yana yayınlanan otomotiv menşe kurallarına ilişkin panel kararına uymayı tavsiye etmediğini açıkça teyit ediyorlar. Bu durum, AB'nin uyuşmazlık çözüm mekanizmalarına uyum açısından cesaret kırıcıdır. T-MEC” diye açıkladı.
 
Üst