Adaylar, NY Ev Yarışlarında Trump’ın ‘Onaylarına’ Teşekkür Etmedi

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Eski Başkan Donald J. Trump, Çarşamba akşamı, kendisine karşı azil çabalarına öncülük eden adaylara alaycı bir şekilde destek teklifinde bulundu.

Bay Trump’ın iki New York City kongre ön seçimine beklenmedik şekilde karışması, adaylardan, Cumhuriyetçi Carolyn Maloney ve bir avukat olan Dan Goldman’dan derhal kınama aldı.

Ekim 2021’de Twitter tarafından yasaklandıktan sonra kurduğu az kullanılan bir sosyal medya platformu olan Truth Social’da yazan Bay Trump, Bayan Maloney ve Bay Goldman’a övgüler yağdırdı.

Çarşamba günkü sahte onaylarla, eski cumhurbaşkanı, birden fazla cephede kuşatılmış olsa bile, kendisini mümkün olduğu kadar çok siyasi tartışmaya sokma eğilimini bir kez daha gösterdi.

Her aday, Bay Trump’ın iki suçlamasının ilkinde rol oynadı. Bayan Maloney, Meclis Gözetim Komitesi’nin başkan vekili olarak görev yaptı ve Bay Goldman, soruşturmanın baş müfettişiydi.

Temsilci Carolyn B. Maloney geçen ay Capitol Hill’deki bir duruşmada. Kredi… Haiyun Jiang/The New York Times

Her ikisi de şimdi şehirde yeni seçilen bölgeleri temsil etmek için yarışıyor ve ikisi de eski başkanın alaycı iyilik ifadesinden geri adım atmak için zaman kaybetmedi.

Bay Trump, Manhattan’daki yeni 12. Kongre Bölgesi’nde görev yapan Bayan Maloney’i “benim hakkımda her zaman harika şeyler söyleyen ve ne yaparsam yapayım beni destekleyecek olan kibar ve harika bir insan” olarak tanımladı.

“Carolyn benim Eksiksiz ve Tam Onayımı aldı,” diye yazdı. “Muhafazakar Hareketimizi asla hayal kırıklığına uğratmayacak!”

Bay Trump, Manhattan ve Brooklyn’deki yeni 10. Kongre Bölgesi’nde görev yapan Bay Goldman’ı “son derece zeki” olarak nitelendirdi. Ayrıca, eski suçlama müfettişinin, “ülkeyi mahvettiğini bildiği Radikal Sol Demokratları” yenme çabalarında Kongre Cumhuriyetçilerine yardımcı olacağını söyledi.

Bay Goldman, onayın bir çevrimiçi trolleme eylemi olduğunu çabucak reddetti. Eski başkanın kendisini “destekliyormuş gibi yaptığını” söyledi.

Goldman, Twitter’da, “Gerçekten de Trump bir seçime karışmaya çalışıyor” diye yazdı. “Bu, Trump’tan çok daha akıllı olan Demokratları kandırmaya yönelik acıklı bir girişim ve NY-10’da yalnızca bir adayın Trump’ın kafasında kira ödemeden yaşadığı açık.”

Bir avukat olan Dan Goldman, geçen hafta New York’un 10. Kongre Bölgesi Demokratik birincil tartışmasına katılıyor. Kredi… Mary Altaffer tarafından havuz fotoğrafı

Bayan Maloney, desteği “gülünç” olarak nitelendirdi.

Twitter’da “Trump kadınlara saygı duymuyor” yazdı. 6 Ocak’ta saldırıları kışkırttı ve 2020 seçimlerinin koca bir yalan olduğunu iddia etti.

Gözetim Komitesi Başkanı olarak gizli belgelerinin Mar-a-Lago’da saklanmasına yönelik yürüttüğüm soruşturma hakkında daha fazla endişelenmeli,” diye ekledi. “Teşekkürler ama hayır teşekkürler. Ben almayayım.”

Bay Trump, siyasi hedeflerini desteklemek, düşmanlarıyla alay etmek, ürünlerini rehin almak ve seçmenlerin ve haber medyasının dikkatini çekmek için sosyal medyayı kullanma konusunda uzun bir geçmişe sahiptir.

Ancak bunu yapma yeteneği, Twitter, Facebook ve YouTube dahil olmak üzere çok çeşitli sosyal medya sitelerinden kaldırıldığı Ocak 2021’den bu yana ciddi şekilde kısıtlandı.

Şirketler, 6 Ocak 2021, ABD Başkentine yapılan ve beş kişinin öldüğü ve yüzlercesinin yaralandığı saldırıyla ilgili paylaşımları ve 2020 başkanlık seçimlerinin kendisinden çalındığı yönündeki asılsız iddiaları nedeniyle kendisini yasakladıklarını söyledi.

Bay Trump’ın Çarşamba günü yaptığı onaylar, kullanıcıları çekmek için mücadele eden bir uygulama olan Truth Social’da göründü. Nisan ayında MarketWatch, sitenin yaklaşık 513.000 günlük kullanıcısı olduğunu ve her gün Twitter’da oturum açan 200 milyondan fazla kullanıcıyla karşılaştırıldığında onu göreceli bir hayalet kasaba haline getirdiğini bildirdi.

Bununla birlikte, bazı Demokratlar Bay Trump’ın “onaylarına” el koydu.

Çarşamba günü yaptığı açıklamada, 12. Bölge’de Bayan Maloney ve Temsilci Jerry Nadler’a karşı yarışan bir avukat olan Suraj Patel, Bay Trump’ın Truth Social’daki gönderilerinin, eski nesil bir Demokratik liderliği tercih ettiğinin kanıtı olduğunu söyledi.

Bay Patel 38 yaşında ve iki rakibi de 70’lerinde.

Bay Patel, “Donald Trump daha genç, daha dinamik bir Demokrat Partiden korkuyor” dedi. Çeşitliliğe sahip, enerjik Demokratlardan oluşan yeni bir neslin hareketini durdurmada ne kadar etkili olacağını biliyor” dedi.

2021’den beri temsil ettiği banliyö bölgesinden buraya taşınmasından bu yana 10. Bölge’de çekiş kazanmak için mücadele eden görevdeki bir görevli olan Temsilci Mondaire Jones da Bay Trump’ın alaycı onaylarını benimsedi. Çarşamba gecesi bir tartışmada eski başkanın gönderilerine defalarca atıfta bulundu.

“Bay. Goldman, Donald Trump’ın bu yarışta ilericileri yenmeye çalışan ılımlı bir insan olma vizyonunu yerine getiriyor” dedi. Daha sonra, Bay Goldman’ın “bu aşamada Donald J. Trump tarafından onaylanan ilk aday olduğunu” da sözlerine ekledi.

Dana Rubinstein raporlamaya katkıda bulundu.