Bir Caz Müzisyeni ve Girişimci Pazar Günlerini Nasıl Geçirir?

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Caz basçısı Matthew Garrison yavaşlamayı sevmiyor. “Ben her zaman düşünüyorum, yapıyorum” dedi.

Bir sanatçı olarak, Herbie Hancock ile turneye çıktı ve piyanist Jason Moran, davulcu Jack DeJohnette ve diğerleriyle yaklaşan şovları var. Ancak çoğu gün ShapeShifter Lab ve kar amacı gütmeyen kolu ShapeShifter Plus aracılığıyla müzik etkinlikleri üretmeye odaklanıyor. Ayrıca müzisyenler arasında sanal işbirliği ve kayıt yapmayı kolaylaştıran Tunbend uygulamasını da yarattı.

John Coltrane’in basçısı Jimmy Garrison’ın oğlu olan Mr. Garrison, caz dünyasında sınırları zorlamayı seviyor gibi görünüyor. “Bu kulübün sadece belirli bir grup için rezervasyon yaptığı ve bu kulübün sadece bu türü çalan müzisyenleri rezerve ettiği durgun müzik sahnesinden gerçekten bıktım” dedi.

On yıl boyunca Bay Garrison, Gowanus, Brooklyn’de ShapeShifter Lab olarak da adlandırılan bir performans alanı işletti, ancak geçen yıl kapandı. Yakında yeni bir mekan açacak. “Yeni mekanım, aksi halde şehirde çalamayacak olan o dahilerin reddettiği sanatçılar için bir yer olacak.”

52 yaşındaki Bay Garrison, iş ortağı 51 yaşındaki Fortuna Sung ile Park Slope’da yaşıyor.

KARANLIK VE SESSİZ Pandemi sonrası zaman hantallaştı. Kulağa korkunç geliyor, ama bazen sabahın 4’ünde uyanıyorum ve bir sürü işim oluyor. Tunebend de dahil olmak üzere uygulamalarımı kodluyorum ve herkes uykuda olduğu için bilgisayarımdaki şeyleri birkaç saat düzenliyorum. Etrafta arayan, mesaj atan veya sizi rahatsız eden kimse yok.

Bay Garrison, Gowanus, Brooklyn’de on yıl boyunca yürüttüğü ve geçen yıl kapanan performans alanının yakınında yeni bir performans alanı açmayı planlıyor. Kredi… New York Times için Danielle Amy

kafeinli şekerleme Biraz kahve ve hafif bir kahvaltı yapabilirim. Bugünlerde kahveyle garip bir ilişkim var. Beni uyanık tutmuyor. Artık kahveyi uyku ilacı olarak kullanıyorum. Bunun nasıl çalıştığını bilmiyorum. Bu yüzden birkaç saat çalışıp kahve içtikten sonra sık sık tekrar uyurum.

HAFTA SONU ÇALIŞMA Sabah 9 ya da 10 gibi tekrar uyanırım ve bir fincan kahve daha içeceğim. Müzik endüstrisi 24 saatlik bir şeydir. Avrupa ve Japonya’daki insanlarla her zaman iletişim kurarım, bu yüzden hafta sonlarım izin günü sayılmaz. Her şeyi halletmek için çalışma saatlerimi bölmem ve belirli günleri üç girişimime ayırmam gerekiyor. Pazar günleri, hafta içi yapamadığım şeylere yetişmeye çalışıyorum. Ama çok fazla görev yaparsam ortalığı karıştırırım.

ADIMLAR Sonra birkaç saat beste yapabilirim. Ya da Prospect Park’ta yürüyüşe çıkarım ya da mahalle sokaklarında zikzak çizerim. Bazen Gowanus ve Carroll Gardens’a çıkıyorum. Fortuna çok hızlı yürüdüğümü söylüyor ama nabzımı yükseltmem gerekiyor. Vücudum bana buna ihtiyacım olduğunu söylüyor.

Bay Garrison’ın piyanosu, John Coltrane’in oğlu Ravi Coltrane’e aitti. Kredi… New York Times için Danielle Amy
“Müzik kodlarken veya beste yaparken, problem çözersiniz.” Kredi… New York Times için Danielle Amy

ŞARKI KATMANLARI Yürürken Tunbend’de müzik dinliyorum. Kaydedilen tüm bitlerin ve parçaların bir şarkıda nasıl katmanlara dönüşebileceğini görmek için dinliyorum. Aynı bölüm için farklı icracıları değiştirebilirsiniz, bu yüzden çok fazla dinleme ve yeniden düzenleme yapıyorum. Ancak, herhangi bir şeyin ayarlanması gerekip gerekmediğini görmek için bir kullanıcı olarak uygulamayla etkileşime giriyorum. Öyle görünmediğini biliyorum, ama bu şekilde rahatlıyorum.

BİRLİKTE PARÇALAMAK Müzik kodlarken veya beste yaparken problem çözersiniz. Bir şeyin neden belirli bir şekilde yapıldığını anlamak için sürekli araştırma modundasınız. Caz dünyasında, bilmeniz ve saniyenin çok küçük bir bölümünde çalmanız gereken çok şey var. Kodlamada, bir şeyler inşa etmek için tüm bu parçaları ve parçaları da hatırlamanız gerekir. İki dünya arasındaki tek fark maaş!

Soldan sağa, Bay Garrison, annesi Roberta Garrison ve iş ortağı Fortuna Sung, Brooklyn’deki Littleneck’te. Kredi… New York Times için Danielle Amy
Fortuna çok hızlı yürüdüğümü söylüyor ama nabzımı yükseltmem gerekiyor. Vücudum bana buna ihtiyacım olduğunu söylüyor.” Kredi… New York Times için Danielle Amy

YENİ UZAY Sonunda yıl sonuna kadar açacağımız yeni bir performans alanının anahtarlarını aldım. Şimdiye kadar Tunebend uygulamasının nasıl kullanılacağına dair bir canlı yayın atölyesi yaptım, ancak burada her tür müzisyen için gösteriler ve etkinlikler düzenleyebilmemiz için çok fazla bağış toplamaya hazırlanıyorum.

YAŞAM Park Slope Food Co-op’tan aldığımız yiyecekler de dahil olmak üzere mahalledeki işlerimizi hallederiz. Ailesi Hong Konglu olan Fortuna daha iyi bir aşçıdır. Ailesi birçok restorana sahip ve işletiyor, bu yüzden mutfakta işini iyi biliyor. Dışarıda yemek yediğimiz zaman Japon veya Tay olabilir. Bugün annemle Littleneck’te yemek yedik.

YAŞLI-İNSANLAR ZAMANI Akşam yemeğinden sonra televizyon izlerim ya da okurum. Haber odaklıyım: Takip edilecek çok şey var, bu da bu dünyayı nasıl daha iyi bir yer haline getirebileceğimi anlamamı sağlıyor. Müzik yazılımı için en yeni eklentiler hakkındaki makaleler gibi teknik şeyleri de seviyorum. Annem hala tüm okumalarımın ekranda yapıldığını söyleyerek beni azarlıyor. Şimdi yaşlılar zamanındayım: Akşam 9 veya 10’da yataktayım

Bay Garrison, yukarıda Bayan Sung’la birlikte, “Bu kulübün sadece belirli bir grup için rezervasyon yaptığı ve bu kulübün sadece bu türü çalan müzisyenleri rezerve ettiği durgun müzik sahnesinden gerçekten bıktım” dedi. Kredi… New York Times için Danielle Amy

Pazar Rutini okuyucuları Matthew Garrison’ı Instagram ve Twitter @garrisonjazz’da takip edebilir.