Bir Kitap Turşusu ve Tchotchke Satıcısı Pazar Günlerini Nasıl Geçirir?

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Ön pencerede Lahana Yaması bebeği şeklindeki telefon sizi 295 $ geri getirecek. Ya da en azından satıcı ondan ayrılmaya istekli olsaydı olurdu. Yoldan geçenler sürekli soruyor. Bunun yerine, 1990’ların sitcom yıldızlarının anıları, sararmış Chopin notaları ve köpek bakımı üzerine resimli kitaplar arasından seçim yapabilirler. Ve turşu.

Sweet Pickle Books, çoğunlukla, el yapımı turşuların ve bağışlanmış çeşitli süs eşyalarının sağlıklı bir yan işine sahip bir kitapçıdır. Leigh Altshuler bir yıl önce Manhattan’ın Aşağı Doğu Yakası’ndaki küçük dükkânını açtığından beri stoklarının çoğu mağazaya bağışlandı.

Bayan Altshuler, üzerinde “Crossing Delancey”in bir VHS kopyasının bulunduğu uygun bir tanker masasının arkasından, “Bütün arkadaşlarım 80 yaşındalar,” dedi. ,”80’lerin filmi, tam da bu mahallede bir kitapçıya aşık olan bir turşu satıcısı hakkında. Ayrıca satılık değildir.

Komşular bağışlanan kitapları genellikle Bayan Altshuler’in Lower East Side dükkânının girişine bırakırlar. Kredi. . . The New York Times için Hiram Duran

“Beni arayan, sonunda arkadaş olduğum üç milyon yaşlı bayan var,” dedi Bayan Altshuler. “Sürekli gelmemi istiyorlar. Yeni arkadaşları ve diğer Aşağı Doğu Yakalıları, mağazayı keşfettikten sonra, diyelim ki Rick Steves’in Roma hakkındaki 2002 kılavuz kitabının henüz bozulmamış kopyalarını ileterek katkıda bulunmaya kendilerini mecbur hissediyorlar.

Alışveriş yapanlar da buna bayılıyor. Bayan Altshuler, “Geçen Pazar, biri içinde ‘En İyi Arkadaşımın Düğünü’ gibi eski DVD’ler, birkaç ufacık şarap kadehi ve yarısı yenmiş bir Fritos torbası olan dev bir FreshDirect çantası bırakmıştı, dedi. “Fritos hariç hepsini sattım. ”

30 yaşındaki Bayan Altshuler, bir tasarım ajansı işleten 29 yaşındaki erkek arkadaşı Costa Damaskos ile mağazadan dört blok ötede yaşıyor.

Satılık değil. Kredi. . . The New York Times için Hiram Duran

NEHİR DANSI Pazar günleri güneş doğarken Costa ve benim yapmaya çalıştığımız şey şu: Doğu Nehri boyunca, F. D. R.’nin altında yürüyeceğiz. Pier 36’da, insanların bilmediği bir dünya dönüyor. 60’lı ve 70’li yaşlardaki erkekler Tai Chi yapıyor – gerçekten çalışıyor. Çocuklar balık tutuyor. Belirsiz, tekno-vari şarkılara inanılmaz, koreografisi yapılmış bir dans yapan kadınlar, bir dolly ile dışarı çıkmaları gereken bir hoparlörden pompalıyor. Sorumlu kim, müziği kim seçiyor bilmiyorum; ama kimse selfie çekip Instagram’da paylaşmıyor; iPhone’larını desteklemek, TikTok için bir şeyler yapmak. Ben de, eğer bu kadınlar dışarı çıkıp sabahın 6:30’unda bu dansı yapabilirlerse, yapmak, o zaman bugün kesinlikle zamanında çalışmasını sağlayabilirim.

Çin Mahallesi’nde atıştırmalık molası. Kredi. . . The New York Times için Hiram Duran

SADECE NAKİT Sabahın bir vakti, Doğu Broadway’deki şu mutfak malzemeleri satan mağazalardan birinden meyve suyu yapıyorum. TLB Trading’in ürettiği her şey – zencefil, havuç, Çin lahanası, elma. Her şeye sahipler. Küçük mutfak eşyaları almadan ayrılmak zor. Örneğin, ufacık bir peynir rendesi. Her gittiğimizde, “Nakit getiriyorum, çünkü sadece nakit. ” Ve Costa, “Hayır, değil. ” Sonra kredi kartıyla ödemeye çalışacak ve “Sadece nakit” diyecekler. ” Bu her seferinde olur.

TEDARİK ZİNCİRİ 80’li yaşlarında Pearl adında bir bayan haftalarca dükkanın kapısına vurup şöyle dedi: “Gelmelisin! Seward Park’taki komşumun sana göstermesi gereken bir kitap koleksiyonu var. Telefonu yok. Sonunda pes edip söz konusu komşuyu görmeye gittiğimde, kelimenin tam anlamıyla 100 yaşında olduğu ortaya çıkan Milton şöyle dedi: “4.000 kitabım var. Ve biliyorsun, şimdi biraz yaşlanıyorum ve bazılarından kurtulmam gerekiyor. Sadece yardıma ihtiyacım var. ”

Ms. Altshuler, kitap koleksiyonuna bakmak için yazar, fotoğrafçı ve yapımcı Hank O’Neal’ı ziyaret ediyor. Kredi. . . The New York Times için Hiram Duran

TAM REZERVASYON Şimdi hafta sonları Milton’ın evini temizliyorum. Dükkandan arabayla iki dakika uzaklıktadır. Yürüyebilirim ama giderken bir kutu almıyorum, bir araba dolusu alıyorum. Bir zillion mil ile gümüş 2004 Jeep Liberty’im için Craigslist adamlarına nakit para ödedim. Ve bu arabanın ölmesine izin veremem. Bazen içinden duman çıkıyor. İnsanlar, “Arabanız tütüyor!” diyor. Ben de “Ah, biliyorum. ”

Ms. Altshuler genellikle eski cipinden mal alır. “Bu arabanın ölmesine izin veremem,” dedi. “İnsanlar ‘Arabanız sigara içiyor’ diyor ve ben de ‘Ah, biliyorum. ” Kredi. . . The New York Times için Hiram Duran

MAĞAZA KONUŞMASI Öğlen dükkânı açtığımda, verandada her zaman kitaplar ve çantalar var. Çoğu zaman bana kitaplarını satmak isteyen insanlar geldiğinde, onlara nakit teklif edeceğim ve “Ben sadece turşu istiyorum. ” Gerçi hala kaset dolu bir deri evrak çantası getiren 70’li yaşlarda bir kadın var. Uhm, kasetleri istemiyorum. Hiç. Ama onları bana getirmesiyle ilgili bir şey var. Yani hepsine bakıyorum; onları sayıyorum. Sonra hepsini turşu yerine nakit olarak satın alın.

Wu’da bir Pazar gecesi yemeği. Kredi. . . The New York Times için Hiram Duran

WU’S’TA AKŞAM YEMEĞİ TARİHİ Saat 6’da kapıyı kilitliyorum ve çalışma haftam sonunda bitti — Pazartesi tek izin günüm. Ben gibiyim, yapıldı. Costa ve ben, Wu’nun Won Ton King adlı apartmanının karşısındaki bu Çin lokantasına yemeğe gidiyoruz. Lo mien, Çin lahanası, sebzeli erişte; Çay içerim. Wu’nun insanlarını biliyoruz. Bazen cipi restoranın önüne park etmemize izin veriyorlar. “İzleyeceğiz, seni yakaladık” gibiler, bu iyi çünkü her zaman yasadışı yerlere park ediyorum ve çok fazla borcum var. En son bilet almak için aradığımda, New York Şehri Maliye Departmanı, “Seni bir park uzmanına transfer etmeliyiz. ”

Yok edilecek küçük bir Quiddler. Kredi. . . The New York Times için Hiram Duran

KARTLAR, TEMİZLEMEDairemizde TV yok, bu yüzden Costa ve ben kart oyunları oynayacağız. Şu anda West Village, Uncommons’daki o masa oyunu kafesinden aldığım Quiddler, internetten ziyade bir mağazadan bir şeyler almakla ilgili. O zaman bazen gece 2’ye kadar kalırız. m. daireyi yeniden düzenlemek. Temizlemeyi seviyoruz.

Çift, Sweet Pickle Books’tan yaklaşık dört blok ötede, Chinatown’da yaşıyor. Kredi. . . The New York Times için Hiram Duran

Pazar Rutin okuyucuları, Leigh Altshuler’in arayışlarını Instagram @sweetpicklebooks üzerinden takip edebilir.