Boeing, krizin ortasında CEO'su Dave Calhoun'un ayrıldığını duyurdu

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Calhoun çalışanlara yazdığı bir mektupta “Dünya izliyor ve daha iyi bir şirket olmak için bu anın üstesinden geleceğimizi biliyorum” dedi ve “güvenlik ve kalite her şeyden önce koyduğumuz şeydir” dedi.

Şirket, basın açıklamasında yöneticinin 2024 yılı sonuna kadar görevde kalacağını belirtti. Ticari havacılık bölümünün yöneticisi Stan Deal, derhal geçerli olmak üzere Stephanie Pope ile değiştirildiGrubun mevcut operasyon direktörü.

Açıklamaya göre yönetim kurulu başkanı Larry Kellner, grubun yıllık genel kurul toplantısında yeniden seçilmeyi planlamadığını da söyledi. Kellner bu görevi 2019'un sonlarından beri sürdürüyordu.

Yönetim kurulu, yerine Boeing'in yönetim kurulu üyesi ve çip üreticisi Qualcomm'un eski başkanı Steve Mollenkopf'u seçti. Bu nedenle Mollenkopf, şirkete yeni bir CEO bulmaktan sorumlu olacak.

Uçak üreticisi, Ocak ayının başlarında Alaska Havayolları'na ait 737 MAX 9 model uçağında uçuş sırasında kabin kapısının koptuğu bir kazanın ardından bir krizin ortasında bulunuyor.

Alaska Havayolları uçuşunda yaşanan teknik kazanın yanı sıra, 2023 yılı boyunca üretim sorunları ve 2024 yılında da bir dizi olay rapor edilmişti.