Bufalo Olsa da Keder ve Öfke Süpürme

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Günaydın. Bugün Pazartesi. Buffalo katliamıyla ilgili gelişmeleri takip edeceğiz. Geçen ay metro saldırısı şüphelisinin yakalanmasına yardım eden ve şimdi göçmenlik sorunlarıyla ilgili resmi yardım arayan dört kişiye de bakacağız.

Kredi… New York Times için Joshua Rashaad McFadden

Yakın Amerikan tarihinin en ölümcül ırkçı katliamlarından birinin ardından Buffalo’yu keder ve öfke sardı. Yetkililer, şüpheli Payton Gendron’un Cumartesi günü oradaki bir süpermarkette 13 kişiyi vurarak 10 kişiyi öldürdüğünü söyledi. Buffalo polis komiseri Joseph Gramaglia Pazar günü yaptığı açıklamada, “Bu, kalbinde, ruhunda ve zihninde nefret olan biri” dedi.

Yetkililer, saldırganın süpermarketi siyahların çoğunlukta olduğu bir mahallede olduğu için hedef aldığını söyledi. Buffalo’nun ilk Siyah belediye başkanı olan Demokrat Belediye Başkanı Byron Brown, “Bu kişi, olabildiğince çok Siyahın hayatını almak amacıyla buraya geldi” dedi.

Ölüler cumartesi-öğleden sonra alışveriş yapıyorlardı. Aralarında kurabiye için çilek almaya gelen 65 yaşında bir kadın ve akşam yemeği için bir şeyler almak için uğrayan 32 yaşında bir kadın da vardı. Bir de güvenlik görevlisi, 55 yaşındaki emekli Buffalo polis memuru Aaron Salter Jr. vardı.

Salter’ın silahından çıkan bir kurşun saldırgana isabet etti, ancak silahlı adam onu durduran kurşun geçirmez bir yelek giyiyordu. Yerine koyma teorisi olarak bilinen beyaz üstünlükçü ideolojiden hayranlıkla bahseden uzun bir yazı yazdığına inanıyordu.

Başkan Biden saldırıyı kınadı ve ulusu “Amerika’nın ruhunda bir leke olarak kalan nefreti ele almaya” çağırdı. Bir Beyaz Saray yetkilisi, Biden’ın Vali Kathy Hochul ile konuştuğunu ve Belediye Başkanı Brown’a ulaştığını söyledi.

Buffalo’yu saran keder, eyaletin en büyük ikinci şehrinin ötesine yayıldı ve öfke ve korkuyla doldu. 52 yaşındaki Anthony Means, Harlem’deki Canaan Baptist Christ Kilisesi’nin dışında duran, kültürel hoşgörüsüzlük ve silah şiddetinin zehirli bir karışımından yakındı. Yüksek Mahkeme, New York’un halka açık yerlerde silah taşıma konusundaki kısıtlamalarını kaldırırsa, endişelenmek için daha fazla neden olduğunu söyledi.

“Sadece merak ediyorum, bu ne anlama geliyor?” dedi. “Herkes silah alıp sorunlarını bu şekilde çözmeye mi karar verecek?”

Kolluk kuvvetleri yetkilileri, birinci derece cinayetle suçlanan ve Cumartesi gecesi suçsuz olduğunu iddia eden zanlının saldırıyı NY, Conklin kırsalından eyaletin yarısını dolaştıktan sonra gerçekleştirdiğini söyledi. Orada bir silah dükkanının sahibi, silahı satmadan önce bir arka plan araştırması yaptığını da sözlerine ekledi.

Silah deposu sahibi Robert Donald, şüpheli hakkında “Öne çıkmadı” dedi, “çünkü öyle olsaydı, ona silahı asla satmazdım.”

Buffalo polis komiseri Gramaglia, şüphelinin geçen yıl lisesinde “genelleştirilmiş tehditler” yaptıktan sonra bir akıl sağlığı değerlendirmesi aldığını söyledi. Gramaglia, “Eyalet polisi istihbaratından alınan hiçbir şey yok” dedi, “FBI istihbaratından alınan hiçbir şey.”

Hava

Gündüzleri 70’lerin ortalarına yakın sıcaklıklar ve geceleri 50’lerin yüksek sıcaklıkları ile akşam boyunca devam eden sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlara hazır olun.

alternatif yan park

26 Mayıs’a kadar yürürlüktedir (Yükseliş Töreni).

Yıllık bir gösteri bir Filistinli Amerikalı yayıncıyı anıyor

Kredi… The New York Times için Mustafa Bassim

Brooklyn’deki Bay Ridge’de “Küçük Filistin” olarak bilinen yerleşim bölgesinde – şehirdeki en büyük Filistinli nüfusa sahip bir mahalle – Filistinli Amerikalılar, yüzlerce kişi olduğunda meydana gelen nakba ya da felaket olarak adlandırdıkları şey için yıllık gözlemlerini çoktan planlamışlardı. 1948’de İsrail’in kurulmasıyla binlerce insan kaçtı ya da evlerinden sürüldü. Geçen hafta işgal altındaki Batı Şeria’da önde gelen bir Filistinli Amerikalı yayıncının öldürülmesi, Pazar günkü toplantıya bir kat daha keder kattı.

Muhabir Shireen Abu Akleh, işgal altındaki Batı Şeria’da İsrail’in Cenin’e düzenlediği baskını izlerken öldürüldü. Filistinli görgü tanıkları, El Cezire haber kanalının uzun süredir muhabiri olan Ebu Akleh’in İsrail askerleri tarafından vurulduğunu söyledi. Ancak İsrailli yetkililer, Filistinli veya İsrail ateşi tarafından vurulmuş olabileceğini söyledi.

Bay Ridge mitinginin organizatörlerinden biri olan Nerdeen Kiswani, çiçekler, mumlar ve Abu Akleh’in fotoğraflarıyla süslenmiş bir masanın yanında dururken, “Bu, Filistinlilerin yüzleşmek zorunda olduğu günlük vahşeti gözler önüne seriyor” dedi. El Cezire’den, öldürmeyi uluslararası hukuku ihlal eden “açık cinayet” olarak nitelendiren bir açıklamayı yineledi.

Grup daha sonra Beşinci Cadde’ye yürüdü. 72. Cadde’deki kavşağı kapatan polis, yürüyüşçülerin ilerlemesine izin verene kadar kısa bir soğukluk yaşandı.

New York’tan öne çıkan haberler

• Roe v. Wade’i bozan bir Yüksek Mahkeme görüş taslağının sızdırılmasından yaklaşık iki hafta sonra, protestocular New York, Washington ve diğer şehirlerde toplandılar.

• Dövme alt kültürüne aşinalık, muhabirimiz Ali Watkins’in bir hikayeye yaklaşmasına yardımcı oldu.
Metro saldırısı şüphelisini yakalamaya yardım ettikten sonra göçmenlik koruması aranıyor

Zack Tahhan (solda) ve Mohamad Cheikh polis memurlarının indirilmesine yardım etti. Kredi… Hiroko Masuike/The New York Times

Geçen ay New York’ta meydana gelen metro saldırısından sonra dört kişi müfettişlere yardım etti. Bu, göçmenlik makamlarını onlara vize veya sığınma hakkı vermeye ikna etmek için yeterli olacak mı?

Yalnızca soyadı Flores ile kimliğinin açıklanmasını isteyen 37 yaşındaki bir kadın, silahlı adamın ateş açtığı trende bir yolcuydu. Polise cep telefonunu verdi. Üzerinde çekimlerden sonra kaos içinde yaptığı videolar vardı. O belgesiz.

Diğer üç kişi, çekimden bir gün sonra Manhattan’daki East Village’daki bir hırdavatçıda güvenlik kameraları üzerinde çalışıyorlardı. Şüpheli Frank James’i yanından geçerken tanıdılar ve polis memurlarını işaretlediler.

Biri belgesiz bir Meksikalı göçmendi. Bir diğeri Lübnanlı bir öğrenciydi. Üçüncüsü, 22 yaşındaki Amerika doğumlu Suriyeli Zack Tahhan’dı ve polisi nasıl uyardıklarını coşkuyla anlatması onu viral bir sansasyon haline getirdi. Meslektaşım Ashley Southall’a “Yaptıklarımızla gurur duyuyoruz” dedi. Ama şimdi ailelerimiz için endişeleniyoruz” dedi.

Şimdi dördü ve avukatları, kanun uygulayıcılarına yardım eden mağdurlara, tanıklara ve muhbirlere giden vize ve insani yardım başvurularının ilk aşamalarındalar.

ABD vatandaşı Tahhan’ı Türkiye’ye sığınan anne ve babasına kavuşma arayışında temsil eden avukat Rifat Harb, ABD’nin, Fransa’nın yaptığı gibi, kahramanlık sergileyen göçmenleri karşılayan diğer ülkelerin liderliğini izlemesi gerektiğini söyledi. 2018’de balkondan sarkan bir yürümeye başlayan çocuğu kurtarmak için bir apartmanın cephesine tırmanan bir Maliliye vatandaşlık verdiğinde.

Böyle bir kestirme ABD’de pek olası görünmüyor. Milletvekilleri, son 15 yılda bireylere vatandaşlık veya daimi oturma izni vermek için 505 sözde özel fatura çıkardı, ancak Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza’ya göre yalnızca üçü yasalaştı. Belgesiz göçmenlerin, hatta savaş gazilerinin bile sınır dışı edilme olasılığı çok daha yüksek.

Flores’in avukatı Luis Gomez Alfaro, göçmenlik görevlilerinin 2000 yılında yolcu olduğu bir Amtrak trenine baskın düzenledikten sonra, Buffalo’daki bir göçmenlik mahkemesinden verilen sınır dışı etme emrini kaldırmasını istemeyi planlıyor. Kendisi, hiçbir zaman bir duruşma bildirimi almadığını ve almadığını söyledi. yıllar sonrasına kadar sipariş hakkında bilgi edinin.

Gomez Alfaro ayrıca, kentin suç mağdurları için ayrılmış bir U vizesi başvurusunu destekleyen evrak işlerini hızlandırması gerektiğini söyledi. Kongre, yılda 10.000 U vizesi sınırı belirledi ve beş yıllık bir birikim var.

Dördü arasında Meksikalı göçmen Francisco Puebla, James geçerken Tahhan ve Mohamad Cheikh’in güvenlik kameralarını yerleştirdiği hırdavatçı dükkanının müdürü. Onu da temsil eden Gomez Alfaro, Puebla’nın rolünün onu muhbirler için S vizesi almaya uygun hale getirebileceğini, ancak her yıl sadece 250’sinin mevcut olduğunu söyledi.

ne okuyoruz

• Taylor Swift, Çarşamba günü New York Üniversitesi’nin açılışında konuşacak ve güzel sanatlar fahri doktorasını alacak. 20 yaşında bir sinema uzmanı olan Ishaan Parmar, “Muhtemelen onun yazdığı veya yazmadığı bir konuşma” dedi. “Ama bu yine de harika.”

• Bir iç mimar olan Timothy Godbold, pek çok modernist evin yıkıldığını öğrendikten sonra bir Hamptons koruma uzmanı oldu.
BÜYÜKŞEHİR günlüğü

Nacho acil

Sevgili günlük:

Bir cips siparişi için bir yemek kamyonunda durduğumda bir konsere koşuyordum.

Oturup yemek yiyebileceğim bir bank bulana kadar Upper Broadway’de yürümeye devam ettim.

Oh hayır! Çantamda çatal yoktu. Hafif bir yağmur yağmaya başladı ve yırtık pırtık yağmurluğumu üzerime çekip kenara çömeldim ve cipsleri ellerimle yemeye başladım.

Birden karşımda birinin durduğunu fark ettim.

Başımı kaldırdığımda, selefona sarılmış, bozulmamış bir plastik çatal tutan yaşlı bir kadın gördüm.

Ona bolca teşekkür ettim. Üç peçete üreterek karşılık verdi.

— Jeanine Briefel

Agnes Lee tarafından çizildi.
Gönderimleri buraya gönderin ve Metropolitan Günlüğü’nün devamını buradan okuyun .

Burada bir araya gelebildiğimize sevindim. Yarın görüşürüz. -JB

PS İşte bugünün Mini Bulmaca ve Heceleme yarışması . Tüm bulmacalarımızı burada bulabilirsiniz .

Melissa Guerrero, Jeff Boda, Sean Piccoli ve Ed Shanahan New York Today’e katkıda bulundu. Ekibe [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz.

.