Columbia, ABD Haber Sıralamasında A-Plus Statüsünü Kaybetti

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Günaydın. Bugün Salı. Columbia Üniversitesi’nin US News & World Report’un kolej sıralamasında neden 18. sıraya düştüğüne bakacağız. Manhattan’daki bir tıkanıklık fiyatlandırma planının Bronx’taki hava kalitesi için ne anlama gelebileceğine de bakacağız.

Kredi… The New York Times için Brittainy Newman

Columbia Üniversitesi için yine 1988 gibi. Bunun dışında, öğrenim ücreti yılda 12.628 dolardı. Şimdi yılda 62.000 doları aşıyor.

Columbia, Pazartesi günü US News & World Report’un yıllık kolej sıralamasında 2 numaradan 18 numaraya düşürüldü. Columbia’nın en son 18. olduğu 1988’de Ronald Reagan başkan, Edward Koch belediye başkanı ve Michael Sovern Columbia’nın başkanıydı. Ertesi yıl 8 numaraya yükseldi.

Üniversite kayıt memurları, öğrencilerin başvurularında belirli bir miktarda abartıya karşı kendilerini çelikleştirirler – daha fazla ders dışı etkinlik, daha fazla münazara turnuvası görünümü veya herhangi bir öğrencinin sıkıştırabileceğinden daha fazla okul orkestrası performansı. Ama ya bir üniversite kendini şişirir ve neredeyse zirveye tırmanırsa? US News sıralamasının zirvesinde mi?

Columbia matematik profesörü Michael Thaddeus, okulunun tam da bunu başardığını iddia etti. Okulun sağladığı veriyi desteklemenin “yanlış, şüpheli veya son derece yanıltıcı” olduğunu söyleyen istatistiksel bir analizle Columbia’nın 2 numaralı sıralamasına meydan okudu. Thaddeus, Columbia istatistiklerini kamuya açık kaynaklardan elde edilen verilerle karşılaştırdığında tutarsızlıklar bulduğunu söyledi.

Columbia başlangıçta verilerini savundu, ancak Temmuz ayında 2022-23 sıralamasından çekildiğini söyledi. US News ise Columbia’yı çıkardığını duyurdu.

Ancak US News fikrini değiştirdi ve Columbia’yı Pazartesi günü açıkladığı sıralamada eski durumuna getirdi. Dış kaynaklara dayanarak Columbia hakkında kendi başına bilgi topladığını söyledi. Columbia, ulusal üniversiteler arasında bir başka prestijli Ivy League üniversitesi olan 17 No’lu Cornell’in arkasında ve 19 No’lu Notre Dame Üniversitesi’nin önünde geldi.

Geçen hafta Columbia, Thaddeus’un sorguladığı en az iki ölçümde – sınıf mevcudu ve belirli bir alanda verilebilecek en yüksek derecelere sahip fakültede – yanlış hesaplamalar yaptığını kabul etti. Hatalar için raporlama gereksinimlerinin “karmaşıklığını” en azından kısmen suçlayan Columbia, metodolojisini değiştirdiğini söyledi.

Pazartesi günü yeni sıralamalar açıklandıktan sonra Thaddeus, Columbia eğitiminin kalitesi hakkında, Columbia’nın ister 2 ister 18 numara olsun, sıralamalardan sonuç çıkarmayacağını söyledi.

Eğitimi konu alan meslektaşım Anemona Hartocollis, “Herkesin aklında tutması gereken daha kapsamlı ders, US News’in operasyonlarının o kadar kalitesiz olduğunu ve her ikisinin de anlamsız olduğunu gösterdiğidir” dedi. “Herhangi bir kurum tek bir yılda 2 numaradan 18 numaraya düşebilirse, bu sadece tüm sıralama operasyonunu itibarsızlaştırır.”

1983’ten beri kolejleri derecelendiren ve bir tüketici hizmeti sağladığını söylemekten hoşlanan US News, eğitimin maliyeti ve önemi göz önüne alındığında, velilerin ve öğrencilerin bir tür rehbere sahip olmasının her zamankinden daha önemli olduğunu söylüyor.

US News CEO’su Eric Gertler yaptığı açıklamada, “Bu öğrencilerin ve ailelerinin çoğu için – bir ev satın almak dışında – üniversiteye gitmek, yapacakları en önemli yatırımdır” dedi.

Sıralamalar, itibar (yüzde 20) ve öğrenci seçiciliği (SAT ve ACT puanlarının yüzde 5 ağırlıklı olduğu yüzde 7) dahil olmak üzere 17 kritere dayanmaktadır. Başkanlara ve dekanlara gönderilen bir ankete dayanarak, birçok eleştirmen özellikle itibar faktöründen rahatsız.

Hava

Sıcaklıkların 80’lerin ortalarında, sağanakların ve muhtemelen bir fırtınanın öğleden sonra 2’den önce gerçekleşmesini bekleyin Geceleri hava 60’ların ortalarındaki sıcaklıklarla birlikte çoğunlukla açık olacak.

ALTERNATİF-YAN PARK

26 Eylül’e (Roş Aşana) kadar yürürlüktedir.

En son New York haberleri

Kredi… The New York Times için Jonah Markowitz

En son New York haberleri

• Hasidik okulları: New York Times’ın yaptığı bir araştırma, okulların çoğunun yalnızca ilkel İngilizce ve matematik öğrettiğini ve neredeyse hiç bilim veya tarih olmadığını tespit ettikten sonra, üst düzey New York yetkilileri Hasidik özel okullarındaki eğitimin kalitesiyle ilgili endişelerini dile getirdiler.

• Coney Adası’ndaki Ölümler: Polis, baygın halde bulununca üç çocuğu hayatını kaybeden 30 yaşındaki bir kadını sorguladı.

• Araba kazası: Liman Otoritesi polis memuru olan eski bir büyük lig atıcısı olan Anthony Varvaro, Pazar günü 11 Eylül anma törenine giderken bir araba kazasında öldü.
New York Moda Haftası

• sürdürülebilir moda: Amerika Moda Tasarımcıları Konseyi, 2050 yılına kadar net sıfır hedefine ulaşma sözü verdi, ancak moda evleri arasındaki anlaşmalar rekabet kurallarını ihlal etme riski taşıyor.

• Belediye başkanının yeni kıyafetleri: Eric Adams, New York Moda Haftası’nı “Prada giyen meleği” olarak adlandırdığı Anna Wintour ile birlikte bir kokteyl partisiyle başlattı.
Manhattan’da daha temiz hava, Bronx’ta daha kirli hava mı?

Kredi… Todd Heisler/The New York Times

Cross Bronx Otoyolu ne kadar ünlü?

Yolları sayabiliriz.

Arthur Bulvarı’ndan Zerega Bulvarı’na kadar üç uzun ve çoğu zaman acı veren milleri sayabiliriz. Bir trafik araştırma şirketi olan Inrix’e göre, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en tıkalı koridorlardan birini oluşturuyorlar.

New York City için önerilen tıkanıklık fiyatlandırma planına bakarsak, Cross Bronx’u zaten kullanan 27.000’e ek olarak, her gün 704 daha fazla kamyon sayabiliriz.

Hava kirliliğini, kamyon trafiğinden kaynaklanan kurumdan başlayarak yüzde 5 oranında artacak şekilde sayabiliriz. New York Times’ın MTA veri analizine göre, genel kurum (binalar, fabrikalar ve diğer yerlerdeki kazanlardan da gelir) yüzde 1 artacaktır.

Veya sürücülerin Bronx’tan saparak ve 60. Cadde’nin altındaki Manhattan’dan kaçınarak tasarruf edecekleri parayı sayabiliriz – arabalar için 23 dolar, kamyonlar için daha fazla.

Tıkanıklık fiyatlandırması, toplu taşıma için para toplarken Midtown ve Aşağı Manhattan’daki kirliliği ve tıkanıklıkları azaltmayı amaçlamaktadır. Ancak meslektaşım Ana Ley’in açıkladığı gibi, Güney Bronx, şimdi beş ilçenin ötesindeki yerlere giden yolda Midtown’dan geçen trafikten daha kirli hava ile sonuçlanabilir.

Etkilenecek tek yer Güney Bronx değil. Metropolitan Ulaşım Otoritesi tarafından yayınlanan bir çevresel değerlendirmeye göre, yeni geçiş ücretlerinden kaçınan sürücüler, Bronx, Staten Island, Long Island’daki Nassau County ve New Jersey’deki Bergen County bölgelerine trafik ve kurum ekleyebilir.

MTA kurulu, tıkanıklık fiyatlandırmasını henüz onaylamadı, ancak bir şekilde geçmesi bekleniyor; Kurulu kontrol eden Vali Kathy Hochul, bunun lehinde. MTA, geçiş ücretlerinin ne kadar olması gerektiğine dair seçenekleri araştırıyor. Yetkililer ayrıca çevre raporunu incelemeye ve halktan yorumlar toplamaya devam ettiğini söylüyor.

MTA’nın Bronx hakkında yeterince endişesi vardı ve hava kirliliğinin ana kaynakları olan ağır kamyonlar için daha yüksek bir vergi yerine tüm araçlar için sabit bir geçiş ücretini dikkate alma planıyla uğraştı. Sabit geçiş ücretinin ardındaki umut, Bronx’a daha az kamyon göndermesidir. Ancak Manhattan’daki tıkanıklık bölgesindeki faydalar muhtemelen azalacak.

Tıkanıklık fiyatlandırmasını destekleyenler, bunun iklim değişikliğiyle mücadelede önemli bir unsur olacağını söylüyor. MTA’nın araştırmasının, Midtown’daki kirlilikteki önemli azalmaların, Cross Bronx ve diğer sıcak noktalarda daha küçük artışlardan daha ağır basacağını gösterdiğini belirtiyorlar.

Cross Bronx boyunca sakinler, bir kamyonun daha bile çok fazla olacağını söylüyorlar. 63 yaşındaki Earlene Wilkerson, 40 yıldır Binbaşı Deegan Otoyolu ile Cross Bronx’un etrafındaki rampaların kesiştiği yerin yakınında yaşıyordu. O da çocukları gibi astım hastası olduğunu ve en büyük kızının düzgün nefes alamadığı için hastanede kaldığı yılın anılarını üzerinde taşıdığını söyledi.

Wilkerson, beşinci kattaki dairesine yürüyemeyecek kadar nefes nefese bir otobüs durağında dinlenirken, “Okula çok gittiler,” dedi. Şimdi torunlar da aynı şeyi yaşıyor” dedi.

BÜYÜKŞEHİR günlüğü

Zaman var?

Sevgili günlük:

125. Cadde’deydim ve acelem vardı. Ne kadar geç kaldığımı bilmem gerekiyordu ve saatim yoktu. Bir tane olan bir adam gördüm ve zamanı olup olmadığını sordum.

“Ne,” dedi, “bu saati ikimiz de mi aldık?”

Cevabına şaşırarak, olduğum yerde durdum. O da durdu ve karşımda durdu.

“Çünkü bu saati aldığımı hatırlıyorum,” dedi, “ve senin orada yarı parayla olduğunu hatırlamıyorum.”

Sakinliğini koruyamayınca, tuttuğu kahkahayı serbest bıraktı.

“Üzgünüm,” dedi. “Birisi bunu bana daha önce söyledi ve hayatımda duyduğum en komik şey olduğunu düşündüm. Sadece paylaşayım dedim.”

Gülerek uzaklaştı ve eğer biri beni aynı soruyla sokakta durdurursa bana yeni bir cevap bıraktı.

Patrick Cornbill

Agnes Lee tarafından çizildi.
Gönderimleri buraya gönderin ve Metropolitan Günlüğü’nün devamını buradan okuyun .

Burada bir araya gelebildiğimize sevindim. Yarın görüşürüz. -JB

PS İşte bugünün Mini Bulmaca ve Heceleme yarışması . Tüm bulmacalarımızı burada bulabilirsiniz .

Ashley Shannon Wu, Francis Mateo ve Ed Shanahan, New York Today’e katkıda bulundu. Ekibe [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz.

.