Denis Villeneuve'ün uzun zamandır beklenen filmi Dune – İkinci Bölüm sinemada

Felaket

New member
Denis Villeneuve'ün uzun zamandır beklenen “Dune - İkinci Bölüm” filmi sinemada: İlk filme göre daha içten ve duygusal - fotoğraf 1

Tgcom24
İkinci bölümün hikayesi


“Dune – İkinci Bölüm” tam olarak ilk bölümün sonundan başlıyor. Bu, Baron Vladimir Harkonnen'in (Stellan Skarsgard) ordularının çöl gezegeni Arrakis'i geri almasıyla birlikte, Spice olarak bilinen o değerli psikotropik ürünün tedarikinin kontrolü de dahil. Destanın bu ikinci bölümünde, Atreides Hanesi'nin varisi Paul Atreides (Timothée Chalamet) barış arayışı içinde ve annesi Leydi Jessica (Rebecca Ferguson) çöle kaçarlar. Burada Paul, önsezilerde gördüğü bir kız olan Chani (Zendaya) ile tanışır ve onu artık giderek daha fazla ailesini yok eden komploculardan intikam alma yolunda kaderi belirlenmiş bir mesih olarak gören Fremenlere katılır.


Film boyunca medeniyetler çatışmaları, suyun altından daha değerli olduğu hastalıklı bir ekosistem, kökten dincilik tehlikesi ve son olarak geri çağrıldığında büyük bir cesaretle sürülebilen veya köyleri bütünüyle yutabilen devasa çöl kum solucanları var. ve dağlar.


Chalamet ve Zendaya karakterleri hakkında


Chalamet karakterini şöyle açıklıyor: “Paul ilk filmdekiyle aynı kişi ama gelişiyor. O artık başlangıçta tanıdığımız çocuksu figür değil, lider rolüne çağrılan genç bir adam. mutlaka hevesli olduğu söylenemez ama pek çok şüpheyi bünyesinde barındırır”. Zendaya, karakteri Chani'yi ve Paul Atreides'le olan karmaşık duygusal ilişkisini vurguluyor: “Hayatına neyin gireceğini bilmiyordu. Arkadaşlarından biri olan Jamis'i döven bu yabancı Paul Atreides ile yeni tanıştı ve kendisinin ve annesinin güvende olacak başka yerleri olmadığından onları da yanlarına alırlar. Ama endişeli. Ona Fremen olduğu için saygıyı kazanması gereken biri gibi davranıyor, bu yüzden ona biraz sert davranıyor. Daha sonra büyüklerin bahsettiği kişinin kendisi olabileceğini ve onları kurtarması gerektiğini anlar. Ve sonra yavaş yavaş kalbi daha önce hiç hissetmediği bir şeyi hissetmeye başlıyor.”

Yıldız kadrosu


İlk bölümün sevilen kahramanları, çok sayıda yeni uluslararası yıldızla birlikte beyazperdeye geri dönüyor: Timothée Chalamet (“Wonka”, “Call Me by Your Name”), Zendaya (“Spider-Man: No Way Home”, “Euphoria”) , Rebecca Ferguson (“Görev: İmkansız – Ölümcül Hesaplaşma”), Joş Brolin (“Yenilmezler: Oyun Sonu”), Austin Uşak (“Elvis”, “Bir Zamanlar… Hollywood'da”), Floransa Pugh (“Kara Dul,” “Küçük Kadınlar”), Dave Bautista (“Galaksinin Koruyucuları”, “Thor: Aşk ve Gök Gürültüsü” filmleri), Christopher Walken (“Avcı”), Léa Seydoux (“James Bond” destanı ve “Geleceğin Suçları”), Souheila Yacoub (“Cesurlar” “Doruk”) ve Stellan Skarsgard (“Mamma Mia!” filmleri, “Yenilmezler: Ultron Çağı”), Charlotte Rampling (“Gece Kapıcısı”) e Javier Bardem (“Yaşlı insanlar için ülke yok”).

Teknik kadro, film müziği ve çekildiği yer


Villeneuve, filmi Herbert'in romanından uyarlanan ve Jon Spaihts ile birlikte yazılan bir senaryodan yönetti. Filmin yapımcılığını Mary Parent, Cale Boyter, Denis Villeneuve, Tanya Lapointe ve Patrick McCormick üstleniyor. Sorumlu yapımcılar Josh Grode, Herbert W. Gains, Jon Spaihts, Thomas Tull, Brian Herbert, Byron Merritt, Kim Herbert ve yaratıcı danışman olarak Kevin J. Anderson yer alıyor. Kanadalı yönetmen, Oscar ödüllü görüntü yönetmeni Greig Fraser, Oscar ödüllü yapım tasarımcısı Patrice Vermette, aynı zamanda Oscar ödüllü kurgucu Joe Walker, Oscar ödüllü görsel efektlerden oluşan “Dune” film yapım ekibiyle yeniden işe dönüyor. süpervizör Paul Lambert ve Oscar adayı kostüm tasarımcısı Jacqueline West. Bu ikinci bölümün müzikleri de Oscar ödüllü Hans Zimmer tarafından bestelendi. Film Budapeşte, Abu Dabi, Ürdün ve İtalya'da çekildi. Denis Villeneuve liderliğindeki grup, Temmuz 2022'de Veneto'da, daha doğrusu Treviso ilindeki Altivole belediyesinde durdu. Brion Mezarı'nın bulunduğu belediye, Brion Anıtı olarak da adlandırılmaktadır (İtalyan Çevre Fonu'nun parçası olan anıtlardan biri).

Oyuncuların grevi nedeniyle yayının ertelenmesi


İkinci bölümün Kasım 2023'te sinemalara gelmesi gerekiyordu. Ancak ABD Sinema Oyuncuları Birliği oyuncularının grevi nedeniyle filmin vizyon tarihi ertelenmek zorunda kaldı.

Dune, ilk bölüm


“Dune”, Eylül 2021'de Venezia 78'de gösterildi. Sadece sınırsız bütçeli bir bilim kurgu filmi değil: Güç, ihanet, sadakatin yanı sıra siyaset ve din, sömürgecilik sonrası, mesih beklentileri, Taliban fanatizmi ve Gezegenin Korunması, şaşırtıcı özel efektleriyle neredeyse hiç önyargısız, uzak dünyalar, kısacası güncel bir film. Macaristan ile Ürdün arasında çekilen film, 16 Eylül 2021'de İtalya'da sinemalarda gösterime girdi. 22 Ekim'de Amerika Birleşik Devletleri'nde eş zamanlı olarak beyazperdede ve HBO Max'te gösterime girdi. Yönetmenin açık bir mektupla “Dune”u sinemada görmemeyi reddettiğini ifade ettiği yapımın bir tercihi: “Küvetinizde sürat teknesi kullanmak. Bana göre bu çok saçma. Saygı duruşu niteliğinde yapılmış bir film. büyük ekran deneyimine.”
 
Üst