Eliot Spitzer ve Seçkine Co-op Yönetim Kurulu Hendek Üzerinden Kavga Ediyor

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Beşinci Cadde’nin gıpta ile bakılan bir bölümünde, Central Park’tan birkaç adım ötede, Yukarı Doğu Yakası’ndaki bir kooperatifin hissedarları alışılmadık bir ödül için savaşıyorlar: lüks apartmanlarının arkasındaki pis beton hendeğe sahip olmak.

Yaklaşık 350 metrekarelik arsa, Cuma günü New York Eyalet Yüksek Mahkemesinde açılan ve 980 Fifth Avenue’nun milyoner sakinlerini emlak kralı ve eski New York valisi Eliot Spitzer’e karşı karşıya getiren bir davanın merkezinde yer alıyor. bitişik bir kiralık kule.

Nominal olarak, takım, East 79th Street yakınlarındaki iki lüks apartmanın arkasındaki önemsiz bir arazi parçası hakkındadır. Ancak avukatlar ve arazi kullanım danışmanları, davanın sonucunun daha ciddi işlere karar verebileceğini – Bay Spitzer’in binasını yıkma ve yerine yüksek kaliteli bir apartman kulesi dikme planlarına ne zaman ve nasıl devam edebileceğini söyledi.

Bay Spitzer, “Bu dava anlamsız,” dedi. Kredi… Noam Galai/Getty Images

Dava aynı zamanda Bay Spitzer’in New York başsavcısı olarak geçmişine dair anılarını da ortaya çıkarabilir: 2003 yılında, 980 Fifth Avenue kooperatif yönetim kurulu başkanını bir yatırım fonu ticareti skandalına karıştığı için soruşturdu.

Kooperatif yönetim kurulu açtığı davada, bir tarafın 10 yıl kesintisiz tartışmasız kullanımdan sonra bir mülk üzerinde yasal hak talebinde bulunabileceği, olumsuz zilyetlik adı verilen bir doktrin aracılığıyla çukurun hak sahibi olması gerektiğini savunuyor. Mülkiyet yasal olarak Bay Spitzer’in komşu kiralık binası 985 Fifth Avenue’ye ait olsa da, kooperatif, inşaat malzemelerini depolamak için kabaca 1,8 metre derinliğindeki nişi rutin ve açık bir şekilde kullandığını ve hiçbir zaman durmasının istenmediğini iddia ediyor.

Kooperatifi temsil eden bir avukat olan Adam Leitman Bailey, “Bu statüdeki insanlar tarafından bu hisselerle açılan bir aleyhte mülkiyet davası olduğuna hiç inanmıyorum” dedi.

“Bizim tek ilgilendiğimiz, sahip olma hakkımız olan arsamıza sahip çıkmak” dedi. Kooperatif kurulu davayı tartışmayı reddetti.

Kooperatif kurulunun avukatı Adam Leitman Bailey, müvekkillerinin arka bahçelerinde on yıldan fazla bir süredir özgürce kullandıkları bir çukura sahip olmak istediklerini söyledi. Kredi… The New York Times için Karsten Moran

Bay Spitzer ikna olmadı. “Bu dava anlamsız ve yönetim kurulu için bir utanç kaynağı olmalı” dedi, ancak gerekçelerini tartışmayı reddetti. “Onurlarının altında olmalı.”

Bay Spitzer ayrıca kooperatife ihtilaflı alanda tuğla depolama izni verdiğini söyledi. “Bu aptalca,” dedi. “Komşunuzun iki haftalığına arabasını garaj yolunuza park etmesine izin veriyorsunuz ve o da, bu arada, evinizin sahibi benim, diyor.”

Rosenberg ve büyük bir gayrimenkul hukuku firması olan Estis’in dava departmanı başkanı Luise Barrack, mülkün her metrekaresinin değerli olduğu Manhattan’da aleyhte mülkiyet iddialarının nadir olduğunu söyledi. Yaklaşık 40 yılda, böyle bir davayla yalnızca bir kez ilgilendiğini söyledi. Bayan Barrack davayı incelemedi, ancak en azından bir şeyi başarabileceğini söyledi: gecikmeler. Pandemiden bu yana mahkemelerdeki yavaşlama göz önüne alındığında, “bir süre dava konusu olacak” dedi.

25 katlı, 1960’lardan kalma ortak binanın sakinleri arasında, 2014 yılında 11,3 milyon dolara üç yatak odalı bir daire satın alan İtalyan milyarder ve Loro Piana moda şirketinin varisi Pier Luigi Loro Piana da yer alıyor. Yorum taleplerine cevap vermedi. Kamu kayıtlarına göre, bir iş adamı olan Marjorie Merriweather Post’un torunu Nedenia Rumbough, 2019 yılında 8 milyon dolara dört yatak odalı bir daire satın aldı. Telefonla ulaşılan Bayan Rumbough, yorum yapmaktan kaçındı.

Bay Spitzer, bir fuhuş çetesinin müşterisi olduğunun ortaya çıkmasının ardından 2008 yılında New York valiliğinden istifa etti. 2013 yılında New York City Comptroller için başarısız bir koşunun ardından, babası Bernard tarafından kurulan aile emlak işini üstlendi.

Dava, Bay Spitzer’in firması Spitzer Enterprises’ın Kasım ayında bitişikteki 985 Fifth Avenue’deki mevcut 46 birimlik kiralık binayı yıkmak ve yerine yaklaşık 25 birimden oluşan 19 katlı lüks bir konut kulesi yapmak için planlar sunmasının ardından geldi. (Yeni apartman dairesinde mevcut kiralık binadan daha az daire bulunacak olsa da, yerinden edilecek kiracıların çoğunluğu tipik olmaktan uzaktır. StreetEasy’ye göre geçen yıl mevcut birimler ayda 14.000 dolardan 29.500 dolara kiralandı.)

Bir arazi kullanım danışmanı ve şehir planlamacısı olan George Janes, davanın kooperatif kurulu için daha az belirgin hedeflere ulaşabileceğini söyledi: Bay Spitzer’in imar planlarını bozmak.

Bay Spitzer’i arazisine bitişik 350 metrekarelik mülkten mahrum bırakmak, inşaat planları üzerinde çok büyük bir etkiye sahip olabilir, çünkü çukur büyük olasılıkla projenin toplam büyüklüğü gibi önemli hususları belirlemek için imar hesaplamalarında kullanıldı ve pencerelerin yerleştirilebileceği yer.

Bay Janes, yasal anlaşmazlığın proje için finansman sağlama çabalarını da karmaşık hale getirebileceğini söyledi. “Kredi verenler riskten kaçınıyorlar ve yasal buluta sahip binalarla uğraşmaktan hoşlanmıyorlar.”

Bay Spitzer, “gülünç yasal sonuçlar üzerinde spekülasyon yapmadığını” söyledi.

Köşedeki 980 Fifth Avenue’nun kooperatif yönetim kurulu, Bay Spitzer tarafından kontrol edilen bir şirket olan komşu ev sahibini dava ediyor. Kredi… The New York Times için Karsten Moran

Anlaşmazlığın ana aktörlerinin kanuni çatışma geçmişi vardır. New York Eyaleti Dışişleri Bakanlığı kayıtlarına göre, kooperatifi kontrol eden kuruluşun CEO’su, Bay Spitzer’in geniş kapsamlı bir karşılıklı soruşturmada başsavcı olarak soruşturduğu Pimco Advisors Fund Management’ın eski CEO’su Stephen Treadway’dir. fon ticareti skandalı 2003 yılında Bay Spitzer’in soruşturması sonucunda Bay Treadway, ertesi yıl Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından dolandırıcılıkla suçlandı ve 2006 yılında 572.000$ para cezası ödeyerek davayı çözmeyi kabul etti.

Bay Treadway, yorum taleplerine hemen yanıt vermedi.

Susan Beachy araştırmaya katkıda bulundu.