Genç New Yorklular Okul Maskesi Yetkisinin Sonu Hakkında Ne Düşünüyor?

Bilgin

Global Mod
Global Mod
New York City yetkilileri bu hafta devlet okulu öğrencileri için 2020 sonbaharından bu yana yürürlükte olan maske zorunluluğunu kaldırdı ve koronavirüs şehri hırpalamaya başladıktan iki yıl sonra normale doğru agresif bir adım attı.

Bazıları maskelerini çıkarma fırsatı buldukları için sevindiklerini ifade etti, ancak bu hafta görüşülen tüm öğrenciler ve veliler değişiklikten memnun değildi. İşte bazı öğrencilerin ve velilerin söyledikleri.

‘Yeniden mutlu ve rahat hissediyorum.’

Tottenville, Staten Island’da, politik olarak muhafazakar beyazların yaşadığı bir mahallede, yetişkinlerin yüzde 76’sı tam aşılıdır. Ancak şehir verilerine göre mahallenin ana devlet ilkokulu olan PS 1’de öğrencilerin sadece yüzde 10’u var.

12 yaşındaki Julius Campbell, Pazartesi günü yakındaki Independent School 34’e doğru yürüdü – öğrencilerin yaklaşık yüzde 32’si tam aşılıydı – çenesinin altında maskesini taktı. Açmak ya da çıkarmak arasında bir karar vermeden önce içeri girmek için bekleyeceğini söyledi.

“Yeniden mutlu ve rahat hissediyorum” diyen Julius, “bazı çocuklar etrafımda öksürür ve hasta görünürse” bunu maskelemeyi planladığını da sözlerine ekledi.

12 yaşındaki Julius Campbell, annesi Teri-Ann Hawley ile birlikte okula gelirken, karar vermek için içeri girene kadar bekleyeceğini söyledi. maske takmakla ilgili. Kredi… Andres Kudacki, The New York Times için

Veriler, beş ilçede Staten Island’ın yüzde 47 ile en düşük öğrenci aşılama oranına sahip olduğunu gösteriyor. Manhattan, yüzde 72 ile en yüksek öğrenci aşılama oranına sahip. Manhattan’daki Stuyvesant Lisesi’nde birinci sınıf öğrencisi olan 14 yaşındaki Oscar Jaffe

maske takmanın derse katılmasını ve arkadaşlıklar kurmasını zorlaştırdığını söyledi. Pazartesi günü okulda maske takmamayı tercih eden birkaç öğrenciden biriydi.

“İnsanların bazen beni duyması zordu,” dedi Oscar. “Yüzleri hatırlamak da çok daha zordu ve isimleri hatırlamak – bir yüze isim koymak – birçok ismi oldukça çabuk unuttum.”

Oscar, öğrencilerin yüzde 93’ünün tam olarak aşılandığı Stuyvesant’taki diğer öğrencilerin kararına nasıl tepki vereceği konusunda endişelenmediğini söyledi. “İnsanların gerçekte nasıl göründüğümü görmelerine izin vermek için sabırsızlanıyorum” diye ekledi.

‘Yetki olmadan kendimi güvensiz hissediyorum.’

Her ikisi de Bedford-Stuyvesant, Brooklyn’deki Nelson Mandela Lisesi ile Erkek ve Kız Lisesi’ne gitmek için kırmızı kapılardan geçen öğrencilerin çoğu Pazartesi günü hâlâ maskeliydi.

Nelson Mandela Lisesi’nde 10. sınıf öğrencisi Jordan Pickett, “Geri getirmeleri gerektiğini hissediyorum çünkü gerçekten Covid ya da başka bir şey bulaşmak istemiyorum” dedi. Öğrencilerin yüzde 40’ı tam aşılıdır.

16 yaşındaki Jordan, annesinin onu almasını beklediği için henüz iğneyi yaptırmadığını ve annesinin işiyle meşgul olduğunu söyledi.

“Yetki olmadan kendimi güvensiz hissediyorum” dedi.

Şehir genelinde, verilere göre, K-12 devlet okulu öğrencilerinin yüzde 52’si tam olarak aşılanmıştır ve öğrencilerin yüzde 59’u en az bir doz almıştır. Ancak mahalleler arasında aşılama oranlarında büyük farklılıklar var.

Brooklyn’deki Brownsville ve Doğu New York’un bir bölümünü içeren 23. Bölge, şehrin en yoksullarından biridir ve okul sistemindeki en düşük aşı oranına sahiptir. Öğrencilerin sadece yüzde 38’i en az bir doz aşı almıştır.

Ancak Manhattan’ın en zengin bölgelerinden bazılarını kapsayan Bölge 2’de, Yukarı Doğu Yakası ve TriBeCa da dahil olmak üzere öğrencilerin yüzde 80’i en az bir doz aldı, bu New York’taki en yüksek oran.

Çoğu çocuk geçen yıl aşı için uygun hale geldi, ancak 5 yaşından küçükler için henüz hiçbir aşı onaylanmadı.

‘ Çoğunlukla etrafımdaki herkesin ne yapacağına bağlı.’

14 yaşındaki Cathleen Xi, Pazartesi sabahı Stuyvesant’a gitmek için TriBeCa Köprüsü’nden atlarken, bir maske takıyordu.

Ama bunu bütün gün sürdüreceğinden emin değildi: Stratejisinin “kalabalığı takip etmek” olduğunu söyledi.

“Birçok arkadaşımla bunun hakkında konuştum ve çoğumuz devam etmeyi planlıyoruz. Şans eseri okulumun çoğu aşılandı, ”diyor Stuyvesant’ta ikinci sınıf öğrencisi olan ve maske takmaya devam etmeyi planlayan 15 yaşındaki Eden Di Lella.

Manhattan’daki Stuyvesant Lisesi’nden bir öğrenci “İnsanların gerçekte neye benzediğimi görmelerini sağlamak için sabırsızlanıyorum” dedi. Kredi… The New York Times için Brittainy Newman

Bazı arkadaşlarının beden eğitimi veya koro gibi belirli durumlarda maskelerini çıkarmayı planladığını söyledi. Erkek ve Kız Lisesi’nde son sınıf öğrencisi olan 17 yaşındaki Tijana Ciroc

, öğrencilerin maske takıp takmama kararına sahip oldukları için son derece mutlu olduğunu söyledi. Okuldaki öğrencilerin yüzde 45’inden fazlası tam aşılıdır.

“Artık giymek isteyip istemediğimizi seçme seçeneğine sahip olmamızın iyi olduğunu düşünüyorum,” dedi Bayan Ciroc. “Bazı insanlar hala giymek istiyorsa, yapabilirler gibi hissediyorum. Aksi takdirde, vakalar düştüğü ve daha güvenli olduğu için bunu yapmakta özgürsünüz.”

‘Devam et.’

Dördüncü sınıf öğrencisi annesi Asmaa Halil’e, şehrin 5 yaş ve üstü çocuklar için maske zorunluluğunun kaldırıldığı haberi geldi.

Pazartesi sabahı Brownsville’deki bir ilkokul olan PS 41’in dışında, 27 yaşındaki şaşkın bir sesle “Bunu bilmiyordum” dedi. Oradaki öğrencilerin yüzde 26’sından biraz fazlası tam aşılıdır.

Yine de bir şey değişmemişti: Bayan Khalil, 9 yaşındaki oğlu Atef Ahmed’i okulda maskesini takmaya devam etmesi talimatıyla bırakıyordu.

Aşılı olan Atef, “Maske takmamayı tercih ederim” dedi. “Spor salonunda koşarken nefes alamıyormuşsun gibi geliyor.”

“Devam edin,” dedi Halil Hanım, Atef’i içeri gönderirken. “Seni seviyorum.”

33 yaşındaki Kareem Middleton, oğlu Jalen’i yakındaki PS 284’teki üçüncü sınıf sınıfına göndermek için parlak ve erkenciydi. Aşı olan Bay Middleton, aşı olmayan oğluna yüzünü örtmeye devam etmesini söylediğini söyledi.

Okuldaki öğrencilerin sadece yüzde 10,7’si tam olarak aşılanmıştır ve Bay Middleton, oğluna aşı yaptırmadan önce aşının kendisini nasıl etkileyeceğini görmek istediğini söyledi.

İnsanların restoranlara ve diğer bazı kapalı mekanlara girmek için aşı kanıtı göstermelerini gerektiren görev de dahil olmak üzere hiçbir yetkinin kaldırılmaması gerektiğini söyledi.

“Her zaman maske zorunluluğunun her zaman yürürlükte kalması gerektiğini hissettim çünkü koronavirüsün tamamen öldüğünü hissetmiyorum” dedi. “Sadece daha fazla mutasyona uğradığını hissettim.”

‘Onları akışa bırakıyorum.’

7 yaşındaki Marco Ferrito, meslektaşlarının Tottenville’de maskesiz PS 1’e geçtiğini görür görmez onlara katılmaya karar verdi.

Marco’yu geri vermek için geri arayan babası Michael Ferrito, “Yine de yanında olduğundan emin oldum ve ona ‘Fikrini değiştirirsen çantanda var’ dedim” dedi. Çocuk okula koşmadan önce ona bir veda sarılması.

Queens, Springfield Gardens’daki Cynthia Jenkins İlköğretim Okulu’na giden iki çocuğu olan Nancy Dormevil, onlarla maske zorunluluğunun kaldırılması hakkında konuşmadığını söyledi. Okuldaki öğrencilerin sadece yüzde 11,2’si tam aşılıdır.

Queens’teki Cynthia Jenkins İlkokulundaki çocukların yüzde 11’inden biraz fazlası aşılanmıştır. Kredi… The New York Times için Anna Watts

“Ben şahsen onlarla bu konuşmayı yapmadım” dedi Dormevil. “Onları akışa bıraktım.”

Oğlu 5 yaşın altında ve şu anda okulda maskesini takması gerekiyor, ancak kızına gelince, “Eğer devam etmek istiyorsa, o zaman devam ediyor” dedi.

‘Ailemi güvende tutmak istiyorum.’

Bazı öğrenciler, savunmasız aile üyelerini koruma umuduyla maskelerini takmaya devam edeceklerini söyledi.

Stuyvesant’ta öğrenci olan 14 yaşındaki Natalie Cuevas, anne babasını ve büyükannesini Covid-19’a yakalanmaktan korumaya yardımcı olmak için kısmen maskeli kalmayı planladığını söyledi.

“Covid ölüyor olsa da, hala burada,” dedi Natalie.

Sharon Otterman, Sean Piccoli ve Precious Fondren raporlamaya katkıda bulundu.