Hakim, New Jersey Polis Memuru aleyhindeki Sivil Haklar Suçunu Reddetti

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Federal bir yargıç, Ocak 2018’de bir Siyah gence karşı aşırı güç kullanmakla suçlanan New Jersey polis memuruna yönelik bir medeni haklar suçlamasını reddetti.

NJ’nin Ewing kentinde polis memuru Justin Ubry, geçen yıl kelepçeli halde yere yattığı için 16 yaşındaki gencin yüzüne kar tekmelemekle suçlandı.

Salı günü, New Jersey’deki ABD Bölge Mahkemesi’nden Yargıç Michael A. Shipp, bir yıl hapis ve 100.000 dolar para cezasıyla sonuçlanabilecek bir kabahat suçlamasıyla karşı karşıya kalan Memur Ubry aleyhindeki davayı reddetti.


5 Ocak 2018’deki olay, Trenton, NJ’nin yaklaşık dört mil kuzeybatısında 37.000 kişilik bir kasabada çalınan bir araba ihbarıyla başladı.


Kayıtlara göre, bir düzineden fazla polis memuru düşen arabayı buldu ve gencin arabadan kaçarak yakındaki bir kulübeye kaçtığını gördü.

Ewing Polis Departmanı tarafından yayınlanan polis kamerası görüntüleri, polis memurlarının genci barakadan dışarı sürüklediğini ve onu tutuklarken yüzüstü kara ittiğini gösterdi.

Robbinsville, NJ’den eski bir polis teğmeni Michael Delahanty, botunu kullanarak gencin kafasının arkasına basmakla suçlandı. Başka bir memur olan Matthew Przemieniecki de yüzüne kar tekmelemekle suçlandı.

Savcılar, yakındaki Burlington, NJ kasabasında yaşayan gencin tutuklamaya direnmediğini söylediler. İddianameye göre, hepsi beyaz olan üç adam müdahale ettiğinde, diğer memurlar genci zaten bastırmıştı.


Yargıç, her ikisi de 10 yıl hapis ve 250.000 dolar para cezasıyla sonuçlanabilecek ağır sivil hak ihlalleriyle suçlanan Bay Delahanty veya Memur Przemieniecki aleyhindeki suçlamaları reddetmedi.


New Jersey’deki ABD avukatlık bürosunun sözcüsüne yorum için hemen ulaşılamadı.

Memur Ubry’yi temsil eden avukat Robin Kay Lord, davayı federal Sivil Haklar Yasası’nın ihlali olarak kovuşturma kararının, haydut kolluk kuvvetlerinin elinde gerçek zarara uğrayan insanlara hakaret olduğunu söyledi.

“Yok canım? Çarpma anında eriyen toz karı tekmeliyoruz ve bu aşırı güç mü? Bana biraz ara ver,” dedi, polis memurlarını nadiren temsil ettiğini söyleyen bir ceza savunma avukatı olan Bayan Lord.

Her yıl yüzlerce insan polis memurları tarafından ölüyor ve ciddi şekilde yaralanıyor” dedi. “Bu sadece hepsine bir hakaret ve Sivil Haklar Yasasına bir hakarettir.”

Memur Ubry ve Memur Przemieniecki, tutuklanmalarının ardından tıslama ile açığa alındı. Ewing Polis Departmanından Teğmen Glenn Tettemer, Memur Ubry’nin artık aktif görevine geri dönmek için temize çıkacağını söyledi.

“Davanın geri kalanı hala devam ediyor, bu yüzden yorum yapamayız” dedi.

Memur Przemieniecki’nin avukatı aramaları yanıtlamadı. Bay Delahanty’yi temsil eden ve aynı zamanda Ewing Belediye Meclisi’nde görev yapan avukat David P. Schroth, müvekkilinin “kendisine yöneltilen suçlamalarda masum” olduğunu söyledi. 25 yıl departmanda görev yapmış olan Bay Delahanty, hakkında dava açılmadan önce emekliye ayrıldı.


Bay Delahanty’nin botunu gencin kafasına bastırdığı iddiası sorulduğunda, Bay Schroth görüntünün yetersiz olduğunu söyledi.


Bay Schroth, “Ayağını bile varsayarak, bu karakterizasyona itiraz ediyoruz,” dedi.

Hakim duruşma tarihi belirlemedi.
 
Üst