Hasidik Bölgelerde, Başarısız Özel Okullar Kamu Parasıyla Doldu

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Hasidik Yahudi cemaati, uzun süredir New York’un en büyük özel okullarından birini kendi şartlarına göre işletiyor ve öğrencilerinin nasıl gittiğine dair herhangi bir dış incelemeye direniyor.

Ancak 2019’da okul, Central United Talmudical Academy, 1000’den fazla öğrenciye okuma ve matematikte devlet standartlarında testler vermeyi kabul etti.

Her biri başarısız oldu.

Hasidik topluluk tarafından yönetilen yaklaşık bir düzine diğer okuldaki öğrenciler, o yıl benzer şekilde kasvetli sonuçlar kaydettiler; bu, normal koşullar altında bir eğitim sisteminin krizde olduğuna işaret edecek bir modeldi. Ancak diğer okulların yetersiz finansman veya kötü yönetim nedeniyle mücadele edebileceği yerlerde, bu okullar farklıdır. Tasarım gereği başarısız oluyorlar.

New York’un Hasidik cemaatinin liderleri, çocukları Yahudi hukuku, dua ve gelenekleri konusunda eğitmek ve onları laik dünyadan uzaklaştırmak için çok sayıda özel okul inşa etti. Çok az İngilizce ve matematik ve neredeyse hiç bilim veya tarih sunmaksızın, Yidiş’te yürütülen saatlerce süren din dersleri sırasında öğrencileri acımasızca, bazen vahşice eğitirler.

Bir New York Times araştırmasının bulduğu sonuç, nesiller boyu çocukların sistematik olarak temel eğitimden mahrum bırakıldığı ve birçoğunu bir işsizlik ve bağımlılık döngüsüne hapsettiğidir.

Cinsiyete göre ayrılan Hasidik sistem, erkekler için 100’den fazla okulunda en açık şekilde başarısız oluyor. Brooklyn ve aşağı Hudson Vadisi’ne yayılan okullar, her yıl dış dünyada gezinmeye hazır olmayan binlerce öğrenciyi yetiştiriyor ve Hasidik mahallelerindeki yoksulluk oranlarını New York’taki en yüksek seviyelere çıkarmaya yardımcı oluyor.

Okullar, çocuklara yeterli eğitimi garanti eden eyalet yasalarını ihlal ediyor gibi görünüyor. Öyle olsa bile, The Times, Hasidik erkek okullarının, yalnızca son dört yılda 1 milyar dolardan fazla toplayarak muazzam miktarda devlet parasından yararlanmanın yollarını bulduğunu buldu.

Central United Talmudical Academy, Williamsburg’da bütün bir şehir bloğunu kapsıyor. 2019 yılında devlet sınavlarına giren tüm öğrencileri başarısız oldu. Üç blok ötedeki bir devlet okulunda, John Wayne İlkokulu, öğrencilerin yarısından fazlası geçti. Kredi… The New York Times için Jonah Markowitz

Yıllar boyunca sorunlar hakkında uyarıda bulunan şehir ve eyalet yetkilileri, takipçilerini blok olarak oy kullanmaya zorlayan ve okulları korumayı en önemli siyasi öncelikleri haline getiren Hasidik liderlerin etkisine boyun eğerek harekete geçmekten kaçındı.

Topluluktan kısa süre önce ayrılan Moishy Klein, “Bunun ne kadar sinir bozucu olduğunu kelimelerle nasıl ifade edeceğimi bilmiyorum” dedi. “Gerçekten hiçbir şey öğrenmiyor olmam çılgınlık” diye düşündüm. 20 yaşında olmam çılgınlık, daha yüksek düzeyde matematik bilmiyorum, hiç bilim öğrenmedim.’”

The Times, Hasidik okulları incelemek için binlerce sayfalık kamuya açık kayıtları gözden geçirdi, düzinelerce Yidiş dilindeki belgeyi tercüme etti ve mevcut ve eski öğrenciler, öğretmenler, yöneticiler ve düzenleyiciler dahil olmak üzere 275’ten fazla kişiyle röportaj yaptı.

İnceleme, yaklaşık 50.000 erkek çocuğunun çok çeşitli dünyevi konuları öğrenmesini engelleyen bir grup okula ender bir bakış sağladı.

Erkek okullarındaki öğrenciler basitçe geride kalmıyorlar. The Times, bu çocukların New York’ta başka hiçbir yerde görülmeyen düzeyde eğitim yoksunluğu yaşadıklarını tespit etti. Eyaletteki yalnızca dokuz okulda, tam verinin mevcut olduğu son yıl olan 2019’da sınıf düzeyinde test yapan öğrencilerin yüzde 1’inden azı vardı. Hepsi Hasidik erkek okullarıydı.

Kızlar daha az dini metin okudukları için daha laik eğitim alıyorlar. Ama onlar da mücadele ediyor: Geçen yıl standart testlere giren kızların yaklaşık yüzde 80’i başarısız oldu.

Erkek okulları, ancak tam bir gün din dersi verdikten sonra seküler çalışmalarla dolup taşar. Çoğu, haftada yalnızca dört gün, genellikle günde 90 dakika olmak üzere ve yalnızca 8 ila 12 yaş arasındaki çocuklar için okuma ve matematik sunar. Bazıları evde daha fazla dünyevi çalışma yapılmasını caydırır. Bir okulun kural kitabı, “Hiçbir şekilde İngilizce kitap yok” diye uyarıyor.

“Ana babaların çocuklarına eğitim vermesin bu nasıl yasal?” Brooklyn, Borough Park’ta büyüyen ve Hasidik cemaatinden birkaç ay önce ayrılan Moishy Klein’a sordu.

Çoğu zaman, İngilizce öğretmenleri dili akıcı bir şekilde konuşamazlar. Birçoğu saatte 15 dolar kadar az kazanıyor. Bazıları, lamba direklerinde Craigslist oradlarından işe alındı.

Din eğitimi sırasında, birçok erkek okulundaki öğretmenler öğrencilerini düzenli olarak tokatladı, tokatladı ve tekmeledi, kayıtlar ve röportajlar öğrenmeyi zorlaştıran bir korku ortamı yarattı. Bazı okullarda erkekler dövüldüklerini bildirmek için 911’i aradı.

Yine de Hasidik liderler son on yılda 50’den fazla yeni erkek okulu açtılar ve kayıtlara göre devletten artan miktarlarda para aldılar. Düşük gelirli aileler için bir şehir çocuk deva programı, geçen yıl toplam fonunun yaklaşık üçte birini Hasidik mahallelerine gönderdi.

Hasidik erkek okulları yekpare değildir. Din dışı eğitime karşı tutumları mahalleden mahalleye değişebilir. Brooklyn’deki Borough Park’taki birkaç okul bilim ve sosyal bilimler fuarları düzenledi. Birinin yıllık heceleme yarışması var. Ancak The Times, bu okulların istisna olduğunu tespit etti.

Birçokları için Hasidik okullara gitmenin sonuçları zamanla değişebilir. Öğrenciler büyüyor ve kendi ailelerini zar zor geçindirebiliyorlar. Bazıları toplumu terk eder ve sonunda uyuşturucu veya alkol bağımlısı olur. Diğerleri kalıyor ve çocuklarını okullara göndermekten başka seçeneklerinin olmadığını düşünüyor.

Boşandıktan sonra çocukları Hasidik okullarında kalan 42 yaşındaki Shlomo Noskow, toplumdan ayrıldı ve tıp diploması almak için mücadele etti. “Ve döngü kendini tekrar ediyor.”

New York’ta yaklaşık 200.000 Hasidik Yahudi var ve eyaletin Yahudi nüfusunun kabaca yüzde 10’unu oluşturuyor. Onlar, çağdaş Ortodoks Yahudilerden ve dini yasaları sıkı bir şekilde takip eden ama aynı zamanda hayatlarını çağdaş toplumla bütünleştiren diğerlerinden farklıdır. Hasidim, atalarının giydiği aynı mütevazı elbiseyi giyiyor ve çoğu, asırlık gelenekleri korumaya adanmış, büyük ölçüde tecrit edilmiş yerleşim bölgelerinde yaşıyor.

Pek çok Hasidik insan için okulları başarılı oluyor – sadece dış dünyanın belirlediği standartlara göre değil. Dini günlük yaşamın merkezine yerleştiren bir toplumda laik eğitim genellikle gereksiz ve hatta dikkat dağıtıcı olarak görülür.

Bazı ebeveynler The Times’a okulların sınırlarını bildiklerini, ancak yine de eğitim sisteminin toplumlarının değerlerini aşıladığına inandıkları için çocuklarını kaydettirdiklerini söyledi.

Geçen yıl boyunca The Times’ın telefon, e-posta ve şahsen onlarca kez ulaştığı en büyük Hasidik erkek okullarının liderleri soruları yanıtlamayı reddetti.

Ancak geçen hafta, The Times okullara haberlerinin bir özetini gönderdikten sonra, bazı Hasidik gruplar çocukları nasıl eğittiklerini kamuoyu önünde savundular, fikir makaleleri yazdılar ve bildiriler yayınladılar.

Grupların tümü, Hasidik okulların bir ağ olarak değil, birbirinden bağımsız olarak çalıştığını vurgulayarak söyledi. The Times’ın, okulların yeterli eğitim sağlamadığı ve öğretmenlerin düzenli olarak fiziksel ceza kullandığı da dahil olmak üzere bazı bulgularını reddettiler. Ayrıca okulların öğrenci başına devlet okullarından çok daha az vergi ödediğini belirttiler ve Hasidik mahallelerinin hükümet verilerinin önerebileceği kadar yoksul olmadığını söylediler.

Chicagolu bir avukat olan J. Erik Connolly, “Hasidik topluluğu, öğrencilerine – hepsi de ebeveynlerinin dini eğitim tercihi üzerine devam eden – öğrencilerine sağladığı eğitimden gurur duyuyor ve çok sayıda başarılı ve başarılı mezuna sahip” dedi. Hasidik okullarıyla çalışan bir grup olan Tzedek Derneği’ni The Times’a yazdığı bir mektupta temsil ediyor.

Hasidik okulların bir başka sözcüsü Richard Bamberger, okulların mezunlarının İngilizce konuşamadıklarını veya yazamadıklarını reddetti ve okulların güvenli olduğunu ve “herhangi bir şiddete karşı sıfır tolerans politikalarına sahip olduğunu” söyledi.

Bay Bamberger ve Bay Connolly ayrıca, yeşivalar olarak bilinen Yahudi okullarının, Hasidik liderlerin sıklıkla tartıştığı bir nokta olan lise öğrencileri için standart testlerde genel olarak iyi performans gösterdiğini söyledi. Aslında, çok az Hasidik öğrenci bu testleri alır ve sonuçlar neredeyse tamamen modern Ortodoks okulları da dahil olmak üzere sağlam laik eğitim sağlayan yeşivalardaki öğrencilerin performansını yansıtır.

İngiltere, Avustralya ve İsrail de dahil olmak üzere dünyanın büyük Hasidik nüfusa sahip diğer bölgelerinde, yetkililer Hasidik okullardaki laik eğitim eksikliğini gidermek için harekete geçti. Ancak bu, özel okulların devlet okullarında verilen eğitime benzer bir eğitim sunmasını gerektiren bir eyalet yasasına rağmen New York’ta olmadı.

New York’un Hasidik Okulları Üzerindeki Gözetiminin Zaman Çizelgesi

Kart 1/5

New York City’nin eğitim departmanı, 2015 yılında Hasidik Yahudi cemaatindeki okullardaki laik eğitimin kalitesiyle ilgili şikayetleri araştıracağını söyledi. Eyalet hukuku, tüm özel okulların devlet okullarındaki eğitime benzer bir eğitim vermesini şart koşar. Yedi yıl sonra, hükümet Hasidik okullarında herhangi bir düzeltici eylemde bulunmadı.

Temmuz 2015: Hasidik yeşivalar olarak bilinen Hasidik dini okulların mezunları, aldıkları kötü laik eğitim hakkında şikayette bulundular. Dönemin Belediye Başkanı Bill de Blasio’nun yönetimi, okullar hakkında bir soruşturma başlattı, ancak gecikmeler ve yeşivaların işbirliği eksikliği nedeniyle kısa sürede durdu.

Kasım 2018: Devlet, yeşivalar gibi kamuya açık olmayan okulların neleri ve ne kadar süreyle öğretmesi gerektiğini özetleyen güncellenmiş kurallar yayınladı – uymayan okullar için sonuçlarla. Hasidik liderler dava açtı ve kurallar 2019’da mahkemede reddedildi.

Aralık 2019: Şehir Soruşturma Departmanı, de Blasio yönetiminin okullarla ilgili bir raporu ertelediğini tespit etti. Birkaç gün sonra, şehir nihayet bulguları yayınladı: yetkililerin ziyaret ettiği 28 yeşivadan sadece ikisi temel bir laik eğitim sunuyordu. Ancak soruşturma sonuçlanmadı ve şehir takip etmek için çok az şey yaptı.

Eylül 2022: Bir New York Times araştırması, çok sayıda okulun çocukları sistematik olarak temel eğitimden mahrum ettiğini, nesiller boyu öğrencileri bir işsizlik ve yoksulluk döngüsüne hapseden bir eyalet yasasını ihlal ettiğini ortaya çıkardı. Öyle olsa bile, The Times, bu kurumların oyulmuş ve özel programlardan yararlanarak kamu parasından yılda yüz milyonlarca dolar topladıklarını tespit etti.

New York’un eski belediye başkanı Bill de Blasio, 2015 yılında şikayetler aldıktan sonra okullar hakkında soruşturma başlattı, ancak yönetimi pandemi vurduğunda bunu askıya aldı. Belediye Başkanı Eric Adams okullara müdahale etmedi ve Hasidik liderlerle yakın ilişkiler kurdu. Albany’de, Vali Kathy Hochul, selefi Andrew M. Cuomo’nun yaptığı gibi, benzer bir yaklaşım benimsedi.

Belediye Başkanı Eric Adams, rekabetçi birincil kampanyasını Satmar Hasidic grubunun yardımıyla kazandı. Kasım 2021’deki seçim gecesi partisinde Satmar lideri Moishe Indig’i kucakladı. Kredi… James Estrin/The New York Times

Devlet eğitim yetkilileri, yasayı uygulamak için yeni düzenlemeler hazırlamak için yıllarını harcadılar, ancak Hasidik topluluğunun muhalefeti üzerine bunları sulandırdılar. Bir eyalet eğitim kurulunun bu hafta yeni kurallar için oy kullanması planlanıyor.

Açıklamalarda, New York seçilmiş yetkilileri suçu saptırdı. Bayan Hochul ve Bay Cuomo’nun temsilcilerinin her biri, okulları denetlemenin eyalet eğitim departmanının sorumluluğunda olduğunu söyledi ve kurumun valiye rapor vermediğini kaydetti. Bölüm sözcüsü, her öğrencinin “potansiyellerini gerçekleştirmelerine izin veren bir eğitim alma hakkına sahip olduğunu” söyledi, ancak özellikle Hasidik okullar hakkında yorum yapmadı.

Bir sözcü olan Maxwell Young aracılığıyla, Bay Adams ilk kez yönetiminin selefinin soruşturmasını tamamlayacağını söyledi. Okulların kültürel açıdan duyarlı olması ve yüksek standartları karşılaması gerektiğine inandığını da sözlerine ekledi.

Bay de Blasio bir röportajda Hasidik okullarla ilgili şikayetleri ciddiye aldığını söyledi.

Bay de Blasio, birkaç yeşivaya atıfta bulunarak, “Covid’in talepleri olmasaydı, soruşturmayı bitirir, istekli okulları düzeltici eylem planına koyar ve devleti tepkisiz okullara yaptırım uygulamaya çağırırdık” dedi. belediye müfettişlerinin binalara girmesine izin vermedi. “Ve şimdi olması gereken de bu.”

Asimilasyona karşı koruma

Yüzyıllar boyunca Hasidik liderler, toplumu dış dünyadan korumak için okullara güvendiler. 19. yüzyılda Doğu Avrupa’da, bazı Hasidik liderler yeşivalardan laik dilleri kovdular.

New York’un Hasidik Yahudilerinin neredeyse tamamı birkaç Brooklyn mahallesinde ve Rockland ve Orange County’deki bir avuç kasabada yaşıyor. Bu bölgelerde, vitrinler Yidiş ile süslenmiştir, yollar sarı okul otobüsleriyle doludur ve kaldırımlar ailelerle koşuşturur. İnsanlar gönüllü olarak kendilerini farklı kılarlar ve topluluk kendi başının çaresine bakar, kimsenin aç kalmamasını sağlamak için öğünleri paylaşır.

Hasidik insanlar, Holokost’ta neredeyse yok olan bir yaşam biçimini yeniden yaratmayı amaçlayan katı kurallara uyarlar.

Liderleri olan büyük hahamlar önemli bir güce sahiptir ve koydukları kuralları çiğnemek ciddi sonuçlar doğurabilir. Bu nokta, sürgün edilme korkusu ve aile ve arkadaşlarla görüşmeleri yasaklanma korkusuyla The Times’a yalnızca anonimlik koşuluyla konuşan 50’den fazla Hasidik topluluğu üyesi tarafından vurgulandı.

1940’larda Brooklyn’e geldiklerinden beri Hasidik hahamlar, topluluğun büyümesini ilerletmek ve sürekliliğini korumak için dini okullara güvendiler. Artan antisemitik şiddetin ortasında Hasidim, saldırılara ve tacize karşı özellikle savunmasız kaldı.

Kredi… Getty Images aracılığıyla Bettmann Arşivi
Kredi… Irving I. Herzberg, Brooklyn Halk Kütüphanesi aracılığıyla — Brooklyn Tarihi Merkezi
New York’taki bazı Hasidik yeşivalar, 1950’lerde ve 1960’larda şimdi olduğundan daha fazla laik eğitime sahipti. Hasidik liderler interneti yaşam tarzları için bir tehdit olarak görüyor. Kredi… Irving I. Herzberg, Brooklyn Halk Kütüphanesi aracılığıyla — Brooklyn Tarihi Merkezi

Birleşik bir Hasidik okul sistemi yoktur. Bir düzineden fazla Hasidik grup kendi okullarını yönetiyor. Sadece bir tanesi, Lubavitch hareketi, takipçilerini kendi dinini yayabilmeleri için İngilizce konuşmaya teşvik ediyor.

En büyük grup olan Satmarlar, büyük hahamlar Aaron ve Zalman Teitelbaum tarafından yönetilen iki rakip gruptan oluşuyor. Her biri, aynı zamanda büyük bir gayrimenkul portföyüne sahip olan düzinelerce okuldan oluşan bir ağ olan Birleşik Talmudical Academy’nin şubelerini yönetiyor. Geçen yıl, denetim kayıtları gösteriyor ki, varlıkları 500 milyon dolardan fazla kontrol ettiler.

UTA, Bobov, Skver ve Viznitz grupları tarafından yönetilenler de dahil olmak üzere topluluktaki diğer okulların gidişatını belirlemeye yardımcı olur.

İnternet daha yaygın bir şekilde kullanılabilir hale geldikçe, birçok okul daha kısıtlayıcı hale geldi, hatta ebeveynleri akıllı telefonlara yakalanan öğrencileri yasakladı. En az bir UTA kampüsü, kuralları uygulamak için bir “sorumlu ebeveynler komitesi” kurmuştur; bazı diğer okullar artık öğrencilerin evde İngilizce konuşmasını yasaklıyor.

Bazı açılardan, UTA ve diğerlerinin, öğrencilere Yidiş, İbranice ve Aramice’deki karmaşık metinleri ve kanunî ilkeleri ayrıştırmayı öğreten sıkı müfredatları vardır. Bazı topluluk üyeleri, dini derslerin matematik, tarih ve diğer konuların unsurlarını içerebileceğini söyledi.

Ancak topluluğa bağlı olanlar bile Hasidik okulların daha laik dersler vermesini dilediklerini söyledi.

“Eğitim alabilirler ve yine de dine sahip olabilirler. Ama yapmıyorlar ve insanlar çok acı çekiyor,” dedi Borough Park’ta bir Hasidik yeşivaya katılan 28 yaşındaki Hilly Rubin. Bay Rubin, ayrıldığını ve toplum kolejine gitmeye çalıştığını ama yetişemeyeceğini söyledi. Şimdi borçlu ve ayakta kalmaya çalışıyor, dedi. “Gerçekten insanlık dışı.”

‘Hiçbir şey bilmiyorlardı’

Okul gününün genellikle “İngilizce” olarak adlandırılan dini olmayan kısmı, çocukların serbest kalması için bir zamandır. Eski öğrenciler yaptıkları şakaları laik eğitim öğretmenlerine anlattılar.

Hasidik yeşivalar, New York’taki tüm özel okullar gibi, okuma ve matematikte devlet tarafından standartlaştırılmış testler uygulamak zorunda değildir ve çoğu da böyle değildir.

Ancak bazı Hasidik okullar, sınavları kamu fonu almanın bir koşulu olarak verir. Bir Times analizine göre, 2019’da, tüm New York öğrencilerinin neredeyse yarısı testleri geçtiğinde, sınavlara giren binlerce Hasidik çocuğun yüzde 99’u başarısız oldu.

Kötü performans, topluluğun yoksulluğu veya dil engelleri ile kolayca açıklanamadı.

Analiz, eyalet çapında, yalnızca düşük gelirli öğrencilere hizmet veren devlet okullarının hepsinin erkek çocukların yeşivalarından katlanarak daha yüksek puanlar aldığını buldu. Aynı şey, ezici bir çoğunlukla ana dili İngilizce olmayanların kaydedildiği okullar için de geçerliydi.

Test uygulamayan okullarda öğrencilerin ne kadar öğrendiğini ölçmek zor olmuştur. Ancak yüzlerce röportaj ve öğrenci çalışmalarının gözden geçirilmesi, bu öğrencilerin de mücadele ettiğini gösteriyor.

Eyaletteki Hasidik yeşivalarından yaklaşık üç düzine mevcut ve eski öğretmen, yıllar içinde sınıflarından geçen binlerce çocuğun çoğunun, bırakın sınıf düzeyinde okuma ve yazmayı, akıcı İngilizce konuşmayı öğrenmeden okulu bıraktığını söyledi.

Başka bir eski öğretmen, son beş yılda, 12 yaşındakilerin – İngilizce eğitiminin son yılında – “soğuk” ve “Amerika” gibi kelimeleri heceleyemediklerini gösteren yüzlerce sayfa çalışma sayfası sağladı. One, beğendiği bir soruya cevaben, “To cee wen somone pente” yazdı.

Son beş yıldaki öğrenci çalışmaları, çocukların İngilizce yazma konusundaki derin zorluklarını göstermektedir.

Erkekler matematikte biraz daha iyi performans gösteriyor. Öğretmenlerin çoğu toplama ve çıkarma yapabilir ve bazıları çarpma ve bölme yapabilir, ancak çok azının çok daha fazlasını yapabileceğini söyledi.

2016’dan 2019’a kadar Brooklyn, Williamsburg’daki bir UTA’da okuma ve matematik dersi veren Yaakov Bressler, ebeveynlerin laik eğitimi önemsediğini, ancak oğullarının umutsuzca geride kaldığını söyledi. Birçoğu ABC’lerini bilmiyordu.

“Daha eski sınıflarda bile hiçbir şey bilmediklerini varsaymak zorundaydım,” dedi, “çünkü biliyorlardı.”

The Times’a yazdığı bir mektupta okul, “UTA Williamsburg, Satmar Ortodoks Yahudi Cemaati’nin geleneklerini ve inançlarını, bu amaç için seçen Satmar ebeveynlerinin arzularıyla tutarlı bir şekilde aktarmaya kendini adamıştır” dedi.

Hasidik okullardaki bazı öğretmenler, yeşivalarının İngilizce öğrenmeyi dış dünyayla tehlikeli bir köprü olarak gördüğü için cesaretlerini kırdığına ikna olduklarını söyledi.

Öğretmenler yıllardır engellerle karşılaştıklarını söylediler.

Greig Roseli, 2010 yılında Williamsburg’daki bir UTA onu Craigslist’ten işe aldığında, hiçbir öğretim deneyimi olmayan felsefe alanında yüksek lisans öğrencisiydi. İlk gününde, öğrencilerinin beceri seviyelerini test etmeyi planlamıştı. Ancak Gotik tarzdaki eski bir devlet okulu binasındaki yeşivaya vardığında, tüm öğrencileri bir dolabın içinde saklanıyordu.

Oğlanları yerlerine alarak ders planından okumaya başladığını söyledi ama öğrenciler kıkırdayarak ve çığlık atarak onun sözünü kestiler. Biri kaşlarını çattı ve “Eve git öğretmenim” dedi.

Greig Roselli’nin bir Hasidik yeshiva’da öğretmenlik işi için yaptığı görüşme sırasında, okul binasına gazete getiremeyeceği veya öğrencileriyle siyaset tartışamayacağı söylendi.

Kısa süre sonra, Yidce bilmeyen Bay Roselli, imkansız bir göreve imza attığını fark etti: Kendi dilini zar zor konuşan ve öğrenmeye hevesli olmayan 11 ve 12 yaşındaki geveze çocuklara öğretmek. Bir yıl sonra bıraktı.

On yıldan fazla bir süre sonra, birçok Hasidik okuldaki laik eğitim, son zamanlardaki düzinelerce öğrenci, veli ve öğretmene göre daha da kötüleşti.

Bazı Hasidik erkek yeşivaları, hiç din dışı sınıflar sunmuyor. Diğerleri derslere katılmayı isteğe bağlı kılar. Laik eğitim veren yeşivalar artık İngilizce bilip bilmemelerine bakılmaksızın öğretmen olarak yalnızca Hasidik erkekleri işe alıyor.

Eski bir öğrencisi, kendisinin daha önce okul aşçısı olarak görev yapan laik bir öğretmeni olduğunu söyledi. Bir diğeri, hocalarından birinin tahtaya tekrar tekrar “matematik” kelimesini “matematik” olarak yazdığını söyledi. Birçok genç erkek, İngilizce öğretmenlerinin onlarla yalnızca Yidiş dilinde konuştuğunu söyledi.

Laik ders kitapları ya kızların ve domuzların resimlerini ve “kütüphane” ve “kolej” gibi sözcükleri silmek için siyah kalemle sansürlenir ya da bu tür içerikleri tamamen çıkarmak için özel olarak basılır.

Brooklyn’deki bir Hasidik yeshiva’da kullanılan sansürlü bir ders kitabından sayfalar, erkeklerin kızların resimlerini göremediğini veya birçok dini olmayan tatilin adını okuyamadığını gösteriyor.

Williamsburg’da Yeshiva Kehilath Yakov’a katılan 24 yaşındaki Chaim Fishman, İngilizce öğretmenlerine kelimelerin anlamlarını sorduğunda genellikle onları bilmediklerini söyledi. Okul, yorum talebine yanıt vermedi.

Williamsburg’da büyüyen Chaim Fishman, “Öğretmenlerimin çoğu öğretmeleri gereken konuları zar zor biliyordu çünkü bize sunulan eğitimin aynısını almışlardı” dedi.

Topluluktaki diğerleri gibi, Bay Fishman da kısmen gizlice radyo dinleyerek kendi başına İngilizce öğrenmeye çalıştı. Yeşivasından ayrılmayı başardıktan sonra devlet okuluna kaydoldu ve ne kadar az şey bildiğinden utandı.

“Ben New York’ta doğup büyüyen üçüncü kuşağım” dedi ve “yine de 15 yaşındayken zar zor İngilizce konuşabiliyordum.”

Özel okullar, kamu parası

New York şehrinin, ülkenin en büyük okul sisteminin devlet okulu bütçelerini kestiği bir zamanda, özel Hasidik okullara para akıyor.

Hasidik erkek okullarının başarısızlıklarına rağmen, hükümet onlara düzenli bir fon akışı göndermeye devam etti.

Vergi dolarlarının din eğitimine gitmemesi gerekiyor. Ancak kamu kurumları, özel okulları devlet emirlerine uymaları ve sosyal hizmetleri yönetmeleri için paylaştırır. Hasidik erkek çocukların yeşivaları, diğer özel okullar gibi, teolojik müfredatlarını sübvanse eden para toplayarak bu tür düzinelerce programa erişir.

Yetkililer onlarca yıldır Hasidik okullarına para gönderdi ancak hiçbir zaman tam bir kamu muhasebesi sağlamadı. The Times, bir tane oluşturmak için düzinelerce federal, eyalet ve yerel program belirledi ve pandemiden önceki son yıla en yakından bakarak yeşivalara ne kadar verdiklerini analiz etti.

Analiz, New York’taki Hasidik erkek okullarının o dönemde hükümetten 375 milyon dolardan fazla aldığını gösterdi.

Hasidik erkek çocukların yeşivaları, öğrenci başına devlet okullarından çok daha az alır ve öğrenim ücreti alırlar. Ancak analiz, diğer dini okullar da dahil olmak üzere eyaletteki diğer özel okullardan ortalama olarak daha fazla devlet fonu alıyor gibi görünüyor. Ve New York, devlet okulu bütçelerini keserken para akıyor.

The Times, bazı hükümet programlarının Hasidik okullara orantısız miktarda yardım sağladığını tespit etti. Düşük gelirli ailelerin çocuk devası için hisse almalarına yardımcı olan şehir kuponu programı, on binlerce insan bekleme listelerinde can verirken bile, toplam yardımının yaklaşık üçte birini Hasidik mahallelerine gönderiyor. Kayıtlara göre program, normal okul günlerinin sona erdiğini iddia eden Hasidik erkek okullarına yılda 50 milyon dolardan fazla para sağlıyor.

Brooklyn, Borough Park, büyük bir Hasidik topluluğa ve birçok yeşivaya ev sahipliği yapar. Bazıları Williamsburg’daki okullardan daha laik eğitim sunuyor.

Şehir kayıtlarına göre, eyalet kayıtlarına göre Borough Park’taki Yeshiva Imrei Chaim Viznitz 2019’da 735 erkek çocuğu kaydettirdi ve o yıl 650 kupondan fon topladı. Oradaki ebeveynler, yöneticilerin onlara kupon ve diğer programlara başvurma konusunda koçluk yaptığını söyledi.

Hasidik okulların bazılarını temsil eden avukat Bay Connolly, şehrin verisinin doğruluğuna itiraz etti.

Hasidik erkek okulları da devlet mali yardım programlarından yaklaşık 30 milyon dolar aldı ve bu programlara, daha büyük öğrencilerini dini araştırmalarda yüksek öğrenim derecesine devam eden öğrenciler olarak sayarak eriştiler.

Okullar, yaz da dahil olmak üzere hemen hemen tüm Hasidik erkeklere her okul günü ücretsiz kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeği ve atıştırmalıklar sağlamak için yoksullukla mücadele programları aracılığıyla yaklaşık 100 milyon dolar aldı. En az bir okul ağı olan UTA, parayı sahip olduğu perakendecilerden yiyecek satın almak için kullanıyor, karı bütçesini desteklemek için kullanıyor, röportajlar ve kayıtlar gösteriyor.

Times incelemesi ayrıca Hasidik erkek okullarının federal Başlık 1 programlarından ve laik eğitim için diğer finansman kaynaklarından yılda yaklaşık 100 milyon dolar yararlandığını buldu. Para, testleri yönetmeleri, katılımı kontrol etmeleri, kayıt verilerini bildirmeleri ve eğitim materyalleri satın almaları için yeşivalara ödeme yapar.

Hasidik erkek okulları, 2013 yılında eyalet milletvekilleri tarafından yeşivalar için özel olarak oluşturulan bir program aracılığıyla, pandemiden önceki yıl öğrencileri taşımak için yaklaşık 30 milyon dolar aldı.

Öğrencilerin internete girmesini yasaklamalarına rağmen, internetle ilgili hizmetler için yaklaşık 200.000 dolar federal para topladılar.

zor dersler

Birçok Hasidik erkek çocuk, şafaktan akşama kadar dini metinleri inceler ve çalışma seansları boyunca tam bir odaklanmayı sürdürmeleri beklenir. Akılları karışırsa veya bir öğretmenle birlikte takip etmeyi bırakırlarsa, genellikle fiziksel ceza ile karşı karşıya kalırlar.

Para, düzenli olarak bedensel cezayı içeren eğitimi sübvanse ediyor.

Yeni mezunlardan biri olan Chaim Wigder, UTA of Borough Park’taki din öğretmeninin ilk kez çizgiyi aştığına karar verdiği anı hatırladığını söyledi. O sırada 7 yaşındaki Bay Wigder’ın bir Tevrat okumasını takip etmemesine kızan öğretmen, ona sınıfın önüne gelmesini emretti ve elektrik bandına sarılmış bir cetvelle elini sertçe vurdu. “Sence bu ceza yeterli mi?” Yidişçe sordu ve ardından daha da sert vurdu. On yıldan fazla bir süre sonra, Bay Wigder hala acı içinde ağladığını hatırlıyor.

Okul, yorum talebine yanıt vermedi.

Son on yılda bir Hasidik okuluna devam eden veya bu okulda çalışan 35’ten fazla erkek, The Times’a öğretmenlerin öğrencilere cetvel, kemer ve sopalarla vurduğunu gördüklerini söyledi.

Eyalet hukuku özel okullarda bedensel cezaya izin verir, ancak kullanımına ilişkin net kurallar yoktur. Hasidik yeşivalar onu katı dini eğitime entegre ettiler.

Haftada altı gün, genellikle güneş doğmadan önce, erkekler sınıflara girerler ve günde sekiz saate kadar Talmud ve diğer eski metinleri incelerler.

Mezunlar, dini pasajları ezberlemenin ötesinde, mantığı, eleştirel düşünmeyi ve nasıl odaklanacaklarını öğrendiklerini söyledi. Birçoğu, dikkatlerini çekmeye çalıştıklarını, yapmazlarsa dövülmekten korktuklarını söyledi.

New York şehrinin kuzeyindeki New Square’deki Avir Yakov İlkokulunda, bir adam bir haham tarafından çok sert tekmelendiğini ve bir masanın altına uçtuğunu hatırladı. O sırada 4 yaşındaydı. Okul, yorum taleplerine yanıt vermedi.

Williamsburg’lu Yeshiva’dan yeni mezun olan Beth Hillel, bir öğretmenin sınıf arkadaşını defalarca yere devirdiğini ve onu defalarca ezdiğini gördüğünü söyledi.

Ve Borough Park’taki Bobover Yeshiva Bnei Zion’da genç bir adam 11 yaşındayken bir öğretmenin onu odanın diğer tarafına sürüklediğini ve kafasını dolaba çarptığını ve kanamaya başladığını söyledi.

Bazı Hasidik okullarının avukatı Bay Connolly, hiçbir okulda erkeklerin anlattığı olaylarla ilgili herhangi bir kayıt bulunmadığını söyledi.

Williamsburg’da UTA’ya giden Ari Hershkowitz, “Davranış sürekli olarak vurulabileceğiniz yönündeydi” dedi. “Sürekli tehdit altındaydık”

Ari Hershkowitz ve diğer birçok eski yeshiva öğrencisi, günün laik çalışmalar sırasında öğretmenler veya okul müdürleri tarafından ciddiye alınmadığı için yaramazlık yapmanın hiçbir sonucu olmadığını söyledi.

Bay Hershkowitz, topluluğu terk ettiğini ve uyuşturucuya yöneldiğini ve sonunda aşırı dozda kokain aldığını söyledi. Şimdi, 25 yaşında, hayatını yeniden inşa ediyor.

Son birkaç yılda, bazı Hasidik okullar öğretmenlerden öğrencileri disipline ederken daha az şiddet kullanmalarını istedi.

Yine de, The Times’ın görüştüğü mevcut öğrencilerin düzinelerce velisinin neredeyse tamamı, oğullarının en azından evvelce vurulduğunu söyledi. Bazıları, genellikle yılda yaklaşık 100 dolar olmak üzere, öğretmenlerine “bahşiş vererek” çocuklarını korumaya çalıştıklarını söyledi.

Kayıtlara göre, son beş yılda New York Şehri Polis Departmanı okullarda bir düzineden fazla çocuk istismarı iddiasını araştırdı. Olaylarda herhangi birinin suçlanıp suçlanmadığı net değil.

The Times tarafından elde edilen bir polis kaydına göre, Nisan 2019’da Borough Park’taki Yeshiva Chsan Sofer’de 10 yaşındaki bir çocuk 911’i aradı ve bir hahamın üzerine atlayıp onu dövdüğünü söyledi. Habere göre dakikalar içinde bir müdür telefona çıktı ve dövülmedi denildi. Yine de yetkililer yanıt verdi ve okul ambulansla ayrıldı. Okulun avukatı Y. David Scharf, okulun ortaya çıkan soruşturmada işbirliği yaptığını ve iddianın asılsız olduğunu söyledi.

Yeşiva koalisyonu sözcüsü Bay Bamberger, bir şiddet olayının bile çok fazla olduğunu söyledi. “Fakat beş yıllık bir süre içinde yüzlerce yeşivada bir düzine iddia edilen olay, çoğu okuldan çok daha iyi bir güvenlik kaydıdır” dedi.

‘Avantaj yok’

Joseph Kraus, Hasidik cemaatinden ayrıldığında nasıl yardım bulacağı konusunda o kadar şaşkındı ki, nerede sığınabileceğini sormak için bir intihar yardım hattını aradı. O ve diğer hattaki kişi resim alışverişi yaptı ve iletişim kurmak için Google Çeviri’yi kullandı.

Hasidik okullara gittikten sonra erkekler genellikle toplum dışında yaşamak için donanımlı değiller.

Joseph Kraus bunu ilk elden öğrendi.

Orange County’deki Kiryas Joel’de 17 yaşına girdikten kısa bir süre sonra, Bay Kraus, zorba öğretmenlerinden, ebeveynlerinden ve beş kardeşinden ve büyüdüğü sıkışık çıkmaz sokaktan domates ve salatalık bitkileri yetiştirerek kaçmaya karar verdi. can sıkıntısından kurtulmak için.

Kot pantolon ve tişört satın aldığı yerel bir alışveriş merkezine taksiye bindi ve ardından bir gençlik sığınağına gitti. Oradaki ilk hafta sonunda, 2020 sonbaharında, hayatında ilk kez Şabat’ı işaretlemediğini fark ettiğinde şaşırdı.

Sonraki 18 ay boyunca, uzak devlet okullarındaki sınıflara kaydoldu, ancak bilgisayar kullanamadı veya öğretmenlerini zar zor anlayabildi. Florida’daki bir barınaktan Teksas’taki koruyucu bir eve, New York’ta bir iş eğitim programına sürüklendi.

Bu yılın büyük bir bölümünde, çocukluğundaki evinden sadece bir saat uzaklıkta, bindik vitrinlerle dolu bir Catskills kasabası olan Liberty’nin kıyısındaki Knights Inn’de başka bir evsiz adamla sübvansiyonlu bir odayı paylaştı.

Günlerini yerel kütüphaneye gidip gelmek için 30 dakika yürüyerek geçirdi ve burada pek başarılı olamadı. Kısa süre önce bir lokantadan emir yazamadığı için kovulduğunu söyledi. Yiyecek pullarıyla geçiniyor ama birçok öğünü atlıyor.

Şimdi 19 yaşında olan Bay Kraus, “Hiçbir avantajım yokmuş gibi hissediyorum” dedi. “Gerçekten başarılı olmak için büyük umutlarım var. Bu noktada bunun hakkında konuşmanın gerçekten aptalca olduğunu hissediyorum.”

Birleşik Talmudik Akademisi, Hasidik kasabası Kiryas Joel’deki amiral gemisi okuludur. Daha fazla aile Brooklyn’den taşındıkça, öğrenci nüfusu son on yılda önemli ölçüde arttı.

Topluluk liderleri, Bay Kraus’unki gibi vakaların istisna olduğunu söyledi.

Agudath İsrail’den David Zwiebel, “Belki de The Times, son derece başarılı girişimciler, işadamları ve profesyoneller olan ve başarılarını zihinlerini düşünmek için eğiten titiz bir yeshiva eğitimine bağlayan birçok Hasidik okul mezununun hikayelerini anlatmalıdır” dedi. of America, Hasidik okulları savunan bir Ortodoks Yahudi grubu.

Ancak röportajlarda düzinelerce erkek derin mücadeleleri anlattı. Bazıları toplumda kaldıklarını, borç içinde yüzdüklerini ve ailelerini devlet yardımı ile desteklediklerini söyledi. Bazıları bulabildikleri tek işin gittikleri yeşivada olduğunu söyledi. Diğerleri kamyonları boşaltırken veya rafları stoklarken konuştu ve hayatlarının nasıl olduğunu anlatırken gözyaşlarına boğuldu.

Mendy Pape, 2010 yılında Montreal için Crown Heights, Brooklyn’deki bir Hasidic mahallesinden ayrıldığını söyledi. Bir simit fabrikasında iş buldu, ancak bir daireye parası yetmediği için park banklarında uyudu. Umutsuzca, kendi canını almaya çalıştı.

Bir psikiyatri hastanesinde altı ay kaldıktan sonra Bay Pape, iş ve bir daire bulabilecek kadar iyileştiğini söyledi. Bir komşunun boş zamanlarında ona İngilizce öğretmeye başladığını ve ona ilk dünyevi kitabını verdiğini söyledi: Dr. Seuss’un “Yeşil Yumurtalar ve Jambon”. 28 yaşındaydı.

Şimdi bir hemşirelik okulu mezunu olan Pape, Hasidik eğitiminin kendisini topluluktan ayrılmaktan alıkoymak için tasarlandığına inandığını söyledi.

“İşim yoktu, banka hesabım yoktu, referansım yoktu. Bunların hiçbirine sahip değildim çünkü bunların hiçbirinin ne olduğunu bile bilmiyordum” dedi. “İnsanlarla nasıl konuşacağım konusunda gerçekten hiçbir bilgim yoktu. Tamamen kendi başıma olduğumu sanıyordum. Bana okulda verilen fikir buydu.”

‘İtaat etmeyeceğiz’

Hasidik liderler, takipçilerine bu yazın başlarında yapılacak ön seçimlerde tercih ettikleri adaylara oy vermelerini söyledi. Bir broşürde, “Gücümüzü duyurmanın ve taleplerimizi Albany’de hesaba katmanın tek yolu bu” dedi.

Hasidik yeşivalarla ilgili uyarılar yıllardır ortalıkta dolaşıyor, basın toplantılarında yayınlanıyor, mahkemelerde davalar açılıyor ve resmi bir şikayette özetleniyor. Yeşiva mezunu Naftuli Moster, 2012’de konuyu bastırmak için bir savunuculuk grubu bile kurdu.

The Times, eyalet eğitim departmanında üç çalışanın kırmızı bayraklar kaldırdığını tespit etti. Özel okul ruhsatı üzerinde çalışan eski bir memur, bazı Hasidik yeşivaları ziyaret etti ve birçoğunun tamamen Yidiş dilinde faaliyet gösterdiğini görünce tedirgin oldu. Finansman taleplerini işleyen bir başkası, bazı yeşivaların günde yalnızca bir saat dünyevi eğitim sunduğunu öğrendi. O kişi isteklerin kenarlarına notlar almaya, para göndermenin hikmetini sorgulamaya başladı. Çalışanlar, üstleri tarafından görmezden gelindiklerini söyledi.

Departman sözcüsü, çalışanların endişeleri hakkında yorum yapma talebine yanıt vermedi.

Harekete geçebilecek politikacılar, bunun yerine yerel ırkları etkileyebilecek bir Hasidik oy bloğunu barındırdılar.

Kıdemli bir siyasi danışman olan Evan Stavisky, “Göz ardı ettiğiniz önemli bir nüfus var” dedi. “Onlar New York siyasetinin dokusunun bir parçası.”

Young Advocates for Fair Education’ın kurucusu Naftuli Moster, Hasidik yeşivalardaki eğitimin kalitesi hakkında alarm vermek için on yıl harcadı.

Yeşivalar oyların alınmasında merkezi bir rol oynamaktadır. Ebeveynler ve eski öğrenciler, seçimlerden önce öğretmenlerin genellikle öğrencilere büyük hahamların seçtiği adayların isimlerinin doldurulduğu örnek oy pusulaları verdiğini söyledi.

Bazı yeşivalarda, ebeveynlerinin “Oy Verdim” çıkartmalarını getiren öğrenciler ödül kazanır. İki ebeveyn, Central United Talmudical Academy’nin yakın zamanda Coney Adası’na bir geziye çıkartmalı çocukları aldığını söyledi. Diğer çocuklar geride kalmak zorunda kaldı. Bazı Hasidik okullarının avukatı olan Bay Connolly, ebeveynlerin hesabına itiraz etti.

Yeşiva koalisyonu sözcüsü Bay Bamberger, Hasidik topluluğunun geniş katılımının alkışlanması gerektiğini söyledi.

Son birkaç yılda hahamlar, hükümeti okullardan uzak tutmayı temel siyasi öncelikleri haline getirdiler.

Satmar Rabbi Aaron Teitelbaum 2018’de takipçilerine Yidiş dilinde yaptığı açıklamada, “Gerçek şu ki, ya çok az laik eğitimimiz oldu ya da hiç olmadı” dedi ve ekledi: “Uymayacağız ve hiçbir koşulda devlet eğitim komisyoncusunu takip etmeyeceğiz. ”

Bay Adams, Satmar grubunun bir fraksiyonunun onayını kazanmadan kısa bir süre önce, Hasidik bir yeshiva’daki bir slaytı gözden geçirdiğini gösteren bir görüntü yayınladı. Bu bir saatlik ziyaretten sonra, gördüklerinden “gerçekten etkilendiğini” söyledi. Geçen hafta Bay Adams adına konuşan Bay Young, belediye başkanının kararlarının siyasi destekten etkilenmediğini söyledi.

Bay Cuomo, vali olarak yaklaşık üç dönem boyunca zorba minberini kullanmaktan nadiren kaçındı. Ancak yeşivalara gelince, Hasidik basınına göre 2018’de Satmar Rabbi Zalman Teitelbaum’a baskı yapmayacağını söyledi. Kısa bir süre sonra grubun desteğini kazandı ve raporu inkar etmedi.

Hasidik liderler, mevcut vali Bayan Hochul’un da benzer bir taahhütte bulunduğunu söyledi. Bu yıl kampanya yürütürken Williamsburg’da Hasidik liderlerle bir araya geldi. Ne tartıştıkları belli değildi, ancak daha sonra resmi bir Satmar Twitter hesabı, “Vali, Yeshiva’nın müfredatında yapılacak herhangi bir değişiklikle mücadele edeceğine söz verdi” yazan fotoğraflar yayınladı.

Tweet kısa süre sonra silindi.

Yardım için bir rica

Belediye Başkanı Eric Adams, New York City’nin Hasidik yeşivalarla ilgili soruşturmasını tamamlayacağını söyledi.

Belki de hiçbir durum, hükümetin eylemsizliğini, de Blasio yönetiminin 2015’te aldığı bir şikayete verdiği yanıt kadar net bir şekilde yansıtmadı.

O yıl, çocuklarının aldıklarına inandıkları yetersiz eğitimi almalarını istemeyen bir grup eski yeshiva öğrencisi, Belediyeden yardım istedi.

Üst düzey şehir yetkilileri bir soruşturmaya nasıl devam edileceğini tartıştı. Bay de Blasio ve diğerleri, soruşturmanın çok agresif olması durumunda geri tepebileceğini savundu. 10 eski yetkiliye göre, bu endişe, kentin yeşivaları temsil eden bir avukata olağanüstü saygı göstermesine yol açan bir dizi uzlaşmaya yol açtı.

Avukat Avi Schick, zorlu bir dava adamı olarak ün kazanmış eski bir başsavcı yardımcısıydı.

Eski yetkililerden bazıları, Bay Schick’in önceden planlanmış olan teftişlere katılmakta ısrar ettiğini söyledi. Şehri şikayette adı geçen daha iyi yeşivalara doğru yönlendirdi ve en sorunlu okullardan bazılarına ziyaretleri erteledi.

Yine de müfettişler kendilerini ilgilendiren sahneleri gözlemlediler. Bir yeşivada, çocuklar İngilizce kitaplarını farklı sayfalara açtılar ve yüksek sesle okuyan bir öğretmen olarak takip etmiyorlardı. Bir diğerinde, bir öğretmen öğrencilerinin isimlerini bilmiyormuş gibi görünüyordu.

Troutman Pepper’ın ortağı olan Avi Schick, yıllardır yeşivaların kanuni savunmasına liderlik ediyor. New York’un siyasi çevrelerinde tanınmış bir avukat olan Bay Schick, New York’un ekonomik kalkınma ajansını yönetiyordu. Kredi… Richard Drew/Associated Press

Özel okul teftişleri için eğitim almamış olan belediye yetkilileri, devletten çok az yardım aldıklarını söyledi. Evvel, konuyla ilgili bilgisi olan dört kişiye göre, şehir rehberlik isteyen bir mektup göndermeye hazırlanırken, üst düzey devlet eğitim yetkilileri onlardan yapmamalarını istedi.

Yetkili, sinirli bir şekilde, 2018’de bir üst düzey şehir eğitim yetkilisinin özel okullardaki sorunların üstesinden gelmek için bir ekip oluşturmayı önerdiğini söyledi. Plan hiçbir yere gitmedi.

Sonunda, şehrin Soruşturma Departmanı, belediye başkanının okullarla ilgili bir ara raporun yayınlanmasını geciktirerek “siyasi at ticareti” yaptığını tespit etti ve The New York Post, üst düzey bir yönetim yetkilisinin yeshiva liderlerine bulguların açıklanacağına söz verdiğini gösteren e-postalar aldı. “nazik.”

Yine de rapor, 28 yeşivadan sadece ikisinin yeterli eğitim sunduğunu söylüyor. Ancak üç eski yetkili, yayınlanmasından hemen önce, 2019 Noelinden hemen önce, Bay Schick ve diğerlerinin raporda hangi okulların eksik olduğunu isimleriyle belirtmediklerini söyledi. Bir sözcü aracılığıyla, Bay Schick bu hesabı yalanladı.

Devlet yetkilileri, yeşivaları sorumlu tutacak kuralları, en az miktarda laik eğitim talep ederek çıkarmaya çalıştılar. Ancak bir yargıç 2019’da bir usul meselesiyle ilgili kuralları fırlattı ve 2020’de devlet Hasidik liderlerin tepkisi üzerine başka bir planı geri çekti. Mart ayında, yasayı çiğnemek için daha az gereklilik ve daha çamurlu sonuçları olan başka bir teklif yayınladılar.

Hasidik liderler bir kez daha bunu engellemek için seferber oldular.

Bu baharda, plana karşı çıkmak için bir dizi mektup çağrısında bulunan Yidiş dilinde bir el ilanıyla, “Şimdi, yönergeleri yürürlüğe girmeden önce durdurmaya çalışmak bizim için bir fırsat ve kutsal görevimizdir” diye yazdılar. “Nesillerinizin geleceği kendi ellerinizde.”

Takipçilerinin çağrıya cevap vermesini garantilemek için liderler güvenilir bir taktiğe başvurdu.

Okullar aracılığıyla eve gönderdiler.

Raporlamaya Alex Lemonides, Marcela Rodrigues-Sherley, Alyssa Lukpat ve Bianca Pallaro katkıda bulundu. Susan C. Beachy araştırmaya katkıda bulundu.