‘Köşedeki Bir Kahve Dükkanında Müdavim Oldum’

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Kahve Getirmek

Sevgili günlük:

2015 yılıydı ve Union Square yakınlarındaki ofisleri olan bir edebiyat ajansında stajyerdim. Görevlerim arasında el yazmaları okumak ve patronuma sabah kahvesini getirmek vardı.

İstekleri tahmin edilemezdi. Bir gün soya sütlü bir kapuçino, ertesi gün badem sütlü bir latte. Tam bir hafta bademli kapuçino ve ardından birkaç gün soya latte. Kısa bir süre için, iki soya kapuçino büyük bir bardağa döküldü, sonra tekrar bademli latte’ye döndü.

Köşedeki bir kafede müdavim oldum, baristalar yüzümü çabucak öğrendiler ama tabii ki siparişimi asla tam olarak beceremediler.

“Bugün badem mi?” Bir sunucu, tam olarak bunu sipariş etmemden birkaç gün sonra beklentiyle sorardı.

Hayır, özür dileyerek cevap verirdim. Soya latte.

Bir sabah, ödeme yaparken müdür bana baktı.

“Tamam sormam lazım” dedi. “Her gün ne istediğinize nasıl karar veriyorsunuz?”

Ah, bunlar patronum için, dedim. “Kararını nasıl verdiği hakkında hiçbir fikrim yok.”

Güldüm, ama müdür endişeli görünüyordu.

“Ona kahve ısmarlamak zorunda mısın?” O sordu. “Kendin için bir şey almana izin veriyor mu?”

durakladım. Sormak hiç aklıma gelmemişti.

Ofise döndüğümde patronuma içkisini verdim ve koridordan masama doğru yürüdüm. Günün okumasına yerleşirken, müdürün benim için ücretsiz olarak demlediği büyük çaydan dikkatlice yudumladım.

— Drew Zagami

Yukarıda ve ötesinde

Sevgili günlük:

İlk çocuğuma hamileyken Brooklyn’deki evimden her gün Midtown’a giden metroya binerdim. Sanırım zamanın yarısında bir koltuk teklif edildi.

Bir gün işten sonra trene bindim ve koltuk yoktu. Eve giden yolun geri kalanında ayakta kalmaya hazırdım.

Kondüktör kafasını kabinden dışarı çıkardı. Beni görünce, sonuna kadar adım attı ve tüm arabaya, biri koltuk teklif edene kadar trenin hareket etmeyeceğini yüksek, net bir sesle duyurdu.

Aniden bir kargaşa oldu ve Brooklyn’e dönüş yolculuğumda rahat olabilmem için biri ayağa kalktı.

O kondüktöre teşekkür ederim.

— Samantha Fong

Q60 Otobüs

Sevgili günlük:

Yaşlı bir kadın, Q60 otobüsüne Queens Bulvarı üzerindeki duraklardan birinde bindi. Arkasında erik rengi bir bavul ve çizgili bir bez çanta çekiyordu.

Koridorda yürürken özellikle kimseye “Florida’ya gidiyorum” dedi. “Kendi başıma! deva etmem. Buranın soğuk olmasından nefret ediyorum. Nemle ilgileneceğim.”

Temmuz ortasında New York’un ne kadar soğuk olabileceği konusunda homurdanmasının biraz garip olduğunu düşündüm. Her durumda, bence bir koltuk buldu.

“Florida – ben oraya gidiyorum,” dediğini otobüsün arkasından vurgulu bir şekilde duydum.

Pencerenin yanındaki tekli koltuklardan birinde oturuyordum. Diğer iki yaşlı kadın yanımda duruyor, bir arkadaşının yere indirilmesi gereken köpeği hakkında gerçekçi bir şekilde konuşuyorlardı. Dudaklarını büzdüler ve başlarını kederli bir şekilde salladılar.

Şoförün yanında oturan başka bir yaşlı kadın sağ kolunu başının üstünde tuttu ve el salladı. Merhaba mı, hoşçakal mı dediğini yoksa yardıma mı ihtiyacı olduğunu anlayamadım.

— Robin Eisgrau

Yanlış adres

Sevgili günlük:

Havanın neredeyse akşam 9’da hala aydınlandığı o Haziran akşamlarından biriydi.

West Village apartmanıma dönerken ön kapının kilidini açtım ve neredeyse elinde bir paketle girişte duran bir komşuya çarpıyordum.

Selamlaştık ve paketin yanlışlıkla binamıza teslim edildiğini söyledi. Uzattı ve adresin bizimkine yakın olduğunu ancak birkaç farklı numaraya sahip olduğunu gördüm.

Komşum, “Oraya gideceğim, zili çalıp bırakacağım” dedi.

“Neden bir dahaki sefere teslimat yapan kişiyi yakalayıp onlara geri vermiyorsun?” Diye sordum.

Komşum tereddüt etti.

“Ya da yarın yap,” diye önerdim. “Geç.”

Yine tereddüt etti.

“Dışarısı çok güzel,” dedi. “Biraz yürüyebilirim ve bunun kime gitmesi gerekiyorsa gerçekten takdir edebilir.”

Bu sefer tereddüt ettim.

“Kim bilir,” diye devam etti komşum. “Gecelerini güzelleştirebilir. Ya da benim.”

— Doug Sylver

Brooklyn Dur işareti

Sevgili günlük:

Arkadaşlarla 4 Temmuz’da eğlenceli bir barbekünün ardından, nişanlım ve ben Brooklyn’e gidiyorduk ki dur tabelasında duran bir minibüsün arkasından geldik.

Yaklaşık yarım dakika bekledik ama minibüs hareket etmedi. Vakit geç olmuştu ve köpeği dışarı atmak zorunda kaldık, bu yüzden nişanlım önce korna çaldı.

Minibüs yerinden kımıldamadı.

Tekrar kornaya bastık.

Hala hiçbirşey.

Bu zamana kadar sabırsızdık. Minibüsün etrafından dolandık ve sürücü tarafından dur işaretine dikkatle yaklaştık.

Minibüse baktığımızda gözleri kapalı bir adam gördük. Şiddetle flüt çalıyordu.

— Michael Druckman

Okumak
tüm son girişler ve bizim gönderim yönergeleri . Bize e-posta yoluyla ulaşın günlü[email protected] veya takip et @NYTMetro Twitter’dan.

Agnes Lee’nin çizimleri