Meksika'da yeni arabaların ortalama fiyatı 500.000 pesoyu aşıyor

Bilgin

Global Mod
Global Mod
JD Power Mexico genel müdürü Gerardo Gómez, başta Çinli üreticiler olmak üzere pazara yeni oyuncuların girişinin önümüzdeki yıllarda bu fiyat artışını durdurabileceğini vurguluyor.

“Sektöre yeni katılanlarla birlikte neler olacağını göreceğiz. Fiyatı düşüren ve segmenti düşüren çok agresif marka stratejileri var; bu nedenle nasıl tepki vereceğini, pazarın ihtiyaçlarına nasıl uyum sağladığını ve tüketicilerin bunu nasıl karşıladığını görmemiz gerekiyor” diyor Gómez.

Araç fiyatlarındaki yıllık artış yeni değildir ve arabalara eklenen daha fazla ekipman ve teknoloji nedeniyle sürekli olmuştur. Kovid-19 salgını öncesinde yıllık artışlar yüzde 5 ila yüzde 8 arasında değişiyordu. Ancak tedarik zincirlerinin bozulması ve distribütörlerin fiyatları yukarı doğru ayarlamasına yol açan stok sıkıntısı nedeniyle 2022'de %14,6'lık rekor bir artış görüldü.

Gómez'in gelecek yıllara ilişkin görünümü iyimser olup, arzın normalleşmesi ve yeni ürünlerin sürekliliği ile 2027 yılına kadar yıllık artışların %8 civarında istikrar kazanmasını bekliyor.

Bu bağlamda SUV segmenti fiyat artışlarının ana etkenlerinden biri oldu. Özellikle Çinli üreticilerden gelen yeni rakiplerin gelişi ve diğer para birimleriyle karşılaştırıldığında güçlü bir Meksika para birimi olan süper peso, otomotiv pazarındaki fiyatları dengeleyebilir.

Gómez, “Bu yıl da normalleşiyor çünkü hacimli segmentlere çok erişilebilir veya daha erişilebilir fiyatlarla yeni oyuncular geliyor ve bu da eğrinin aşağı inmesine neden oluyor” diyor.
 
Üst