Netanyahu’nun Geri Dönüşü, Amerikan Yahudileri Arasında İsrail Hakkındaki Bölünmeyi Genişletiyor

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Brooklyn’den Haham Rachel Timoner, İsrail’i her zaman Yahudilerin en yüksek ideallerine can atabilecekleri bir sığınak olarak görmüştü. Ancak Benjamin Netanyahu, bu ay iki aşırı sağcı partinin yardımıyla altıncı kez başbakan olarak kazandıktan sonra sarsıldı.

Haham Timoner, Park Slope’deki Beth Elohim Cemaati’nde yakın zamanda düzenlenen bir Şabat ayininde ibadet edenlere İsrail seçimleri “İsrail’in şimdiye kadar gördüğü en ırkçı ve en aşırı sağcı liderliği getirdi” dedi. İsrail seçim sonuçlarını ABD, İtalya ve Macaristan’daki aşırı sağ siyasete bağlayarak, “Periyodik olarak, bir tür otoriter, milliyetçi, faşist çılgınlık dünyanın birçok ülkesini aynı anda sarıyor” diye ekledi.

Kısa bir süre önce, Brooklyn’in sosyetik bir mahallesindeki kürsü hahamı için İsrail liderlerine karşı bu kadar güçlü bir şekilde konuşması şok edici olabilirdi. Ancak Bay Netanyahu’nun dönüşüyle birlikte, birçok Amerikan Yahudisi arasında İsrail hükümetine karşı bir rahatsızlık duygusu arttı.

Bazı Amerikan Yahudileri, Bay Netanyahu ve koalisyon ortaklarının – özellikle büyüyen bir siyasi blok olan muhafazakarlar ve Amerikan Yahudi nüfusunun en hızlı büyüyen kesimi olan Ortodokslar – zaferini memnuniyetle karşıladı.

Sağ eğilimli bir Yahudi dergisi olan Tablet’te yazan Liel Leibovitz ve Tony Badran, sonuçların açıklanmasının ardından bir makalelerinde liberal Yahudilerin “demokrasinin sonu ve savaşın eşiğinden şikayet ettikleri” endişelerini reddettiler. Bay Netanyahu için bir takma ad kullanarak şunları yazdılar: “Bibi, odadaki tek yetişkin olmaya devam ediyor.”

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Ortodoks Yahudi gruplarının en büyük çatı örgütü olan Ortodoks Birliği, Netanyahu’yu tebrik eden bir bildiri yayınladı ve “uluslararası toplumu ve “Yahudi cemaati genelindekileri” aynısını yapmaya çağırdı.

Daha ilerici Yahudiler için bu basit bir talep değil. Islahat ve Muhafazakar hareketlerin takipçileri de dahil olmak üzere pek çok kişi için, İsrail’in yönlendirmesinden duyulan rahatsızlık duygusu, yolsuzluktan yargılanan ve birkaç yıl hapis cezasına çarptırılabilecek olan Bay Netanyahu’nun zaferinden bu yana belki de hiç bu kadar keskin bir şekilde hissedilmemişti.

Bay Netanyahu, İsrail’i diğer tüm liderlerden daha uzun süre yönetti ve zaferi İsrailli uzmanlar için bir şok olmadı. İsrail’de bazıları ve Amerika Birleşik Devletleri’nde birçok kişi için en derin alarmın kaynağı, Bezalel Smotrich liderliğindeki Dini Siyonizm Partisi ve Itamar Ben-Gvir liderliğindeki Yahudi Gücü ile ortaklığı olmuştur.

Benjamin Netanyahu, sağda, bu ay Kudüs’te bir seçim gecesi etkinliğinde. Bay Netanyahu, bazı Amerikan Yahudileri arasında endişe uyandıran aşırı sağcı bir koalisyon sayesinde iktidara geri dönmeye çok yakın. Kredi… The New York Times için Amit Elkayam

Bay Netanyahu her zaman sağ eğilimli bir lider olmuştur. Ancak başbakan olarak daha önceki dönemlerinde, neredeyse her zaman, hükümetinin ne kadar sağ olabileceğini sınırlayan merkezci partilerle koalisyon halinde yönetti.

Bay Netanyahu’nun aşırı sağcı ortaklarının her ikisi de artık, İsrail nüfusunun kabaca beşte birini oluşturan Arap azınlığa karşı bir düşmanlık geçmişine sahip.

Bay Smotrich’in nihai hedefi, İsrail’in Batı Şeria üzerindeki egemenliğini empoze etmek ve İsrail’in Tevrat kanunlarıyla yönetilmesidir.

Aşırı milliyetçi Yahudi Gücü, platformunda Filistin Otoritesinin lağvedilmesi, Batı Şeria’nın ilhak edilmesi ve “İsrail’e sadakatsizlerin” sınır dışı edilmesi çağrısında bulunuyor.

Bay Ben-Gvir de bir alarm kaynağı oldu. İsrail’in Arap vatandaşlarının sınır dışı edilmesi ve Yahudiler ile Yahudi olmayanlar arasında seks yasağı getirilmesi çağrısında bulunan bir siyasetçi olan Meir Kahane’ye ve bir Filistinliye saldırdığında 29 Filistinliyi öldüren ve 125 kişiyi daha yaralayan Batı Şeria yerleşimcisi Baruch Goldstein’a hayranlığını dile getirdi. Daha yakın zamanlarda, Bay Ben-Gvir, Ortodoks olmayan Yahudiliğe dönenlerin İsrail vatandaşlığı talep etmesini yasaklayan bir yasa çağrısında bulundu. Islahat ve Muhafazakar dini gruplar öneriyi kınadı.

İsrail, 2019’dan bu yana beşinci seçimini 1 Kasım’da gerçekleştirdi. Bay Netanyahu, rüşvet, dolandırıcılık ve güveni kötüye kullanma suçlamalarıyla takip edilen başbakanlık görevinden atıldıktan yalnızca bir yıl sonra geri dönüşünü tamamladı ve görevi kazandı. İttifakı 64 sandalye alarak 120 sandalyeli Parlamento’da net bir çoğunluk sağladı. 13 Kasım’da İsrail cumhurbaşkanı Isaac Herzog, Netanyahu’yu haftalarca sürecek bir hükümet kurma sürecini başlatmaya davet etti.

Yukarı Batı Yakası’ndaki bir sinagog olan B’nai Jeshurun’da, Haham Rolando Matalon da seçim sonuçlarından duyduğu üzüntüyü ifade etmek için yakın tarihli bir vaazdan yararlandı. İbadet edenlere, Yahudi Gücünün “nefret dolu ve şiddet içeren fikirleri” destekleyen “ırkçı, Yahudi üstünlüğü yanlısı” bir parti olduğunu söyledi.

Haham Matalon bir röportajda “En baskın duygum korkudur” dedi. “Liberal demokrasinin, demokratik değerlerin, yargı sisteminin erozyona uğramasından korkuyorum.”

Bay Netanyahu, kendisine yöneltilen tüm suçlamaları reddetti ve devam eden yolsuzluk davasına karışmayacağını söyledi. Ancak koalisyon ortaklarından bazıları, yargıyı davayı tamamen bitirmeye zorlamayı desteklediklerini ifade ettiler.

İsrail sevgisi Amerikan Yahudileri arasında yaygın. Geçen yıl yayınlanan bir Pew Araştırma Merkezi araştırmasına göre, kabaca yüzde 80’i İsrail’in Yahudi olmanın kendileri için önemli veya önemli bir parçası olduğunu ve kabaca yüzde 60’ı İsrail’e duygusal bir bağlılık hissettiklerini söyledi. Ancak Pew’e göre, Amerikan Yahudilerinin yarısından azı Bay Netanyahu’ya karşı olumlu duygular besliyor.

Diğerleri, özellikle de genç Yahudiler, İsrail ile pek bir bağ hissetmeyebilirler. Pew araştırması, 18 ila 29 yaşları arasındaki Amerikalı Yahudilerin yüzde 27’sinin, İsrail’in Yahudi olmanın kendileri için önemli bir parçası olmadığını söylediğini ortaya çıkardı; bu görüş, 65 yaş üstü kişilerin yalnızca yüzde 8’i tarafından paylaşılıyor. İsrail ile bağlantısı çok az veya hiç yok.

İsrail’e duyulan bu ıstırap duygusu, geçtiğimiz Cuma gecesi Brooklyn’deki en büyük Islahat sinagoglarından biri olan Beth Elohim Cemaati’ndeki Şabat ayinlerinde açıkça görülüyordu.

75 yaşındaki Irvin Schonfeld, Obama yönetimini eleştirerek 2016 seçimlerine müdahale etmekle suçladığı Bay Netanyahu’nun bahsi geçince tüyleri diken diken oldu.

Irvin Schonfeld, solda, Park Slope’daki Beth Elohim Cemaati’nde Cuma Şabat Ayininde. Bay Schonfeld, Benjamin Netanyahu’nun bahsi geçince tüyleri diken diken oldu. Kredi… The New York Times için Benjamin Norman

Schonfeld, “Bu aşırı sağ partileri sevmiyorum çünkü içlerinde ırkçılık var” dedi. “Siyasette buna yer olmadığına dair güçlü bir duyguya sahibim.”

27 yaşındaki Rachel Sternlicht için kararsızlık daha da derinleşiyor. “O arazi ve o alan üzerinde bir iddiam olduğunu düşünmüyorum” dedi. “Filistinlilerin o topraklarda benden daha çok hakları olduğunu düşünüyorum, ancak ben oradayken benim yapabildiğim kadar özgürce hareket edemiyorlar.”

Bu duyguların geçen yıl İsrail’e yaptığı bir ziyaretten sonra derinleştiğini söyledi. İsrail’e bağlı hissetmeyi bekliyordu ama bunun yerine İsrail’den daha fazla yabancılaşmış hissederek ayrıldı. Bayan Sternlicht, “Hayatımda hiç bu kadar Amerikalı hissetmemiştim,” dedi. “İsrail’in var olması gerektiğini düşünüyorum, ancak şu anki haliyle gerçekten çok büyük eşitsizlikler olduğunu düşünüyorum ve bunları ahlaki açıdan iğrenç buluyorum.”

Rachel Sternlicht, İsrail ve onun Filistinlilere yönelik politikaları konusunda kararsız hissediyor. Kredi… The New York Times için Benjamin Norman

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Yahudi grupları, Bay Netanyahu’nun yeniden seçilmesine verdikleri yanıtta bölünmüş durumda. Amerikan İsrail Halkla İlişkiler Komitesi ve Kuzey Amerika Yahudi Federasyonları da dahil olmak üzere pek çok kişi, İsrail’in demokrasisini kutlayarak ya da zaferinden dolayı onu tebrik ederek sessiz bir yaklaşım benimsedi.

Diğerleri endişelerini dile getirdiler. Islahat Yahudiliği Birliği yaptığı açıklamada, Bay Ben-Gvir ve Bay Smotrich’in hükümete dahil edilmesinin “sevdikleri ve inandıkları İsrail’in bu liderlere veya politikalara yansımasını göremeyecek olan dünya çapındaki Yahudiler için acı verici olacağını” söyledi. peşine düşerler.”

İftiraya Karşı Birlik, sonuçlardan “büyük endişe duyduğunu” söyledi ve Bay Netanyahu’nun koalisyon ortaklarının “ırkçı, Arap karşıtı, homofobik ve diğer nefret dolu davranışlarda bulunma konusunda uzun bir geçmişe sahip oldukları” konusunda uyarıda bulundu.

Onları bir sonraki İsrail hükümetine dahil etmenin “en güçlü destekçileri arasındaki konumunu bile etkileyeceğini” söyledi.

Ancak kendilerini İsrail’in şiddetli destekçileri olarak gören bazıları sonuçlardan memnun kaldı.

Queens’de Ortodoks bir lider ve Dünya Siyonist Örgütü’ndeki Eretz HaKodesh partisinin başkanı Haham Pesach Lerner, topluluğundaki birçok kişinin Netanyahu’ya oy vermeyi din özgürlüğü ve kamu güvenliği için bir oy olarak gördüğünü söyledi. Bay Ben-Gvir’in Araplara karşı ırkçı olabileceği fikrine karşı çıktı.

Haham Lerner, “Evet, buraya ait olmadığına inandığı insanları toplamak istiyor,” dedi. “Her Arap demiyor. İsrail’den nefret eden, İsrail’i yok etmeye çalışan, teröristlerle bağlantılı Arapların buraya ait olmadığını söylüyor. Kurallara uyarsanız hoş geldiniz.”

Diğerleri, Bay Netanyahu ile ilgili kaygının abartılı olduğu konusunda hemfikir.

Ortodoks Birliği Savunuculuk Merkezi icra direktörü Nathan J. Diament, birçok Batı demokrasisinin tehdit altında göründüğü bir zamanda, Bay Netanyahu’nun seçilmesinin her şeyden önce demokrasi için bir zafer olduğunu söyledi.

Bay Netanyahu’nun koalisyon ortakları veya potansiyel politikaları hakkında endişelenmek için erken olduğunu söyledi. Her halükarda, “seçmen neye oy verdiğini biliyor” dedi.

Anne Barnard ve Patrick Kingsley raporlamaya katkıda bulundu.

.