New York başsavcısı, bir devlet maskesi politikasını iptal eden bir kararı engellemek için harekete geçti.

Bilgin

Global Mod
Global Mod
ALBANY, N. Y. — New York Eyaleti başsavcısı Letitia James, bir gün önce eyalette kapalı alanda maske zorunluluğunu kaldıran ve okullar ve işletmeler arasında kafa karışıklığı yaratan bir yargıcın kararını engellemek için Salı günü harekete geçti.

Eyalet yetkilileri, Bayan James’in, maske yetkisinin Eyalet Anayasasını ihlal ettiğini söyleyen kararı, devlet yargıcın kararına resmi bir itirazda bulunurken beklemeye almak için durdurma kararı verdiğini söyledi.

Hükümet Kathy Hochul, Aralık ayında bir kış koronavirüs dalgasının ortasında eyalet genelindeki tüm kapalı halka açık yerlerde maske veya tam aşı kanıtı gerektiren bir kuralı yeniledi ve bunun bir ay süreceğini söyledi. Eyalet Sağlık Bakanlığı daha sonra görev süresini 1 Şubat’ta sona ermek üzere iki hafta daha uzattı.

Eyalet Yüksek Mahkemesi Yargıcı Thomas Rademaker Pazartesi günü altı sayfalık bir kararda, Bayan Hochul ve eyalet sağlık yetkililerinin, eyalet milletvekillerinin onayı olmadan maske kuralını yürürlüğe koyma yetkisine sahip olmadığını yazdı. Yargıç Rademaker, devlet yetkililerinin “iyi niyetli” niyetlerinden bağımsız olarak, bu tür bir yetkinin “yalnızca Eyalet Yasama Meclisine emanet edildiğini” yazdı.


James, kararın temyiz mahkemesi tarafından değerlendirilmesi için ilk adım olan Pazartesi gecesi karara itiraz etme niyetini bildirdi. Eyalet Eğitim Bakanlığı sözcüsü Emily DeSantis, bakanlığın okullarını yasal sorunlar çözülürken, “okulların maske kuralına uymaya devam etmesi gerektiği konusunda bilgilendirdiğini söyledi. ”


Karar, eyalet çapında okullarda ve halka açık yerlerde maske kullanımına ilişkin talimatı bozsa da, yerel yetkileri tersine çevirmiyor. Örneğin Belediye yetkilileri, şehrin eğitim departmanının eyaletin yetkisinden önce kendi maskeleme politikalarına sahip olması nedeniyle kararın New York Şehri okulları üzerinde hemen bir etkisi olmadığını söyledi.

Bayan Hochul yaptığı açıklamada, ofisinin karara kesinlikle katılmadığını ve “bunu derhal tersine çevirmek için her seçeneği takip edeceğini” söyledi. ”

Vali olarak benim sorumluluğum, bu halk sağlığı krizi boyunca New Yorkluları korumak ve bu önlemler Covid-19’un yayılmasını önlemeye ve hayat kurtarmaya yardımcı oluyor” dedi.


New York’ta Omicron dalgalanması azalıyor, ancak bitmedi. Eyalette şu anda ortalama 20.000 kişi her gün koronavirüs için pozitif test ediyor, bu artış 7 Ocak’ta pozitif test eden 90.000 kişinin zirvesinden keskin bir düşüşle düştü. Pozitiflik oranı da 22’den fazla yarı yarıya düştü. yüzde ila yüzde 10.

Ancak New York’un günlük vaka sayıları, Aralık ayı başındaki artışın başlangıcından çok daha yüksek ve hastaneler hala eyalet çapında yaklaşık 10.000 Covid hastasını tedavi etmekte zorlanıyor. Hastaneye yatışlar azalmaya başladı, ancak Mayıs 2020’den bu yana herhangi bir noktadan daha yüksek kalmaya devam ediyor. Eyalet çapında her gün 130’dan fazla kişi virüsten ölüyor.

Muhafazakar Parti çizgisinde yarışan Yargıç Rademaker, 2019 yılında Nassau County’deki Yüksek Mahkeme’ye seçildi. New York’taki Yüksek Mahkeme, eyaletteki en yüksek mahkemedir, ancak son merci değildir; Temyiz Mahkemesi en yüksek mahkemedir.

Kararının ardından, Long Island’daki bazı okul bölgeleri, Salı sabahından itibaren velilere maskelerin isteğe bağlı olduğunu söylemeye başladı.


Koronavirüs Pandemisi: Bilinmesi Gereken Temel Şeyler

<saat/>

Kart 1 / 4


Omicron geri çekiliyor. ABD hâlâ hastanelerin bunalmış durumda olmasına ve günde 2.000’den fazla ölümle karşı karşıya olsa da, ülke genelinde yeni vakalar düşmeye başladıkça cesaret verici işaretler ortaya çıkıyor. Dünya Sağlık Örgütü, varyantın “istikrar için makul bir umut” sunduğunu söyledi. ”


New York maske yetkisi. New York’lu bir yargıç, eyaletin maske görevinin hukuka aykırı olarak çıkarıldığına ve artık geçersiz olduğuna karar verdi. Hükümet Kathy Hochul tarafından Aralık ayında yenilenen kural, tüm kapalı halka açık yerlerde maske veya aşı kanıtı gerektiriyordu. Eyalet başsavcısı Letitia James, kararın durdurulması için bir dava açtı.


Dünya çapında. Avrupa Birliği, blok içinde seyahat eden ve aşılanmış veya virüsten kurtulmuş sakinlerin test veya karantina gibi ek kısıtlamalarla karşılaşmamalarını tavsiye etti. Çin’de yetkililer, Olimpiyat katılımcılarını ülkenin geri kalanından izole etmek için kurulmuş bir balonun içinde bir vaka bildirdi.


Güvende kalmak. Covid’i yaymak konusunda endişeli misiniz? Ne zaman test edileceği, hangi maskenin seçileceği ve evde virüs testlerinin nasıl kullanılacağıyla ilgili bazı temel yönergeleri izleyerek kendinizi ve başkalarını güvende tutun. İşte koronavirüs için pozitif test ederseniz yapmanız gerekenler.


Massapequa okul bölgesi web sitesinde “Bu kararın yasal zorluklarla karşılaşacağı kesin olsa da, aksi dava açılmadıkça, Massapequa Okullarındaki öğrenciler ve personel için maske takmak Salı gününden itibaren isteğe bağlı olacak” dedi.

Lindenhurst okul bölgesi Pazartesi gecesi benzer bir mesaj yayınlayarak hakimin kararına göre çalışacağını söyledi.

Bölge, Facebook’ta “Aksi belirtilmedikçe, maske takmak tüm öğrenciler ve personel için isteğe bağlı olacaktır” dedi. “Ayrıca, bu kararın şüphesiz devletten bir temyiz başvurusu ile sonuçlanacağının ve mahkeme daha fazla karar verene kadar maske görevinin geri getirilmesiyle sonuçlanabileceğinin farkındayız. ”


Karar, “küçük işletmeler, ebeveynler, öğrenciler ve tüm New Yorkluların özgürlüğü için bir kazanç” olduğunu söyleyen Temsilci Elise Stefanik de dahil olmak üzere bazı New York Cumhuriyetçileri tarafından alkışlandı. ”

Stefanik, “Vali Hochul’un otoriter yetkileri, Kovid-19 salgını boyunca benzeri görülmemiş zorluklarla karşılaşan New York’taki küçük işletmeleri eziyordu” dedi. “Okullarımızdaki çocuklara maske takmaya zorlayan bu emirler, gelecek neslimizin gelişimini engelledi. ”
 
Üst