Öfke Denetimi Sağlamak

Erdemitlee

Global Mod
Global Mod
kimi vakit o denli sinirleniyorum ki, elimde ne var ise fırlatıyorum, bağırıp çağırıyor, o an yanımda kim var ise ona vuruyorum, vakit zaman da başıma vuruyorum.

Üstteki satırlar uzayıp gidebilir. Öfkeleniriz ve sonuçları olumsuz olabilir. Pekala Öfke Nedir?

Öfke, doyurulmamış isteklere, istenmeyen sonuçlara ve karşılanmayan beklentilere verilen doğal ve insani bir histir. Evet, öfke de memnunluk, sevinç, ıstırap üzere hislerden biridir. Lakin öfkeyi öteki hislerden ayıran şey, onu denetim etmek istememizdir. Pekala Öfke Denetimi Nedir?

Öfke Denetimi, ekseriyetle öfkelenmemek ve ziyanlı davranışlarda bulunmamak olarak anlaşılır. Lakin öfke konrolü, öfke hissinin kabul edilip gerçek biçimlerde söz edilmesidir.

Düşünün ki, “öfkelenmeyeceğim, öfkelenmeyeceğim” diye kendime telkinde bulunuyorum. Aslında öfkemi inkar ediyorum. Tesirli olur mu? Üzgünüm ki hayır.

Birtakım durumlar beni sinirlendirebilir, öfkelendirebilir. Tabiatın kanunu deriz ya motamot öyledir.

Kıymetli olan öfkelendiğimizde ne yaptığımızdır. Şayet kendimize ya da etrafımıza ziyan veriyorsak kimi şeyler yanlış gidiyor olabilir. Öfkemi gerçek söz edemiyorum.

bu biçimde öfkelendiğimde ne yapabilirim?

• 10’a kadar sayabilirim

• Mum üfler üzere yapabilirim

• Kendi kendime sinirliyim ancak durumu yönetim edebilirim diye yenidenlayabilirim

• Bedenime masaj yapabilirim

• Öfke ortamından sıyrılabilirim, fotoğraf çizerek boya yaparak bir müzik dinleyebilirim.

• Uyuyabilir, duş alabilirim

• Nefes çalışması yapabilirim.

• Öfkemi tanımlayabilirim. (Sen bağırdığında öfkeli hissediyorum)

• Hislerimi bir kağıda muharrir ve yırtarım.

• Oyun hamuru sıkar ya da ezerim. (yastık)

• Benimle ilgilenen biriyle hislerimi paylaşırım

• Spor yaparım, hareket ederim

• Bir yastığa bağırırım

• İnançlı bir yerde rahatlayana kadar ağlarım.
Üstteki saydıklarımız hem çocuk hem yetişkinler için de geçerlidir. Bilhassa çocuklar, sinirlendiklerinde nasıl sakinleşeceklerini bilemeyebilirler. Hoş haber şu ki, öfkelendiğimde sakinleşebilme hüneri büsbütün doğuştan gelen bir yetenek değildir. Yani öğrenilebilir ve geliştirilebilir. Anne baba ya da öğretmenler olarak, çocuklarımıza üstteki hususlardan kimilerini öğretmeye ve birlikte bu beceriyi geliştirmeye ne dersiniz?