Okula Ahenk Süreci

Erdemitlee

Global Mod
Global Mod
Okul korkusu, çeşitli niçinlere bağlı olarak çocukların okula gitmeyi reddetmesi durumudur. Bu niçinler okuldan ya da aileden kaynaklanabilir.

Okul korkusu yaşayan çocukların geçmiş yaşantılarını sorguladığımızda ebeveynlerinin çok gözetici bir tavır sergilediklerini görmekteyiz. Çocuklarının yapması gereken çabucak her şeyi onların ismine üstüne alan bu biçimde bir tavır çocukta bağımlılık hislerinin gelişmesine niye olmaktadır. Bunun kararında da okul vakti gelip çattığında çocuğun okula başlaması ve alışması zorlaşmaktadır. Zira çocuk bu biçimde bir aile ortamından okula ortamına gittiği vakit yalnızlık duygusu ile birlikte müdafaasız kaldığı kaygısına kapılmaktadır. Bütün bunların kararı olarak çocuk okula gitmek istemeyebilir.

Okul Kaygısının Belirtileri

· Okul saati yaklaşınca bedensel yakınmalar(baş,diş, karın ağrısı, mide bulanması vs),

· Duygusal açıdan hazır olmamak,

· Ayrılık tasası, Annenin kaygısı, İnatçı çocuk.

Ne yapmalı?

1– Okul öncesi periyotta çocuğa birtakım sorumluklar verilmelidir (eşyalarını toplama, konut içi kuralları beniseme vs.). bu vakitte hiç bir sorumluluk verilemeyen çocuk okulun getireceği sorumluluklardan kaçmak isteyecektir.

2– Çocuğa bağımlı olunmamalıdır ki, çocuk da anneye bağımlı olmasın. Okul dehşetinin değerli niçinlerinden biri de çocuğun anniçin kopamıyor olmasıdır. Aslında anneler çocuklarına bağımlı oldukları için çocuklar annelerine bağımlı hale gelirler.

3– Çocuğunuza okula gitmesini istemediğiniz izlenimini vermekten kaçının. kimi vakit anneler çocuğun yanında farkında olmadan okula gitmesini istemediğinin sinyallerini verebilmektedir (çocuğun okulda rahat edemeyeceğini yahut muhafazasız kalacağını düşünmek ve bununu davranışlarına yansıtmak)

4– çabucak hemen okula başlamamış çocuğa yöneltilen sözcüklere dikkat edilmeli. Okul korkulacak bir yermiş algısına niye olunmamalıdır. Örneğin: “Bundan daha sonra ders var, Orda anne-baba yok, dur bakalım orda bu biçimde yapabilecek misin, orda ağlayayım deme öğretmen kızar, bunlar son oyunların bundan daha sonra ders var” üzere telaffuzlardan kaçının.

5- Çocuğun okula gitmeyi reddetmesi halinde, çocuğu okula gitmesi için çok derecede ısrar etme, tehdit etme çocuğun okuldan daha fazla uzaklaşmasına niye olacaktır. Bu usul tavırlardan kaçınmalı ve okul rehberlik servisinden yardım alınmalıdır.

6– Birtakım ebeveynler çocuklarına ödev yapma ve oyun oynama konusunda epeyce ısrarcı davranırlar. Örneğin tam oyunun ortasında oyunu böler ve ödevi hatırlatırlar. bu biçimde bir durumda ise çocuk okula gitmediği ve daha rahat olduğu günleri özler ve okuldan soğur. Dersler konusunda ebeveyn daha hayli öğretmeni devreye sokmalı ve ödev yapma saatleri ise çocuğunda onayı alınarak evvelde belirlenmeli oyun-ödev istikrarı sağlanmalıdır.

Tüm bu tekliflerimizle bir arada okulunuzda bulunan rehberlik servisleri ile sürekli irtibat halinde olmanızda yarar var. Okulunuzdaki Ruhsal Danışmanlardan uzman dayanağı alabilirsiniz.

Ona İnancın

Kıymetli Veli,

Çocuğunuzu fazlaca seviyorsunuz ancak dikkat edin sevginizle ona ziyan vermeyin. Zira sevgi demek onun yapması gereken her şeyi sizin onun ismine yapmanız demek değildir. Bilakis, onu seviyorsanız ona yapabileceği kimi sorumluluklar vererek yetiştirmeye çalışın. Zira siz her an onun yanında olup işleri onun ismine yapamazsınız. Çocuğunuzun sorumluluklarını bilen ve kendi ayakları üzerinde durabilen bir birey olmasını istiyorsanız ona güvenerek onu sevin ve bunu ona gösterin.
 
Üst