Pandemik Köpek Patlaması Bir Efsane miydi?

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Geçen yıl Ben Joergens adında bir adam, görünüşe göre onu kemiren birkaç soruyu oldukça ayrıntılı bir şekilde yanıtlamak için bir proje yaptı. İlk olarak, “COVID-19’dan önce NYC’nin köpek popülasyonu profili nasıldı?” araştırmasının sonuçlarını yayınladığı Medium’da yazdı. İkincisi: “Covid-19, özellikle diğer evcil hayvan türlerine kıyasla NYC’de köpek evlat edinmeye olan ilgiyi nasıl etkiledi?”

Bunu yapmak için Sağlık Bakanlığı’nın köpek ruhsatlandırma sisteminde sağlanan bilgileri inceledi; büyük bir barınak ve evlat edinme hizmeti olan NYC Hayvan Deva Merkezlerinden alıntılanmış veriler; ve “köpek”, “kedi”, “kobay” ve “tavşan” için yerel IP adreslerinden gelen Google Trends aramalarını inceledi. Örneğin, Manhattan ve Brooklyn’de Lola adında çok sayıda köpek varken Queens, Bronx veya Staten Island’da Lolas olmadığını ortaya çıkaran görselleştirme modülleri oluşturmaya devam etti. Bellas (ve mutts) her yerde iyi temsil edildi. Başka şaşırtıcı sonuçlar da vardı.

Şehirdeki evcil hayvan yaşamını rastgele gözlemleyen biri için, pandemi neredeyse herkesi bir köpek sahibi yapmış gibi görünüyordu. Bu bizim seçim önyargımızın bir ürünü müydü? Bay Joergens’in araştırması bunun olabileceğini gösterdi. Verileri, 2020’de hem köpekler hem de kediler için evlat edinmelerin Ocak ayındaki pandemiden önce daha yüksek olduğunu gösterdi. Ancak kedi evlat edinmeleri, pandeminin ilk aşamasında aşağı yukarı yükselirken, köpek evlat edinmeleri istikrarlı bir şekilde azaldı ve ardından Mayıs’tan Aralık 2020’ye kadar aşağı yukarı düzleşti.

Elbette bazı uyarılar var: Zaten yoğun bir şekilde köpeklerin yaşadığı Yukarı Batı Yakası gibi varlıklı mahallelerde, bazı insanlar yeni evcil hayvanlarını kurtarma kurumları yerine yetiştiriciler veya evcil hayvan dükkanları aracılığıyla aldı. Dahası, köpeklere bakmak pahalı, onları New York’ta beslemek özellikle zorlayıcı ve pandemi hayatı herkes için karmaşık hale getiriyor – bunların hepsi kesinlikle Bay Joergens’in mantık dışı bulgularına bağlam sağlıyor.


Covid’in köpek duygusallığımızı yükseltmemiş, bunun yerine onu yontmuş olması mümkün müydü? Chelsea’de durum böyle görünüyor. Bu yılın başlarında, mahalleyi temsil etmek üzere yeni seçilen meclis üyesi Erik Bottcher, Batı 20’lerde altı blok boyunca uzanan 60 yıllık orta gelirli kooperatif konut kompleksi Penn South’tan geçen bir zorlu peyzaj şeridi vizyonuna sahipti. Sekizinci ve Dokuzuncu Cadde arasında. Yıllarca geçitten her geçişinde sinirlenmişti. Geçenlerde bana “İçinde hiç hayat olmadı” dedi. “Manhattan’ın ortasında kullanılmayan bir asfalt parçasıydı.” Bazen uyuşturucu kullanımı için bir bağlantı noktası haline geldi.

Köpek yanlısı grup, havlamayla ilgili şikayetleri ele almak için, evcil hayvan sahiplerine sorun hakkında yaklaşmaları ve tabelalar asmaları için gönüllüler organize etti. Kredi… The New York Times için Juan Arredondo

Arazi Penn South kampüsünün içinden geçmesine rağmen, şehrin parklar departmanına aittir. Bay Bottcher, bölgenin birincil konumu olan daha batıdaki Chelsea Waterside Park yenileme çalışmaları nedeniyle kapalıyken, buranın geçici bir köpek koşusu için mükemmel bir yer olacağını düşündü. Daha proje tutunmadan önce bunu durdurmak için bir dilekçe dağıtıldı. Parklar Departmanı ile birlikte çalışan Bay Bottcher, amacına ulaştı ve köpek koşusu baharda açıldı.

Ancak muhalefet arttı. 311’e gürültü şikayeti yapıldı; köpekler çok gürültülüydü. Yine de karşı tarafta köpeği kalıcı kılmak için hareket eden yüzlerce taraftar vardı. Bu çaba için zaten para toplanmıştı. Havlamayla ilgili şikayetleri ele almak için, köpek yanlısı grup, gönüllülerin sahiplerine yaklaşmasını ve onlardan evcil hayvanlarının sesini “kibarca” azaltmalarını istedi; işaretler koydular ve havlayan köpekleri nasıl disipline edeceklerini “modellediler”. Gönüllüler yaprakları süpürüyorlardı. Birkaç hafta önce yerel topluluk kurulunun özel bir komitesinde bir destekçi, “Her 10 fitte bir köpek kakası konteyner poşetleri kurduk” dedi. Köpek parkının “kültürünü” değiştirdiklerinde ısrar etti.


Bununla birlikte, bu pek de fikir birliğine varılmış bir görüş değildi. Toplantıdaki bir konuşmacının ifadesiyle, “Her gün sabah 8’den akşam 8’e kadar meydana gelen sık sık kontrolsüz ve delici havlamalar”, parkın bitişiğindeki bina sakinlerini stresle ilgili olaylar riskiyle karşı karşıya bıraktı. “yüksek tansiyon, konuşma bozukluğu, işitme kaybı, uyku bozukluğu ve üretkenlik kaybı.” Yakındaki bir manastırda rahibeler vardı. Onlara köpek koşusu isteyip istemediklerini soran oldu mu?

Konsey üyesi Erik Bottcher, “Komşuların birbiriyle buluştuğu bir yer” dedi. “İnsanların bağlantı kurabileceği ve topluluk oluşturabileceği daha fazla alana ihtiyacımız var.” Kredi… The New York Times için Juan Arredondo

Bunun ötesinde, köpeğin koşmasının “doğal olarak oluşan bir emeklilik topluluğu” olarak kabul edilen Penn South’un yaşlı sakinlerini nasıl etkilediği konusunda anlaşmazlık vardı. Bir görüş, köpek koşusunun “etrafta koşan büyük köpeklerle çok kaotik” olduğunu ve yaşlı insanların devrilmekten korktuğunu savunurken, diğeri, yaşlı veya engelli evcil hayvan sahipleri için gidiş-dönüş nedeniyle köpek koşusunun gerekli olduğunu savundu. köpek parkları çok uzun ve hantaldı. Bu mesafelerin gerçekte ne olduğu konusunda tutarsızlık vardı. Bir anne, 13 yaşındaki kızının sık sık ailenin köpeğini gezdirdiğinden bahsetti; başka bir yere gitmek onu ara evlerden geçirirdi ve bu “harika değildi”.

Bazıları, pencereler kapalıyken havlamanın rahatsız edici olmadığını – bunun çoğunun abartmaya meyilli olduğunu öne sürdü. Esasen, köpeklerin koştuğu düşmanların konumu, topluluk toplantısında konuşan bir sakinin “hissedarlar ve insanlar olarak dairelerimizin barışçıl mülkiyetinden yararlanma konusunda örf ve adet hukuku hakkı” olarak tanımladığı şeye indirgendi. Gerçek şu ki, giderek daha fazla insan evden çalışıyor ve kentsel yaşamın barındırmak için kurulmadığı bir tür dinginlik arıyordu.

Sosyal izolasyon ve psikolojik serpinti, pandeminin en kötü tali hasarlarından bazılarını sağladı. Köpekler ve aktif kamusal alanlar bunun panzehiri değil miydi? Parkın savunucularının öne sürdüğü en güçlü argüman, parkın mutlu bir etkileşim sağladığı, lanet olsun. Bay Bottcher, “Yürüdüğümde, komşuların birbirleriyle konuşup birlikte güldüklerini görüyorum” dedi. “Bu, bugünlerde çokça gördüğün bir şey değil. Komşuların bir araya geldiği bir yer. İnsanların bağlantı kurabileceği ve topluluk oluşturabileceği daha fazla alana ihtiyacımız var.” Zoom’da yapılan topluluk kurulu tartışmasının ortasında, ekose gömlekli genç bir adam, yanında Husky’siyle ortaya çıkarak durumu daha da vurgulu bir şekilde ortaya koydu: “Bunun tamamen kapanacağı bir dünya varsa, aşağı – hayır.
 
Üst