Queens’in Daha Çok Neye İhtiyacı Var, Yeni Bir Park mı, Yeni Bir Tren Hattı mı?

Bilgin

Global Mod
Global Mod
1990’larda gençken Karen Imas, arkadaşlarıyla birlikte Queens’te bazı terk edilmiş pistlere gizlice girdi. Daha ileri gidemeyene kadar güneşli bir ormanın içinden bozuk demiryolunu takip ettiler.

Şimdi 45 yaşında olan ve kendi çocuklarıyla rayların yakınında yaşayan Bayan Imas, “Gizli bir mücevher gibi hissettirdi,” diye hatırladı. “Herkesin erişemeyeceği eğlenceli ve maceralı bir şeydi.”

Üç buçuk millik banliyö demiryolu hattı evvel, 1962’de azalan yolcu sayısı ve hizmetin ortasında kapanmadan önce, yolcuları Rockaways’e giden bir rotanın parçası olarak orta ve güney Queens’ten geçirdi. O zamandan beri, New York şehrinin en kalabalık ikinci ilçesinin kalbinde gizlenmiş, aşırı büyümüş yabani otlar ve düşmüş dallarla çevrili bir endüstriyel harabe haline geldi.

Bayan Imas ve diğerleri, terk edilmiş demiryolu hattını, bir doğa parkuruna veya şehircilerin tercih ettiği revaçta bir terimle, Manhattan’daki High Line’a benzer lineer bir parka dönüştürülmesi gereken boşa harcanmış değerli bir alan olarak görüyor. QueensWay adı verilen öngörülen proje, eski demiryolu hattının iki yanında yer alan yarım düzine mahalleyi birbirine bağlayacaktı.


New York genişleyen bir park ağına sahip olsa da, mahalleler geliştikçe büyük ölçüde parça parça oluşturuldu ve Queens’in bazı kısımları da dahil olmak üzere şehrin etrafındaki pek çok sakini, yerel bir bölgeye yürüme mesafesinde yaşamadıkları için yeşil alanlara daha az erişimle bıraktı. park etmek veya birine ulaşmak için işlek yollardan geçmek zorunda oldukları için.

Bununla birlikte, aynı zamanda, birçok Queens sakini de bir tren veya metro istasyonunun yakınında yaşamıyor ve bu geçiş sıkıntısı çeken bölgede demiryolu hattını yeniden etkinleştirmeyi tercih ediyor. Bu talepten ilham alan bir grup geçiş savunucusu, QueensLink olarak bilinen kendi planını geliştirdi. Söylemeye gerek yok, her iki taraf da haklı olduklarını tutkuyla hissediyor.

Eski rayların ve etraflarında büyüyen çalılıkların yeniden kullanılmasına ilişkin tartışma, kalabalık bir şehirde kamusal alan yönetiminin artan karmaşıklığına dikkat çekiyor. Pandemi halk için temiz hava seçeneklerini her zamankinden daha önemli hale getirmiş olsa da, New Yorklular kaldırım kenarında yemek yeme ve sık sık tıkanan yollarda yer kapmak için arabalarla yarışan şehrin Açık Sokaklar programı gibi girişimler konusunda bölünmüş durumda.


QueensWay olarak adlandırılan eski demiryolu hattı için öngörülen proje, Rego Park, Woodhaven ve Richmond Hill dahil olmak üzere yarım düzine mahalleyi birbirine bağlayan doğrusal bir yeşil alan olacaktır. Kredi… The New York Times için Karsten Moran

Şu anda, QueensWay en iyi şansa sahip gibi görünüyor. Doğrusal bir park fikri, on yılı aşkın süredir devam eden topluluk toplantıları ve demiryolu hattında gönüllü temizlik günlerinden doğdu. Şimdi nihayet şekilleniyor. Eylül ayında Belediye Başkanı Eric Adams, şehre ait demiryolu koridorunun yaklaşık dörtte üçünü Met Hub olarak adlandırılacak beş dönümlük bir parka dönüştürmek için 35 milyon dolar taahhüt etti. Belediye yetkilileri park için henüz bir açılış tarihi vermedi.


Belediye Başkanı Adams bu ay yaptığı açıklamada, “Kanıtlanmış lineer park modeline dayanarak, QueensWay için 35 milyon dolarlık yatırım vizyonumuz yaşam kalitesini artıracak, hava kalitesini iyileştirecek ve yerel küçük işletmeleri başlatacak” dedi. High Line ve arabasız Açık Sokaklar.


Ancak QueensLink savunucuları, söz konusu mahallelerde yaşayanların çoğunun – Forest Hills, Rego Park, Glendale, Woodhaven, Ozone Park ve Richmond Hill – yeşil alana ihtiyaç duyduklarından çok daha fazla toplu taşıma seçeneklerine ihtiyaç duyduklarını ve planlarının rayların etrafındaki park alanını içereceğini söylüyor. .

Howard Beach’te bir avukat olan 39 yaşındaki Mike Scala, demiryolu hizmetini eski haline getirmeyi 2017 ve 2021’de Belediye Meclisi için yürüttüğü iki kampanyanın en önemli parçası haline getirdi. şehrin geri kalanı ve işlerine, okullarına ve hastanelerine ulaşmak için mücadele ediyor. İşletmelerin bölgeye yatırım yapmadığını, çünkü oraya ulaşmanın çok zor olduğunu da sözlerine ekledi.


New York City’de Ulaşım

  • Metro Güvenliği: New York metrosu bugünlerde ne kadar güvenli? Sistem içinde ve çevresinde en çok zaman geçiren iki düzineden fazla kişiye düşüncelerini sorduk.
  • Taksi Ücreti Zammı:Şehrin Taksi ve Limuzin Komisyonu, 10 yıl sonra ilk kez ücretlerin artırılması yönünde oy kullandı ve ortalama taksi yolculuğunun maliyeti yüzde 23 arttı.
  • Tıkanıklık fiyatlaması:Şehir trafiği azaltmak için bir geçiş ücreti programı uygulamaya doğru ilerlerken, Manhattan’dan geçmek yakında 23 dolara mal olabilir, ancak New Jersey Valisi Philip D. Murphy bu çabayı yavaşlatmaya çalışıyor.
  • Mektup istasyonu: New York Eyaleti yetkilileri, Midtown Manhattan’ın Pennsylvania İstasyonu’nu dönüştürecek kapsamlı bir yeniden geliştirmesini onayladı. New Yorklular için anlamı bu olabilir.
Bay Scala, “Bunun gerçekten eşitlikle ilgili olduğunu düşünüyorum,” dedi. “Güney Queens’teki insanlar, şehrin geri kalanındaki insanların sahip olduğu fırsatlara sahip değiller ve her şey yeniden ulaşıma dönüyor.”

Doğrusal parklar çok revaçta

2009’da Manhattan’ın Batı Yakası’ndaki metruk bir yükseltilmiş yük hattı, şehrin en popüler vitrin parklarından biri haline getirildiğinde, Chicago’daki 606, Atlanta BeltLine ve feshedilmiş bir demiryolu hattı da dahil olmak üzere harap olmuş altyapıyı yeniden kullanmak için büyüyen bir hareket oldu. New Jersey’de.

High Line’ın kurucularından biri olan Robert Hammond’dan o kadar sık tavsiye istendi ki, 2016’da bugün Kuzey Amerika’da 37 proje üzerinde çalışan gruplar arasında kaynakları ve dersleri paylaşmak için bir ağ kurdu. Yalnızca New York City’ye özel ayrı bir girişim olan Public Space Alliance’ın QueensWay dahil 15 projesi var.


Bu projelerin çoğu, Atlanta’da uygun fiyatlı konut için daha fazla arazi yaratmak, Los Angeles’ta Siyah sakinleri ve işletmeleri desteklemek ve azınlıkta yeni kentsel ve kültürel merkezler kurmak dahil olmak üzere bir dizi sosyal, kültürel, çevresel ve ekonomik fayda ile kentsel toplulukları güçlendirmeyi amaçlıyor. ve Washington’daki düşük gelirli mahalleler.

Friends of the High Line’ın geçici baş program ve katılım sorumlusu Asima Jansveld, “Geçmişteki altyapı kararları nedeniyle genellikle parçalanmış olan toplulukları yeniden birleştirmek için çalışıyoruz” dedi.

Queens’teki eski demiryolu hattı kuzeyde Rego Park’tan güneyde Ozone Park’a kadar uzanır. Kredi… The New York Times için Karsten Moran

Long Island Demiryolu Yolu tarafından işletilen Queens demiryolu hattı, ağaçlarla kaplı tepeler, bir dağ geçidi ve birkaç üst geçit içeren 47 dönümlük bir araziyi kat ediyor. Uzun süredir yasa dışı parti alanı olarak, lastik ve inşaat molozları için çöplük olarak kullanılmaktadır. Orada bir ATM bile terk edildi.

High Line’dan ilham alan bir grup komşu, kendi arka bahçelerindeki potansiyeli gördü. Bir kentsel strateji danışmanlık firması olan Capalino’nun başkanı ve Forest Hills’te üç çocuk babası olan 47 yaşındaki Travis Terry, “Hepimiz dahil olduk, çünkü sadece hayatlarımızı daha iyi hale getirmek istiyorduk,” diye anımsıyordu.

Grup, QueensWay Dostları olarak örgütlendi ve bir koruma grubu olan Trust for Public Land’in yardımını aldı. Birlikte, fikri ilerletmek için 2011’den bu yana 3 milyon dolardan fazla hibe ve bağış topladılar.

Vakfın New York Eyaleti direktörü Carter Strickland, QueensWay’in bölgedeki yaklaşık 244.000 kişi ve bir düzine okul için ortak bir bahçe olarak hizmet edeceğini ve aynı zamanda büyük bir parka ve ilçedeki birkaç top sahasına bağlanacağını söyledi. birkaç yeşil yol ile.


2013 yılında, Friends of the QueensWay ve tröst, site için dünya çapındaki mimarlık ve planlama firmalarından 27 teklif alan bir tasarım yarışması düzenledi. Kısa süre sonra, New York Üniversitesi, Cornell Üniversitesi’ndeki şehir planlama ve peyzaj mimarlığı dersleri ile Japonya ve Hollanda’daki okullar QueensWay’i inceliyordu.

Potansiyel, Queens’in çocuklarını da heyecanlandırdı. 2014 yılında Forest Hills’te öğrenciler için bir fikir forumu düzenlendi. İstek listelerini işaretlediler: Bir hayvanat bahçesi, bir çelik halat ve bir yarış pisti. Gençken raylara gizlice giren İmaş Hanım, ailesini de girişime dahil etti.

Bayan Imas, “Onları temizlemeye sürüklememden biraz sıkıldılar,” dedi. “Ama sanırım bir sivil katılım duygusu ve bunun ilçeyi ve toplumu nasıl değiştirebileceğini aşılıyorum.”

Uzun ve dolambaçlı bir yolculuk

Park ivme kazanmış olsa da, rayların trenler için kullanılması için güçlü bir durum var. Queens sakinleri, özellikle Manhattan’a hizmet etmek için inşa edilen asırlık bir metro sistemi tarafından tarihsel olarak ihmal edilmiş olan Howard Beach, Jamaika ve Rockaways’de yaşayanlar olmak üzere, şehrin Manhattan’a en uzun yolculuklarından bazılarına sahiptir.

Queens ilçe başkanı Donovan Richards, Belediye Meclisinde yardımcı olarak çalıştığı 2005’ten 2012’ye kadar Far Rockaway’de yaşadı. Aşağı Manhattan’daki Belediye Binası’na gidip gelmesi genellikle iki saatini alırdı çünkü tek metro seçeneği olan A treni önce Brooklyn’den geçerdi.

Bay Richards, “Florida’ya Manhattan’a vardığımdan daha hızlı ulaştım,” dedi.

Demiryolu hattı, tren veya metro hizmeti için yeniden tasarlanırsa, yolcuları ve diğer yolcuları doğrudan South Queens ile Manhattan arasında ve ayrıca Queens mahalleleri arasında taşıyabilir. Ayrıca, her ikisi de Queens’in derinliklerinde bulunan bir kumarhane ve eğlence kompleksi olan Kennedy Uluslararası Havaalanı ve Resorts World’e gidip gelmek için ulaşım seçeneklerini genişletebilir.

Soldan, Queensway taraftarları Karen Imas, Ruben Ramales ve Travis Terry. Kredi… The New York Times için Karsten Moran
Miriam Bensman, solda ve Mike Scala, terk edilmiş demiryolu hattının toplu taşıma hizmeti için yeniden etkinleştirilmesi gerektiğine inanıyor. Kredi… The New York Times için Karsten Moran

Devlet kontrolündeki Büyükşehir Ulaşım Otoritesi tarafından 2019 yılında yapılan bir araştırma, demiryolu hattının eski haline getirilmesinin günde 47.000 kadar yerel sürücüye hizmet verebileceğini ve 6,8 milyar ila 8,1 milyar dolara mal olacağını tahmin ediyor. QueensLink destekçileri tarafından yaptırılan bir başka araştırma, bunun 3,4 milyar dolar ile 3,7 milyar dolar arasında mal olacağını buldu.


Ancak asıl soru, demiryolu hattının restore edilip edilmeyeceğidir.

Yetkili makam, 2025’te başlaması planlanan 20 yıllık sermaye planına dahil edilecek olan 20’den fazla genişleme projesiyle birlikte hattın olası yeniden faaliyete geçmesini değerlendirmeye devam ediyor.

MTA’nın başkanı ve genel müdürü Janno Lieber geçtiğimiz günlerde Queens liderlerine, yetkili makamın şehirden koridordan geçişi engellememesini ve ajansı parkın tasarımına dahil etmesini istediğini söyledi.

Vali Kathy Hochul, Brooklyn ve Queens’i birbirine bağlayacak bir transit hattı olan Interborough Express adlı başka bir proje için baskı yapmasına rağmen, QueensLink’e ağırlık vermedi.

Parkı tasarlamaya yeni başlayan şehir yetkilileri ve QueensWay destekçileri, demiryolu hizmetini dışlamadıklarını ve daha sonra dahil edilebileceğini vurguladılar.

Ancak QueensLink’i destekleyen kâr amacı gütmeyen kuruluş QueensRail Corporation’ın yönetici direktörü 69 yaşındaki Rick Horan, yetkili makam hala demiryolu hattını değerlendirirken şehrin bir park tasarlamak için milyonlar harcamasının mantıklı olmadığını söyledi.

“Bu, bir ev inşa etmeden önce çevre düzenlemesi yapmak gibi, daha sonra bir metro hattına ayakkabı çektirmektense, onları birlikte tasarlamanız gerekiyor” dedi.

Eski demiryolu hattı uzun süredir yasa dışı parti zemini ve lastikler, inşaat molozları ve hatta bir ATM için çöplük olarak kullanılıyor. Kredi… The New York Times için Karsten Moran

Demiryolu hattı için rekabet eden planlar, Queens liderlerini bir ikileme soktu. İlçe başkanı olarak bile iki tarafı birlikte çalıştırmayı başaramayan Bay Richards, “Mükemmel bir dünyada ikisine de sahip olurduk ve bu hala nihai hedefimiz,” dedi. Bu yılın başlarında rakip planları üzerine yapılan bir toplantıyı şöyle anlatıyor: “Bir güreş maçının ortasındaki hakem gibiydim.”

Toplu taşıma sürücülerinden oluşan bir taban örgütü olan Riders Alliance tarafsız kaldı. Bir sözcü olan Danny Pearlstein, “Bunlar birbiriyle çelişen planlar, ancak ikisi de gerçekten iyi planlar” dedi.

Ancak yönetim kurulu üyeleri arasında Friends of the QueensWay’in başkanı olan Bay Terry’nin de yer aldığı etkili bir grup olan Regional Plan Association, desteğini parkın arkasına attı.

Dernek başkanı Tom Wright, geçiş otoritesinin Interborough Express ve Second Avenue metrosunu Doğu Harlem’e uzatmak da dahil olmak üzere uzun bir yüksek öncelikli projeler listesine sahip olduğundan, demiryolu hattının yakın zamanda yeniden faaliyete geçmesinin pek olası olmadığını söyledi.

“Bazen mükemmel olanı beklemek, kısa ve orta vadede topluluklara gerçekten fayda sağlayabilecek projeleri ilerletmemeniz anlamına gelir” dedi.

Şimdi mahalleleri birbirine bağlayan, gelecek nesiller için bir proje

QueensWay, Bay Terry ve destekçileri için yeterince erken gelemez. “Bunun olacağını düşünmediğimiz birçok kez var” dedi. “İnsanların onu kullandığını görene kadar gerçek olacağını düşünmüyorum.”


Hâlâ kağıt üzerinde olmasına rağmen, proje şimdiden insanları bir araya getirdi ve pandemi sırasında bile mahalleler arasında bağlantılar kurdu. 2021’de rayların bir bölümünün temizliğine 100’den fazla kişi katıldı – o kadar çok kişi vardı ki, sosyal mesafeyi sağlamak için çalışma sürelerinin kademeli olarak ayarlanması ve ikinci bir temizlik yapılması gerekti.

Bir QueensWay gönüllüsü ve Woodhaven sakini olan Ruben Ramales artık yakın arkadaşları arasında Forest Hills, Rego Park ve Ozone Park sakinlerini sayıyor. On yıldır yerel okullarda QueensWay hakkında sunumlar yapıyor.

Okullarla çalışmaya ilk başladığında, şu anda Amerikan Mimarlar Enstitüsü’nün Queens bölümünün yönetici direktörü olan 34 yaşındaki Bay Ramales, şaka yollu bir şekilde, çok yaşlı olacağı için parkın onlar için olacağını söyledi. bittiğinde.

Şimdi o öğrenciler üniversitede.

Başladığımda 23 yaşındaydım, şimdi 34 yaşındayım” dedi. “Bunda doğruluk payı vardı.”
 
Üst