Ramazan Neden Her Yıl Hayırsever Bağışlarda Milyonlarca Üretiyor?

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Muhammed Harby, kutsal Ramazan ayı boyunca gün doğumundan gün batımına kadar oruç tutar. Daha sonra, orucunu açtıktan sonra, her gün kendisine güvenen yüzlerce evsiz New Yorklu ve sıcak bir yemek için diğer Müslüman gönüllülerle bir gece randevusu için Brooklyn’den Midtown Manhattan’a gidiyor.

Brooklyn’deki Sunset Park merkezli bir yardım kuruluşu olan Muslim Giving Back tarafından işletilen bir gıda kamyonundan tavuk, pirinç, sebze ve taze meyve dağıtıyorlar. Müslümanların hayır kurumlarına bağış yapmaları ve çevrelerindeki en muhtaçlar için hayır işleri yapmaları.

1995 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ne gelen bir kung fu öğretmeni olan Bay Harby için, Ramazan’ı kutlamak için New York’tan daha iyi bir yer yoktur.

“İnan ya da inanma, New York’ta Ramazan’ı Mısır’dan daha çok seviyorum” dedi. “Eve döndüğümde, arkadaşlarım ve ailemle çok sık olurdum, oraya buraya davet edilirdim ve ibadet ve benzeri şeylere odaklanmazdım. Burada duaya odaklanmak ve insanlara yardım etmek çok kolay.”

Dua ve insanlara yardım etmek teolojik olarak İslam’ın merkezindedir. Gayrimüslimler Ramazan’ı en iyi oruç ayı olarak bilirken, aynı zamanda hem New York’ta hem de dünyanın her yerinde hayırsever bağışlarında artış görülen bir dönemdir.

New York’ta her Ramazan’da milyonlarca dolar el değiştiriyor. Amerikalı Müslümanları inceleyen Sosyal Politika ve Anlayış Enstitüsü’ne göre şehir, nüfusunun yüzde dokuzunu ve ABD’nin toplam Müslüman nüfusunun yüzde 22’sini oluşturan yaklaşık 800.000 Müslümana ev sahipliği yapıyor.

Müslüman New Yorklular, üyeleri düzinelerce ülkede kök salmış ve beyaz yakalı profesyonellerden düşük ücretli işçilere kadar çeşitlilik gösteren çeşitli bir topluluktur. Birçoğu, Hıristiyanlık ve Yahudilikten sonra şehrin üçüncü büyük dini olan dinlerinin yanında çok az şey paylaşıyor.

Ramazan Kutlaması

Müslümanların bir aylık tatili olan ve bir dua, oruç ve ziyafet zamanı olan Ramazan, Hz. Amerika Birleşik Devletleri 2 Nisan

• Tatil’i Anlayın : Ramazan, bir kurtuluş yolu olarak beden ve zihnin arınmasına odaklanır. daha büyük bir manevi toplulukla yeniden bağlantı kurmak.
  • Sudan’da: Sıcaklık ve uğursuz bir siyasi ortam, Ramazan ayında oruç tutmayı özellikle zorlaştırıyor. Ama yine de kutlama anları için yer var.
  • Oruç Tutmak: Etnik açıdan çeşitlilik gösteren Anchorage şehrinde Müslümanlar, karibu dahil dünyanın dört bir yanından gelen yiyecekleri kutlamak için bir araya gelecekler.
  • Menüde: Ramazan orucunun günlük açılışı olan iftar, mutfakta yaratıcı olmak için bir fırsattır. Pirinç ve yer fıstığının bir Batı Afrika karışımı olan kunun gyada ile başlayın.
İman, İslam’ın Beş Sütunu’na, Tanrı’ya ve onun son peygamberi Muhammed’e; namaz; ramazanda oruç tutmak; Mekke’ye hac yapmak; ve hayırseverlik veya zekat.

İslam, Müslümanları birikmiş servetlerinin yüzde 2,5’ini zekat için ayırmaya çağırıyor, dedi New York Üniversitesi İslam Merkezi’nin yönetici direktörü Khalid Latif. Bir kişinin iyi talihinin çevresindeki topluluğa bağlı olduğu ve buna borçlu olduğu dini bir anlayışa dayanır.

Ramazan’da iyi işler yapmak veya zekat vermek, özellikle Müslümanların Allah’ın Kuran metnini Müslümanlara indirdiğine inandıkları ayın son 10 gününde kutsal kabul edilir. peygamber Muhammed.

Sosyal Politika Enstitüsü tarafından 2018 yılında yayınlanan bir rapora göre, Müslüman New Yorklular 2016 yılında hayır kurumlarına 608 milyon dolardan fazla bağışta bulunurken, Müslüman haneler Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Müslüman olmayan hanelerden ortalama yüzde 33 daha fazla bağışta bulundu. Anlamak.

“Müslümanlara servetimizin bir sınav olduğu öğretiliyor: Biz bu servetin vekilharçları olabiliriz ama o Tanrı’ya ait ve ne kadar sorumlu ve ahlaklı olduğumuz konusunda sınanıyoruz” diyor Dalia Mogahed. enstitü araştırma direktörü.

Muslim Giving Back’in genel müdürü İsmail Ocasio, grubunun Ramazan’ın dört haftası boyunca 200.000 dolarlık yıllık işletme bütçesinin yüzde 50 ila 75’ini çektiğini söyledi.

“Bizim için camide namaz kılmak aynı şeydir” dedi. “Camide namaz kılmalısın ve karşılığını vermenin bir yolunu bulmalısın.”

Bu yıl 1 Mayıs’ta sona eren kutsal ay boyunca, grup Brooklyn’de her gün 250 kişiyi besliyor, ardından saat 23:00’te yaklaşık 150 evsizi beslemek için seyyar aşevini Herald Square’e götürüyor. ayrıca yıl boyunca kan nakli gibi etkinlikler düzenler. 2012 yılında kurulduğundan beri faaliyetlerini Dallas ve Houston’a genişletti.

“Ramazan bir maraton gibidir” dedi Bay Ocasio. “Aya tüm bunlar için hiçbir şekilde tıslamadan başlıyoruz, ancak topluluk her zaman bir araya gelerek bize sponsor oluyor, böylece dışarı çıkıp insanları besleyebiliyoruz.”

New York’taki diğer gruplar da benzer bir Ramazan nimeti yaşıyor. Bay Latif, geçen yıl New York Üniversitesi’ndeki İslam Merkezi’nin tüm inançlardan muhtaç New Yorklulara küçük hibeler halinde dağıtılan 2,5 milyon dolar topladığını söyledi.

Bu yıl Afganistan için 600.000 doların üzerinde insani yardım topladı.

“Ramazan insanlara farklı bir farkındalık ve bilinç aşılamak istiyor” dedi Bay Latif. “Hepimiz birbirimize nasıl bağlıyız ve birbirimize nasıl bağlıyız. Cemaatteki diğer kişilerle olan ilişkiniz, İslam’da yoğun bir şekilde vurgulanmıştır.”

New York Şehri Zekat Fonu, yardım başvurularını inceleyen bir yönetim kurulu üyesi Nadia Khan, New York bölgesindeki muhtaç ailelere ve gruplara hayırsever bağışları toplamak ve dağıtmak için 2019 yılında kurulmuş bir organizasyondur. Bağışçıların ve başvuranların fonu kulaktan kulağa duyduklarını söyledi.

Zekat Fonu, son üç yılda yaklaşık 25.000 bağışçıdan tahmini 2,5 milyon dolar topladı ve bunu şehir genelinde ihtiyaç sahibi 1.600 aileye dağıttı, diyor yönetim kurulu üyesi Nazar Khan.

Ayrıca Bronx Savunucuları, Şiddet Müdahale Programı ve NYC Gıda Bankası da dahil olmak üzere yerel kuruluşlara 200.000 dolardan fazla bağışta bulundu. Yardımlarını yerel tutma arzuları, “zekatı elle vermeye çalışmalısınız” şeklindeki İslami öğretiye dayanıyor Bay Khan.

“1.500 dolarlık bir çekin var olan her sorunu çözebileceğine dair bir yanılsama içerisinde değiliz” dedi. “Fakat zekat, sahip olduğunuz asgarî bir yükümlülüktür ve daha önce vermeye başladığınız ümmet için başka ne yapılması gerektiğini de belirleyebilirsiniz.”

Bütün iyilikler çek şeklinde gelmez.

Queens, Astoria’daki Al-Amin Camii’nde, bodrumunda her gece ücretsiz yemek sunan Mohamed Jabed Uddin. Kredi… James Estrin/The New York Times

Queens, Astoria’daki Al Amin Camii’nde iftar adı verilen her gece gün batımı yemeği isteyen herkese ücretsiz olarak veriliyor. Üyeler, cami bodrumunda hafta içi 100’e, hafta sonları 200’den fazla kişiye verilen gece ziyafeti için sırayla ödeme yapıyor.

Astoria Refah Derneği genel sekreteri Mohamed Jabed Uddin, biryani’yi plastik tabaklara dökerken, “Gıda ve güvenliğe ihtiyacı olan insanlara her zaman yardım edeceğim çünkü hayatımda bununla mücadele ettim” dedi. son bir iftarda gönüllü olarak cami bodrumunda.

Yoksullara yardım etme arzusu, Jamaika, Queens’deki bir Yunan restoranında 14 yaşında tek başına Amerika Birleşik Devletleri’ne taşındıktan sonra bulaşık yıkamasıyla ilgili anılarından kaynaklanıyor. 90’lar, gözlerimden yaşlar geliyor.”

Herald Meydanı’na geri dönen Taiyyab Vakit, geçtiğimiz Cuma günü iki çocuğu Jannah, 5 ve Musa, 3 ile gece yarısına yakın bir yerde akşam yemeği yedi.

Edison, NJ, yemek kamyonunu Herald Meydanı’na götürmek için. Ama bazen çocuklarını getiriyor çünkü “Onların hizmetin ne olduğunu bilerek büyümelerini istiyorum”.

“Bazıları Ramazan’da çok para verebilir, bazı insanlar çok zaman verebilir” dedi Vakit. “Ben de pek bir şey veremem. Ama sadece neyi iyi yapabileceğinizi anlamaya çalışıyorsunuz ve sonra bunu yapıyorsunuz.”