Siyah Tarihin Yaşadığı Staten Island Evi

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Elizabeth Meaders’ın yemek odasında, masanın üzerinde köleliğin dehşeti sergileniyor: kölelikten kaçan insanları ve cezalandırmak için kullanılan aletler – dağlama demiri, tahta tokmaklar ve bir kamçı – için ödül posterleri onlara.

Ön kapısının yanındaki odada, Siyah askerler tarafından kullanılan askeri eşyaların sergilendiği bir sergi, Tuskegee Airmen tarafından II.

Oturma odasında, kanepe, beyzbol oyuncusu Hank Aaron’un gerçek boyutlu balmumu figürü ve bir çift Muhammed Ali’nin uzun beyaz boks ayakkabısı da dahil olmak üzere Siyah sporcuları onurlandıran raflarla çevrilidir.

Dışarıdan, Bayan Meaders’ın Staten Island’daki evi dikkat çekici değil – Mariners Harbor’ın işçi sınıfı mahallesinde dar, üç katlı bir kutu. Ama onun rehberliğinde içeri adım atmak, Siyah Amerikalı deneyiminde, köleliğin dehşetinden ve sivil haklar hareketinin rüyasından James Brown ve Cab Calloway gibi yıldızların ihtişamına kadar yolculuk etmektir.

Emekli bir New York City öğretmeni olan Bayan Meaders’ın altmış yılı aşkın bir süredir oluşturduğu yaklaşık 20.000 parçalık koleksiyon, en büyük koleksiyonlardan biridir. ülkedeki Afro-Amerikan tarihi eserlerinin sayısı.

Sol üstten saat yönünde: Muhammed Ali’nin bir çift boks çizmesi; köleleştirilmiş insanlar üzerinde kullanılan bir dağlama demiri; Cesaretlerinden dolayı Siyah Amerikalı askerlere verilen James Madalyası Ordusu; Ku Klux Klan yanlısı bir yorgan; 1948 başkanlık yarışı sırasında Henry A. Wallace’ın kampanyası tarafından dağıtılan Jim Crow karşıtı bir broşür; bir sivil haklar dönemi NAACP kapağı. Kredi… The New York Times için DeSean McClinton-Holland

Evin her yerinde tematik olarak düzenlenmiş yüzlerce eşya, birkaç kişinin şahsen gördüğü bir müzeye dönüşüyor.

“Bu sadece buzdağının görünen kısmı,” dedi Bayan Meaders yakın zamanda sergileri gezerken. Koleksiyonun çoğu, dolaplardaki, bodrumdaki ve garajdaki saklama kasalarında tutuluyor.

Emekli bir New York City öğretmeni olan Bayan Meaders, gençliğinde Jackie Robinson ve diğer Siyah atletlerin hatıralarıyla toplamaya başladığını, ardından koleksiyonunu “kendimi moralimi yükselten şeylerle çevreleyecek şekilde” genişlettiğini söyledi.

Ancak şimdi 90 yaşında ve sınırlı yılları ve depolama alanı ile nihayet koleksiyonunu 15 Mart’ta Guernsey’nin müzayede evinde tek bir toplu teklifle satıyor Manhattan’da.

“Daha fazla ileri gidemem – koleksiyon evin dışına çıkıyor ve beni dışarı atıyor” dedi iki kızı onu devralmakla ilgilenmeyen Bayan Meaders. “Ben tükendim ve alan tükendi, bu yüzden onu bir sonraki seviyeye taşıyabilecek yetkin ellere aktarılması gerekiyor.”

Bayan Meaders, örneğin bir müzede veya üniversitede koleksiyonu halka ve akademisyenlere erişilebilir kılacak bir alıcı çekmeyi umduğunu söyledi.

“Umarım satış ona daha iyi bir hayat verir çünkü artık kimsenin evine ait değil – her parçanın kendi şarkısını söylemesi için bir şansa ihtiyacı var,” dedi gerçek dileği olan Bayan Meaders. öğelerin New York’taki bir Afro-Amerikan müzesinin temeli haline geldiğini.

Birçok nesnenin menşei, orijinalliği ve tarihi önemi hakkında belgelenmiş ayrıntılardan yoksun olması, tek yetkili olarak Bayan Meaders’ı bırakmaktadır. Koleksiyonu detaylandıran uzun video bölümleri yaptı.

Sol üstten saat yönünde: bufalo askerleri tarafından giyilen bir geçit töreni miğferi; İkinci Dünya Savaşı sırasında Siyah Amerikalı askerler tarafından ele geçirilen bir Nazi bayrağı; Vietnam döneminden kalma bir savaş karşıtı şapka; köleleştirilmiş insanların kaçmasını önlemek için kullanılan bir ayak bileği bloğu; köleleştirilmiş bir kişinin yakalanması için orijinal bir ödül afişi; KKK marka oyuncak su tabancası. Kredi… The New York Times için DeSean McClinton-Holland

( Guernsey’s’in başkanı

Arlan Ettinger, “Siyah tarihine odaklanan bu büyüklükte başka hiçbir koleksiyonun daha önce müzayedede satışa çıkmadığını” bildiğini söyledi.

“Bu basit evin içine, köleliğin belasından medeni haklar mücadelesine, Afro-Amerikan tarihinin tüm destanını anlatan bir koleksiyon. Devrim’den Vietnam’a kadar tüm savaşlarımızda siyah askerler” dedi.

Koleksiyonu 10 milyon dolar olarak değerlendiren West Sand Lake, NY’deki bir efemera satıcılarının ortak sahibi olan Diane DeBlois, koleksiyona yeterince becerikli olan gözüpek bir öğretmenin geçmiş hikayesiyle daha da güçlendiğini söyledi. Son derece kısıtlı bir bütçeyle öğeler edinin.

“Onları geride bırakmak için oldukça etkileyici bazı koleksiyonerlerle baştan sona gitmek zorunda kaldı,” dedi Bayan DeBlois. “Her türlü yolla pasta satışları ve okul piyangolarıyla para topladı.”

Bayan Meaders, satın almalarını aynı anda birkaç işte çalışarak, ayrıca taksitli ürünler satın alarak ve evinin değerine göre borç alarak finanse ettiğini söyledi.

“Hiç zengin olmadım ama evimi birkaç kez yeniden finanse ettim ve epeyce borçlandım” dedi.

Great Barrington, Massachusetts’teki WEB Du Bois Center’ın kurucusu Randy F. Weinstein, koleksiyonu 2009’da 7,5 milyon dolar olarak değerlendirdi.

“Harika koleksiyonlar gördüm, ama bu en çılgın rüyalarımda asla hayal bile edemediğim bir şeydi, enginliği ve derinliği” dedi.

Bay. Ettinger, birkaç üniversite de dahil olmak üzere potansiyel alıcılarla zaten görüşmelerde bulunduğunu ve açık artırmadan önce bir anlaşmanın yapılabileceğini söyledi.

Çoğu zaman, bir hayırseverin kamu yararına bağış yapmak için böyle bir koleksiyonu satın alabileceğini söyledi; Bu, 2014 yılında Howard G. Buffett Vakfı tarafından Guernsey’s aracılığıyla 4,5 milyon dolara satın alınan ve Kongre Kütüphanesi’ne bağışlanan Rosa Parks mülkünde oldu.

Tarih meraklısı Bayan Meaders, koleksiyonunun 1947’de Brooklyn Dodgers’a katıldığında profesyonel beyzbolun renk bariyerini kıran genç idolü Jackie Robinson ile ilgili hayran materyalleriyle başladığını söyledi.

Spor hatıra gösterilerini ziyaret etmeye ve ardından boksör Joe Louis gibi diğer Siyah sporcuları onurlandıran eşyalar satın almaya başladı. Amerikan Devrimi’nde öldürülen ilk Amerikalı olduğuna inanılan Crispus Attucks’ın bir görüntüsü, Siyah askeri eşyalara ilgi uyandırdı ve “yavaş yavaş genişledim ve bu bir aşk emeği haline geldi” dedi.

Bayan Meaders’ın atalarının, 1700’lerde kölelik karşıtı hanelerde hizmetçileri ve 1800’lerin ortalarında Staten Island’da serbest bırakılan son köleyi içerdiğini söyledi.

Büyükbabası William A. Morris’in Staten Island’da bir müzayede evine sahip olduğunu ve adanın NAACP şubesini kurduğunu söyledi. Daha sonra, Bayan Meaders’ın tarih öğrettiği kendi adını taşıyan bir ortaokulu vardı.

“Göz ardı edilen veya doğru anlatılmayan bir tarihi anlatmakta zorlandım ve bu doğrudan benimle ilgili bir tarih” dedi. “Daha fazlasını buldukça daha fazlasını istedim çünkü her şey kocaman bir yapboz haline geldi ve saplantılı bir şekilde eksik parçaları tamamlamaya çalışmaya başladım.”

Ana hedef, insanları unutulmuş Siyah hikayeleri konusunda eğitmekti.

“Bu, daha önce hiç anlatılmamış pek çok hikayeyle dolu bir bilgi deposu,” dedi. “Koleksiyonumun amacı bu: eğitmek, iyileştirmek, ilham vermek ve güçlendirmek.”

Bayan Meaders’ın evini ziyaret etmiş bir tarihçi ve değerleme uzmanı olan Wyatt Houston Day de aynı fikirde.

Manhattan’daki Swann Müzayede Galerilerinde eski bir Afrikalı-Amerikalı satış uzmanı olan Bay Day, “Koleksiyonunu bu kadar benzersiz kılan şey,” dedi, “onun çok fazla bağlantıya sahip olması. diğer hesaplardaki boşlukları dolduran dokular, diğer koleksiyonlarda bulamayacağınız ama önemli detayları ekleyen küçük şeyler.”

Örneğin, “insanlar ordudaki Afro-Amerikalılar hakkında konuşuyorlar, ancak kadının bir Siyah İç Savaş askerinden taşınmış olabilecek gerçek bir tüfeği var” dedi.

Sol üstten saat yönünde: Ida B. Wells’in bir heykeli; Siyahların otobüsün arkasına geçmesini emreden Jim Crow döneminden kalma bir tabela; kölelik karşıtı John Brown’u tasvir eden bir mumluk; sanatçı ve aktivist Paul Robeson’un büstü; kölelik sırasında kullanılan bir kırbaç; Harlem Globetrotters’a verilen bir Dünya Büyükelçisi ödülü. Kredi… The New York Times için DeSean McClinton-Holland

Meaders, aradığı özel ürünleri en iyi açık artırmalardaki satış kataloglarına bakarak ve sürekli bayileri arayarak bulduğundan, internetten çok az alışveriş yaptığını söyledi.

Aynı zamanda antika satıcıları ve tarihi, askeri, spor ve diğer hatıra eşyası satıcıları için düzenlenen gösterilerin müdavimleriydi.

Birçok satışta, “Genellikle oradaki tek Siyah kadın bendim ve tuhaf biri olarak görülüyordum” dedi.

Bayan Meaders hayatını koleksiyona adadı, Bay Day şunları söyledi: “Başladığında kimse onun kim olduğunu bilmiyordu ve şimdi koleksiyon çevrelerinde bir efsane – Elizabeth’i herkes tanıyor.”

Kısıtlı bütçesinin ulaşamayacağı bazı kalemler vardı. Örneğin, 1964 Sivil Haklar Yasasını imzalamak için kullanılan kalemlerden birine telefonla teklif verirken, Bayan Meaders, taksit planı olmadan teklif 8,000 dolara çıktığında isteksizce geri çekildi.

Hala pişman. “Bu, sivil haklar koleksiyonumun en önemli noktası olurdu” dedi.

Bodrumuna giden dar, gıcırtılı bir merdivenden aşağı inerken “Medeni Haklar ve Sivil Yanlışlar” adını verdiği bir sergi var.

Çocuklar için Ku Klux Klan büyük ejderha cübbesi ve KKK marka su tabancası bulunmaktadır. Kazanın yanında Harlem’in ünlü Apollo Tiyatrosu’ndan posterler ve sürahi Satchel Paige’e ait bir sallanan sandalye var. Yakınlarda öncü Siyah golfçü Charlie Sifford’a ait bir golf çantası var.

Değerli bir parça, Beyaz İç Savaş generali Benjamin Butler tarafından Siyah askerlerinden birine verilen James Ordusu Madalyasıdır.

Yangın veya hırsız olasılığı sorulduğunda omuz silkti. “Size söylemekten nefret ediyorum,” diye ekledi, “ama neye baktığını bile bilecek çok fazla insan yok.”

Kölelik karşıtı John Brown’u betimleyen el oyması ahşap şömine rafı gibi birçok öğe türünün tek örneğidir. Bayan Meaders’ın değer verdiği bir eşya, Crispus Attucks’ı onurlandıran ve “deli olarak tanınan bir üst düzey satıcıdan” aldığını söylediği bir madalyadır.

“Onu elde etmek için cehennemden geçmem gerekti ama buna değdi” dedi.

Koleksiyonunu satmak sonunda Bayan Meaders’a biraz yaşam alanı kazandıracak, ancak bunun koleksiyonculuğunu tamamen durdurmayabileceğini kabul etti.

Yakın zamanda müzayedede istenen bir eşya çıktığında – bir çocuk için yapılmış bir Ku Klux Klan bornozu – direndi ve bunun yerine bir koleksiyoncu arkadaşına onu satın alması için yalvardı.

“Tabutumdayken bile bir şey açık artırmaya çıksa bile,” dedi, “muhtemelen bir teklifi reddedeceğim.”