‘Sonunda Bozuldum ve 20 Tarak Çeşit Paketi Aldım’

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Üzeri penye

Sevgili günlük:

Kaybettiğim tarak yerine bir cep tarağı almak için bir hafta uğraşmıştım. Kimse onları satmıyor gibiydi. Birkaç Duane Reade ve CVS mağazası denedim. Belki bir tedarik zinciri sorunuydu.

Sonunda, John Street’teki bir eczane zincirinden 20 taraklık bir ürün paketi aldım ve satın aldım. Tüm genişliklerde, şekillerde ve boyutlarda çok renkli taraklara sahipti. Bazılarının kolları ve sivri uçları vardı. Birkaç cep boyutunda olanlar bile vardı.

“Bu harika,” dedi kasiyer beni ararken. “Sürekli tarak kaybediyorsun.”

Ona sadece bir tarak almak istediğimi ama kimsenin tekli satmadığını söyledim.

“Tarak lazım” dedi. “Bunlardan birini bir dolara alabilir miyim?”

Mutlu bir şekilde paketi açtım.

“Hangisini seçeceksin” dedi.

Ona saplı ve geniş dişleri olan büyük bir tane verdim. Bana vermeye çalıştığı dolarlık banknotu reddettim.

“Bu mükemmel,” dedi.

Dükkândan çıkarken aklıma çok sıkı bir tayfa kesimi olduğu geldi.

– Ed Fitzelle

(Central Park, sabah 9)

Sevgili günlük:

nefes almamıştım
yıllar içinde

ama bir
akşam

seçilmiş
rüzgar
Teller
benim sinirlerimden
boğaz

yaşlı bir adam-
dolin

ve bir melodi
taşındı
ben

— Rolli Anderson

taksi görgü kuralları

Sevgili günlük:

Beni Lincoln Meydanı yakınlarındaki acil bir deva kliniğinden yakındaki bir acil servise götürecek bir taksi bekliyordum. Bir gece önce tiyatrodan çıkarken düşmüş, dizimi ve yüzümü kaldırıma çarpmıştım.

Bitmek bilmeyen bir bekleyişten sonra kırmızı ışıkta duran tek bir taksi gördüm. Şoför, ışık değişince beni alacağını söyledi.

Sonra, taksi görgü kurallarının açık bir şekilde ihlal edilmesiyle, benden belki 20 yaş daha genç bir adam önümde sokağa atladı. Beni gördü ve taksi beklediğimi anlamış olmalı. Belli ki deva yapmadı çünkü ışık yeşile döndüğünde yüzsüzce içeri atladı.

Sinirliydim. Sonra akıl almaz şey oldu.

Taksi yanıma geldi, taksi hırsızı kapıyı açtı, nereye gittiğimi sordu, beni içeri davet etti, ben ata binerken bekledi ve şoföre beni bu adamın yolundan birkaç sokak ötede olan, gideceğim yere götürmesini söyledi.

Doktor randevusuna geç kaldığını söyledi ve nasıl incindiğimi sordu.

Tiyatrodan çıktıktan sonra düştüğümü söyledim. Tiyatroda çalışıp çalışmadığımı sordu ve karısının çalıştığını söyledi.

Acil servise gittiğimizde, yolculuk için para kabul etmedi ve karşılığında tek bir şey istedi: Karısına ona söylediğimi söylememi istedi: O, bir taksi çalan en iyi insandı. benden.

“Bazen çok iyi olduğumun kanıtına ihtiyacı var,” dedi.

Adını veya karısının adını alamadım ama umarım bunu okur.

— Gwen Marcus

Köpeği gezdirmek

1990’ların başıydı ve kocam ilk romanını yeni yayınlamıştı. Editörü, onunla ve ortağıyla Yukarı Batı Yakası’ndaki geniş dairelerinde kalmamız konusunda ısrar etti. Zabar ve Central Park arasındaydı ve Empire State’i net bir şekilde görüyordu.

İlk kez gelen konuklar olarak, devasa, tüylü beyaz köpekleri Ripley’i yürümek de dahil olmak üzere, mümkün olan her yere katılmaya çalıştık.

Ripley’nin mahallede isimle tanındığı ortaya çıktı. Herkes onu evcilleştirmek istedi ve her türlü ilgiden zevk aldı.

Gezilerimizden birinde, dik topuklu ayakkabılarla metroya doğru hızla tıklayan zarif giyimli bir kadınla yollarımız kesişti.

“Nasıl bir tür?” diye sorduğunu duydum.

“O bir Samoyed!” gururla cevap verdim. Kadın şaşkınlıkla sorusunu tekrarladı.

“Bir Sa-MOY-ed,” dedim abartılı bir şekilde ifade ederek.

Beni sallayarak, topuklarının içinde hızla uzaklaştı.

Kocama döndüğümde, gülmekten iki büklüm oldu.

“Soruyordu, ‘Ne zamanöyle mi?’” dedi sakinliğini geri kazandığında.

— Jeffrey P. Smith

Kitap incelemesi

Sevgili günlük:

Sıcak bir yaz sabahı, B treninde bir kadının yanına sıkıştırdım, kitabımı açtım ve kulaklıklarımı çıkardım. Kitap dikkat gerektiriyordu.

Koltuk arkadaşımın şarkı söylediğini duyabiliyordum. Normalde bu beni rahatsız ederdi ama çok geçmeden kadının sesinin güzel olduğunu fark ettim. Tepki verme dürtüsüne direndim ve onun yerine okumaya devam ettim.

Durağa geldiğimizde ayağa kalktım ve ona baktım. Gülümsüyordu.

“Özür dilerim,” dedi.

“Evet,” diye yanıtladım. Dürüst olmak gerekirse, sık sık giydiğim elbiseme iltifat etmesini bekliyordum.

“Kitabınızın adı ne?”

şaşırdım.

“Anomali” dedim. “Bu gerçekten iyi.”

“Biliyorum,” dedi, “omzunun üzerinden bir sayfa okudum.”

— Vanessa Sprey

Okumak
tüm son girişler ve bizim gönderim yönergeleri . Bize e-posta yoluyla ulaşın günlü[email protected] veya takip et @NYTMetro Twitter’dan.

Agnes Lee’nin çizimleri