Süpürgelik Etiği Düzeni, Hochul, Cuomo Atananlarından Bağış İstiyor

Bilgin

Global Mod
Global Mod
ALBANY, NY – New York eyaletinin gördüğü en büyük kampanya savaş sandıklarından birini inşa etme yolunda, Vali Kathy Hochul, bunu önlemek için tasarlanmış bir yürütme emrine rağmen valinin atananlarından para alıyor.

New York Times’ın kampanya finansmanı veri analizine göre, görevdeki ilk yılında, Bayan Hochul, Buffalo’dan Battery Park City’ye kadar olan kurullarda atananlardan ve atananların eşlerinden 400.000 dolardan fazla para kabul etti.

Bağış toplama, bağışçıların katkıları karşılığında işleri ödüllendiriyormuş gibi görünmesini bile önlemek için, görevdeki ilk gününde Bayan Hochul tarafından yeniden yayınlanan uzun süredir devam eden yürütme emrine rağmen gerçekleşti.

Bayan Hochul’un kampanyası, katkıları kabul etmenin uygun olduğunu, çünkü katkıların selefi Andrew M. Cuomo tarafından atanan kişilerden geldiğini söyledi. Argüman, etik düzende bir valinin başka bir valinin kurulundan ve komisyon tarafından atananlardan para kabul etmesine izin verecek gibi görünen bir boşluğun altını çizdi. Bazı durumlarda, Bayan Hochul, Bay Cuomo’nun atadığı kişilerden bağışlar aldı ve ardından onlara yeni randevular verdi.

Bayan Hochul’un kampanyasının sözcüsü Jerrel Harvey, Bayan Hochul’un atadığı kişilerden para kabul etmediğini söyledi ve yaptığı tüm bağışların aşırıya kaçtığını vurguladı.

Bay Harvey, “Vali Hochul’un görev süresinin başından beri, onun tarafından atanan kişilerin önceden atandıklarından bağış yapmalarının engellendiğini açıkça gördük” dedi. “Bu basit standardı tutarlı ve katı bir şekilde takip ettik.”

Ancak hukuk uzmanları ve iyi hükümet savunucuları, Bayan Hochul’un gerekçesini sorguladılar.

Fordham Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden Profesör Bruce Green, “Ben sizi ben atadıysam bana katkıda bulunamazsınız demek aptalca bir argüman, ancak selefim sizi atadıysa, bağış için size ulaşabilirim” dedi. New York Şehri Çıkar Çatışmaları Kurulu’nun eski üyesi. “İleriye dönük olarak, muhtemelen, ikisi de yeniden atanmak isteyeceklerdir.”

Bayan Hochul şimdiden 35 milyon dolar topladı ve Kasım ayında yapılacak genel seçimler öncesinde bu miktarın iki katı kadar artırma hedefi belirledi. Kredi… New York Times için Cindy Schultz

Bayan Hochul’un atanmış kişilerden kabul ettiği bağışlar, kampanyasının Kasım ayındaki seçimler öncesindeki devasa hacminin sadece küçük bir bölümünü temsil ediyor. Planlarına aşina olan insanlar, şimdiden 35 milyon dolar topladığını ve bu miktarın iki katına kadar bir hedef belirlediğini söyledi. Bunu yapmak, 2022 valisinin yarışını eyalet tarihinin en pahalısına veya yakınına getirecektir.

Bay Cuomo’nun geçen yıl bir skandalın ortasında istifa etmesinin ardından vali olarak yemin eden Demokrat Bayan Hochul, bu yaz iki ana rakibini kolayca mağlup etti ve sonbaharda Cumhuriyetçi Temsilci Lee Zeldin’e karşı kazanmak için büyük tercih ediliyor.

Selefinin yollarından temiz bir kopuş sözü vermiş olmasına rağmen, Bayan Hochul’un atanmış kişilerden para toplama konusundaki istekliliği bu taahhüde aykırıdır. Bay Cuomo, atadığı kişilerden bağış toplama konusunda şahin bir yaklaşım sergileyerek etik kaygılara yol açmasıyla biliniyordu.

Kayıtlara göre, Bayan Hochul’un kampanyası, Bay Cuomo’nun atananlarından bağış kabul etmekten ve onlardan 250.000 dolardan fazla bağış almaktan vazgeçmedi.

Bay Cuomo’nun 2011 yılında Battery Park City Authority’ye atadığı ve yorum taleplerine yanıt vermeyen emlak geliştiricisi Don Capoccia’dan 56.000 dolardan fazla para aldı.

Bay Cuomo tarafından eyalet çapında iki panel için seçilen dava avukatı Joe Belluck ve eşinden Ekim ve Mayıs ayları arasında 90.000 dolardan fazla para kabul etti. Bayan Hochul, Bay Belluck’ı Haziran ayında eyaletin yeni Esrar Danışma Kuruluna atadı.

Bay Belluck, bağışında herhangi bir uygunsuzluk olduğu düşüncesiyle alay etti.

“Hiçbir ücret almıyorum ve devletle işim yok, dönem” dedi. “Bu pozisyonlarla ilgili özel bir çıkarım yok. Politikalarını desteklediğim ve liderliğine hayran olduğum için Vali Hochul’a bağışta bulunuyorum ve hizmet etmekten onur duyuyorum.”

Bayan Hochul ayrıca, Bay Cuomo’nun 2016 yılında Adirondack Park Ajansı yönetim kuruluna atadığı Bloomingdale’in servetinin varisi John Ernst ve Bay Ernst’in karısından 45.200 dolar aldı. Bu bağışları aldıktan üç haftadan kısa bir süre sonra, Bay Ernst’i park ajansının yönetim kuruluna yeniden atadı ve onu başkan yaptı.

Bay Ernst, Bayan Hochul’un yıllık 30.000 dolarlık bir maaşla gelen başkanlık teklifini başlangıçta reddettiğini ve bağışla göreve atanması arasında herhangi bir bağlantıyı kesinlikle reddettiğini söyledi.

“Bunun bir çatışma olduğunu düşünseydim, yapmazdım – bir katkıda bulunmazdım” dedi. Bunu bir vatandaş olarak bağımsız olarak yaptım çünkü Kathy Hochul’a inandım.

Valilik sözcüsü Julie Wood, Bayan Hochul’un etik düzeni Bay Cuomo’dan çok daha “geniş ve katı” bir şekilde uyguladığını ve yönetiminin “kendi kurallarını ihlal ettiğini” söyledi.

Bayan Wood, “Vali Hochul kendini daha yüksek bir etik standartta tutuyor” dedi.

Bayan Hochul da katkıları kabul etti ve ardından bağışçıları eyalet kurullarına ve komisyonlarına atadı. Ekonomik kalkınmayı destekleyen bir Syracuse kar amacı gütmeyen kuruluşun genel müdürü Robert Simpson’dan iki bağışta 3.000 dolar aldı ve ikincisinden bir aydan kısa bir süre sonra onu New York’un ekonomik kalkınma ajansı Empire State Development’ın yönetim kuruluna atadı.

Bay Simpson’ın bir sözcüsü, görevi üstlendikten sonra çıkar çatışmalarını sınırlayan politikalar benimsediğini ve artık Bayan Hochul’a katkıda bulunmayacağını veya onun için para toplamayacağını taahhüt ettiğini söyledi.

Bayan Hochul, Bayan Hochul’un eski geçiş direktörü Marissa Shorenstein’ın annesi Janice Shorenstein’dan 7.800 dolardan fazlasını kabul etti ve Janice Shorenstein, Mayıs ayında vali için bir bağış kampanyası düzenledi. Etkinliğe katılan Marissa Shorenstein, yaklaşık iki hafta sonra New York Eyalet Kumar Komisyonu’na doğrulandı. Bayan Shorenstein ve annesi, ofislerine bırakılan yorum taleplerine yanıt vermedi.

Ve Bayan Hochul, iki gün sonra Plainview’deki bir Hochul bağış toplama etkinliği için şirketi de 2.100 dolardan fazla ödeyen Long Island’lı bir işadamı olan Sammy Chu’dan Nisan ayında 5.000 dolar daha kabul etti. Mayıs ayı sonlarında, Büyükşehir Ulaşım Otoritesi’nde bir yer için ona başvurdu.

Bay Chu, valilerin atananlardan para kabul etmesine karşı kuralları ancak The Times’ın Ağustos ayında kendisine bildirdiği zaman öğrendiğini söyledi.

Bay Chu, “Kesinlikle hiçbir karşılık yoktu,” dedi. “Artık yönetim kuruluna atandığıma göre, bu konuda aşırı dikkatli olacağım. Ama o zaman aday veya yönetim kurulu üyesi değildim.”

Birlikte ele alındığında, kayıtlar, Bayan Hochul’un adaylarından veya Bay Cuomo’nun atadığı kişilerden ve aile üyelerinden toplam 475.000 dolardan fazla en az 40 bağış kabul ettiğini gösteriyor. Bu atananlar, New York Eyalet Üniversitesi yönetim kurulu, New York ve New Jersey Liman İdaresi, New York Enerji Otoritesi ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Kurumu dahil olmak üzere New York genelinde 20’den fazla kurul, komisyon ve kamu yetkilisinde görev yapıyor.

Bayan Hochul’un kampanyası, bir devlet pozisyonuna atadığı herhangi bir kişiden katkı almamaya özen gösterdiğini vurguladı. The Times, en az bir vakada, Bayan Hochul’un Bay Cuomo tarafından atanan bir kişinin katkılarını kabul ettiğini, bu kişiyi farklı bir komisyona atadığını ve ardından ondan daha fazla katkı kabul etmeyi reddettiğini tespit etti.

Meşhur uzmanlar, Bayan Hochul’un kampanyasının kendi atadığı kişilerden kabul ettiği bağışların hiçbirinin herhangi bir kuralı ihlal etmediğini, ancak yine de uygunsuz bir görünüm yaratabileceğini söyledi.

Bazıları, atanmış pozisyonları üzerinde gücü olan seçilmiş bir yetkiliye vermek için baskı hissedebilir. Washington Üniversitesi hukuk profesörü Kathleen Clark, atanmak isteyen diğer kişilerin işi alma umuduyla bağışta bulunabileceğini söyledi.

Profesör Clark, “Atanmanın yolu para vermek ya da bağış toplamak gibi görünebilir” dedi ve ekledi: “Skandal, yasakladığımızdan çok izin verdiğimiz şeydir.”

Bayan Hochul, bağış toplama uygulamalarının etik kaygılara yol açabileceğine dair herhangi bir öneriyi reddetti. Yakın tarihli bir basın toplantısında bir muhabir, devletle iş yapan insanlardan kampanya parası almanın optiklerinden endişe duyup duymadığını sorduğunda, kızdı.

“Bununla ilgili bir cümle söyleyeceğim” dedi. “Bütün kurallara uyuyorum, her zaman sahip oldum, her zaman da edeceğim.”

Nicholas Fandos ve Asmaa Elkeurti raporlamaya katkıda bulundu.