Türkiye’deki Seks İşçilerininin Görüntüsü Tartışma Yarattı

Beykozlu

New member
Kanal açıklamasında yayınlanan metne nazaran Almanya merkezli medya kuruluşu DW Türkçe öncülüğünde kurulan küçük belgesel kanalı +90’ın görüntüleri, devir dönem Türkiye’de tartışma yaratıyor.

Kanalın 8 Nisan 2022’de yayınladığı seks emekçileriyle röportaj görüntüsünden bir kesit Twitter’da bir daha dolanıma girince bu defa hayli önemli tartışmalara sebep oldu. Bir öteki deyişle değişen teknolojinin getirdiği süratli tüketim alışkanlığı, bizi bir daha toplumsal açıdan kıymetli noktalara basılan bir tartışmanın ortasına bıraktı.

Orijinali 12 dakika 32 saniye uzunluğunda olan 8 Nisan 2022 tarihindeki YouTube görüntüsü şöyle:

Twitter’da 22 Haziran’da paylaşılınca tartışmalara sebep olan kesit ise şöyleki: “Üniversite bitirdim, sanatçı oldum. Onlarda bu kadar maharetli değilim üzere geliyor bana. E olağan süratli para da… Yani artık haftada 50 saat çalışıp benim kazandığım parayı kazanamıyor beşerler. Ben 4 saat çalışıyorum günde.”

Çoğu kullanıcıya nazaran kesilen ve Twitter’da paylaşılan bu kısa görüntünün içeriğinde “seks işçiliğini olağanlaştırma, özendirme” maksadı güdülüyor:

normal olarak farklı görüşte olan kullanıcılar da var:

YouTube’daki görüntüye bu tweet ve oluşan gündem öncesinde gelen yorumların yükü şöyle:

Video Ramazan ayında yayınlandığı için de o devir kimi reaksiyonlar toplamış:

Ancak atılan 22 Haziran tarihindeki tweetin ve akabinde çıkan tartışmaların YouTube yorumlarındaki tansiyonu da etkilemiş görünüyor?

Peki siz ne düşünüyorsunuz? Söylendiği üzere görüntüde bir olağanlaştırma, özendirme uğraşı mı var, yoksa görüntü gerçeğin bir vesikasını mı çekiyor? Görüşlerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz.