vaatler ve milyoner desteği arasında bir denge

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Analistler ve derecelendirme kuruluşları, yıllardır gözlemlenen petrol üretimindeki düşüşün durdurulduğunu ve borçların önceki yönetimlerdeki kadar belirgin bir artış yaşamadığını kabul ediyor. Ancak başkan Andrés Manuel López ObradorAMLO olarak bilinen ve Pemex yöneticisi Octavio Romeo Oropeza ve eski Enerji Bakanı Rocío Nahle gibi enerji projesinin mimarları tahminlerinde aşırı iyimser davrandılar ve bunların hiçbirini gerçekleştiremediler.

Mevcut yönetimin sona ermesine üç ay kala, rakamlar ve danışılan analistler başlangıçtaki hedeften çok uzak bir panorama ortaya koyuyor: Pemex, altı yıllık dönem sonunda vaat edilen günde 2 milyon varil üretim hedefine ulaşamayacak. . Ayrıca borçlarda da ciddi bir azalma beklenmiyor. Milliyetçi siyasetin sembolik bir projesi olan Dos Bocas Rafinerisi'nin birçok kez ertelenen faaliyete başlaması ve mali sürdürülebilirliği konusundaki belirsizlikler hâlâ devam ediyor.

Petrol işi

Devlet şirketinin kendi rakamlarına göre Pemex'in üretimi, geçen yılı günlük ortalama 1.588 milyon varil ham petrol üretimiyle tamamladı. Bu rakam tarihteki en düşük rakam. Şirketin üretim stratejisini temel alan çok hafif bir hidrokarbon türü olan kondensatlar eklenirse bu durum biraz değişir. Böylece Pemex'in ortakları olmadan ürettiği toplam hacim, son yıllık verilere göre 1 milyar 764 milyon varil oldu.

Ancak her iki miktar da (yoğuşmalı ve yoğunlaşmasız) başkanlığın belirlediği ve bir noktada 1950'lerde çizilen hedeften uzak kalıyor. Altı yıllık vade sonunda 2,6 milyon varil, ama ilerledikçe azaldı.

(Paula Carrillo)

Pemex, halihazırda deneyime sahip olduğu olgun alanlardan yararlanmaya dayalı bir üretim stratejisi izlemiştir. Son keşiflerin hiçbiri büyük önem taşımadı ve Zama ya da Trión sahası gibi bazı büyük potansiyeller henüz üretime hazır değil. Üretim yapması muhtemel alanların sayısı da artmadı ve bu, bir sonraki federal yönetimin buna ayak uydurmasını zorlaştıracak.

Öte yandan petrol işi Pemex için giderek daha pahalı hale geliyor. Ham petrol fiyatları, Rusya ile Ukrayna arasındaki talihsiz savaş baskısı ve ham petrol arzında eksiklik korkusunun ardından son yıllarda yüksek seviyelere ulaştı.

Devlet şirketinden gelen son rakamlar, 2023 yılında tek varil petrol üretmek için yaklaşık 42 dolara ihtiyaç duyulduğunu ve bununla birlikte kar marjlarının düştüğünü söylüyor. Analistler, federal hükümetin üretim değişkenini korumak için büyük miktarlarda kaynak tahsis ettiği her seferde bu değişkenin arttığını açıklıyor. Örnek olarak, diyor içlerinden biri, petrol şirketinin kârlı olmayan ve başka bir zaman atılacak olan bazı kuyuları açmaya karar verdiğini söylüyor.

(Paula Carrillo)

Bununla birlikte, petrol şirketinin rakamlarına göre arama ve üretim işi en karlı olanıdır ve şirkete kâr getiren ve Pemex Endüstriyel Dönüşüm'ün (Pemex TRI) yarattığı kayıpları bir şekilde tamponlayan yan kuruluştur. ), devlete ait şirketin rafinaj işini kapsayan bölümü.

Örnek olarak, 2023 yılında Pemex Arama ve Üretim (PEP), 261.000 milyon peso'nun biraz üzerinde kar kaydetti. Öte yandan Pemex TRI yıl içinde 168 milyar pesodan fazla zarar etti. Bu son rakam skandal niteliğinde ancak yeni değil; maksimum 219 milyar pesoya ulaştığı 2020'den bu yana kayıplar üç haneli bir rakamda kaldı.

(Paula Carrillo)

Gerçekte, Pemex TRI hiçbir zaman kârlı olmayı başaramadı, ancak yöneticinin benzin üretimini artırmak ve yakıt ithalatını azaltmak için Ulusal Rafinaj Sistemini en üst düzeye çıkarma önerisiyle negatif rakamlar arttı. İkincisine ulaşılmadan.

“Giderek daha fazla para kaybeden ve onlara daha fazla maliyet getiren bir sisteme para enjekte ediyorlar. Rafinerilerin çoğunda mali durum bir felaket” diyor eski Enerji Müsteşarı ve sektörde saygın bir akademisyen olan Francisco Barnés.

Barnés ayrıca rafinaj sisteminin ihmalinin önceki yönetimlerden kaynaklandığını da kabul ediyor.