3’ü 1 arada yaratıcı çalışma tezgahı: her şeyi yapabilen mobil çalışma tezgahı

xTasarim

Global Mod
Global Mod
El işi odanız yoksa veya sadece hafta sonu çalışmaları için arabayı garajdan tamamen yasaklamak istemiyorsanız, bu tezgahta kullanışlı bir yardımcı bulacaksınız. Anında duvardan çıkarılabilir, masaya sabitlenebilir ve böylece iş parçalarını güvenli bir şekilde takmak için bir dizi seçenek sunar. Biraz değiştirilmiş, aynı zamanda bir freze masasına dönüştürülebilir veya yaz aylarında aleti bahçeye taşıyabilir.

Videoda, Make editörü Johannes Börnsen çalışma tezgahının sadece 50 Euro’ya yarım günde nasıl inşa edilebileceğini gösteriyor. Ahşap için malzeme listesi ve kesim listesi Github’da mevcuttur.

Make'dan daha fazlası

Make'dan daha fazlası

video dökümü

(Not: Yukarıdaki videoyu izleyemeyen veya izleyemeyenler için bonus içeriktir. Videonun parça bilgisi transkriptte yansıtılmamaktadır.)

Bu küçük mobil çalışma tezgahı gerçekten çok yönlüdür. Öncelikle çalışma tezgahı olarak kullanabilirsiniz ve mutfak masasının üzerine koyarsanız birçok sabitleme seçeneği ve rahat bir çalışma yüksekliği elde edersiniz. Böylece çalışma tezgahını kullanmadığınız zamanlarda raf olarak da kullanabilirsiniz. Tezgâhı kullanmadığınız zamanlarda bir şeyler koyabilmeniz için garaja asmanız yeterli. Ve başka bir yerde çalışmak isterseniz, onu ters çevirerek bir alet kutusu görevi görebilir. Ve burada bir şeyi değiştirirseniz, bu aynı zamanda bir freze masası olacaktır. Bu videoda size yarım günde sadece 50 Euro’ya nasıl bir tane yapacağınızı gösteriyorum. İyi eğlenceler!

Tezgahın tamamı öyle bir şekilde tasarlanmıştır ki, hırdavatçıda hemen hemen her parçayı istediğiniz ölçülerde kesebilirsiniz. Ve bunları oluşturmak için çok fazla araca ihtiyacınız yok. Akülü tornavida, demir testeresi ve her türlü ağaç testeresi. Pekala, ve bazı vidalar, bitler falan. Ahşap için tam bir malzeme listesi ve kesim listesi ücretsiz olarak indirilebilir. Link aşağıdaki video açıklamasındadır.

Şimdi tezgahı monte etmeden önce bazı parçaları hazırlamamız gerekiyor. Ve önce iki yan parça. Oluk alüminyum profil için girmelidir. Şimdi sadece masaüstü yönlendiricide yapacağım. Elbette, testere bıçağının masadan hafifçe dışarı çıkmasına izin vererek dairesel masa testeresiyle de çalışır. Ardından, durdurucuyu tekrar tekrar hareket ettirirsiniz, böylece buna karşılık gelen geniş bir oluk oluşturulur. Böylece tezgahımızın iki yan kısmı temel olarak bitti. Bundan sonra her şeyi biraz daha iyi hale getireceğiz.

Şimdi ortadan gelen iki kısım ve hemen sonda gelen iki kısım var. Ve daha sonra tezgahı orta parçalara sabitleyebilmek için silindirik somunlar kullanıyoruz. Ahşabın ortasındaki bir deliğe koyabilir ve iki parçayı birbirine bağlayabilirsiniz. Sonra her şeyi uygun şekilde işaretliyoruz ve ardından sekizinci bir matkapla basitçe delebiliriz. O zaman kolları sıvayabilirsin… …sekiz, on iki! Böyle bir hata yaparsanız, daha büyük bir ahşap matkapla delik açmak artık kötü bir fikirdir, çünkü bu sizi tamamen parçalara ayıracaktır. Önce 12 delikli bir delik açmanız gerekeceğinden, bunun yerine kalan parçaları almanız en iyisidir. Şimdi onu mevcut deliğimizin üstüne yerleştirebiliriz. Böylece yırtmadan delebiliriz.

Artık çalışma tezgahını birlikte vidalayabiliriz ve ben sadece tezgahı vidalama yardımcısı olarak kullanıyorum. Altta ortaya koydum, çünkü bu şekilde çerçeve otomatik olarak doğru boyutu alıyor, böylece plakamız daha sonra tam olarak oraya sığacak. Şimdi her şeyin kaymaması için her iki tarafa da bir vidalı kelepçe koydum. O kadar sıkı ki çıkaramıyorum bile.

Bu orta dorseler artık çerçeveye giriyor, delikli olan onlardır. Bir ara tahta olarak gelirler ve tezgah daha sonra orada durabilir. Artık neredeyse çalışma planımızı buraya koyabiliriz ve her şey bitti diyebiliriz. Ama o zaman plaka ortada kalır ve buraya basarsanız oraya devrilebilir. Bu yüzden bu dar çubuklar var. Sadece buraya yapıştırılacaklar. Haydi. Sonra hiçbir şey olmamış gibi devam edin. Böylece şeritler şimdi buraya sığıyor ve ben onları ortadaki kalaslarla aynı yükseklikte yan kısma yapıştırıyorum. Ve sonra masa üstü, dört ahşap parçasının tamamına dayanabilir. Ve sonra ona basarsanız, yana doğru devrilmez bile. Bunu yapmak için, masa üstünü tekrar alıyorum, ardından çerçeveyi üzerine veya çevresine yerleştiriyorum ve masa üstünü orta tahtaya dayanacak şekilde ayarlıyorum. Ve şimdi onları buraya yapıştırabilirim, ya da öyleyse onları mahvedeceğim, sanırım. Bu yüzden yanlışlıkla onları masa üstüne yapıştırma riskini almıyorum. Şimdi alttan ayakları vidalıyorum, daha sonra tezgahı masaya sabitlemek için orada olacaklar.

Şimdi masa üstü ile ilgilenelim. Her birinin merkez mesafesi 96 mm olan 20 mm delikli bir delik düzenine sahip olmalıdır. Festool MFT’nin sunduğu da tam olarak budur. Bu bir masaüstü sistemi, bundan biraz daha büyük ve belli ki birkaç özelliği daha var. Ama aynı zamanda çok paraya mal oluyor. Ve bu plakada aynı delikleri açacağız. Mümkün olduğu kadar doğru olmalıdırlar, çünkü daha sonra dik açılı kesimler yapmak için de temel teşkil edeceklerdir. Tabii ki, en zarif şey, her şeyi bir CNC freze makinesiyle frezelemek olacaktır, çünkü o zaman gerçekten %100 doğru olacaktır. Ama bu kadar büyük bir CNC freze makinem olmadığı gibi, senden de şüphelenmiyorum. İşte bu yüzden elle yapıyoruz ve sonra hala nasıl dik açılı kesimler yapabileceğimizi görüyoruz. Tabii ki delikler %100 doğru olmayacak. Sara mı? Delikler %100 kesin olmayacaktır. başarılı olacak. Bunu böyle yapacağız.

Şimdi bir kalemle işaretleyeceğim. Tam olarak 96mm olması da o kadar önemli değil. Delikler arasındaki mesafelerin mümkün olduğu kadar aynı olması aslında daha önemlidir. Böylece bunlar delik sırasına düzgün bir şekilde paralel olacak. Ama tek fark ettiğim şey, parçayı doğru taktığım tarafta montaj deliği üstte. Burada baş aşağı kurdum, montaj deliği altta. Bu yüzden tekrar çevireceğim. Bir an için yanlış olanı seçtiğimi düşündüm. Kapanış saatinden hemen önce iyi olurdu.

Şimdi hepsini bir araya getirebiliriz. Şimdi yukarıdan deliğe bir vida ve rondela yerleştirin. Ve şimdi altta, eğer bulabilirsem, silindir gömleği var. yorucu. Şimdi son adım, yuva kılavuzlarını boyuna kısaltmak. Bunu şimdi metal için şerit testere ile yapıyorum çünkü metal için bir el testeresi havamda değilim, ama elbette tamamen aynı şekilde çalışıyor. Nereye gittin? İşte buradayım. Bu arada, bunlar için kafasında kum olan çekiçler veya herhangi bir ağırlık, kurşun ağırlıkları önerebilirim. Onlarla alüminyumu kırmazsınız ve vurduğunuzda kum size çarptığı için yine de oldukça fazla kuvvet uygulayabilirsiniz. Böyle inanılmaz derecede ağır bir çekiç tutmak zorunda kalmadan. Yani artık raylar içeride. Sanırım onları birbirine vidalamama gerek yok ama yine de çabucak yapıyorum.

Şimdi, delikleriniz %100 paralel olmasa bile kare kesme numarası geliyor. Ve buradaki ev yapımı tezgah kancalarından birinin etrafına bant yapıştırdım. Elbette, doğrudan doğru boyutta da yazdırabilirim, ancak bu şekilde bir tür ince ayar yapabilirim. Şimdi bunu, buradaki çıtayı veya bu tahtayı dik açıyla görmek istediğimi farz edin. Sonra iki tane tezgah kancası alıp buraya koyuyorum ve payımı buraya koyuyorum. Artık biliyorum, barım, masam belli bir yerde. Şimdi bu ikiliyi oluşturmak istiyorum, böylece onu burada görebilirim. Sonra yine iki yedek köpek alıyorum, biri burada, biri burada. Ve bu tezgah askısının etrafındaki bant sayesinde, rayı tam olarak hizalamak için kullanabileceğim bir tür ince ayara sahibim. Ve onu gerçekten iyi bir konuma getirdiğimde ve fark ettiğimde, tamam, bantlı olan, burada öne gidiyor, sonra yerine oturuyor ve Thingiverse’de bu 20 mm’lik ızgara için pek çok aksesuar bulabilirsiniz. Elbette tezgah kancaları, ama aynı zamanda şeyleri yüzeye sabitlemek için kullanabileceğiniz şeyler. Burada basitçe bağladığınız kılavuz ray için bir sistem var, o zaman bu iki tezgah kancasını kurtarabilirsiniz. Ayrıca böyle değiştirilmiş bir kafaya sahip ucuz vidalı kelepçeler de vardır. Sıradan bir vidalı kıskaçtan biraz daha küçüktür ve bu başlığın buraya takılması kolaydır. Ve eğer hareket etmesini istemiyorsanız masadaki bir şeyi düzeltebilirsiniz, böylece burada onunla bir nevi çalışabilirsiniz. Ve harika olan şey şu ki, yan taraftaki raylar, bu kelepçelerdeki kafaların tam tersi. Ve burada bir taraftaki oyuğa doldurulabilirler. Bu, bir şeyi dikey olarak sıkıştırmak istiyorsanız, örneğin bir parçaya kırlangıç kuyruğu takmak veya ön tarafa ne yapmak istiyorsanız, bir miktar dübel veya benzeri bir şey koymak istiyorsanız, o zaman bu şekilde sıkıştırabilirsiniz. Ve eğer masanın üstündeyse, biraz daha pratik, o zaman böyle düzeltebilirsin.

Bu arada, böyle bir çalışma tezgahı değil, iki tane yaptım. Ve şimdi onları yan yana koyarsam, çok daha geniş bir çalışma yüzeyim olur. Ancak planlarda, delikler arasındaki 96 mm’lik mesafe basitçe geçecek şekilde düzenlenmiştir. Bu, tüm alan üzerinde sürekli bir ızgara olarak kullanabileceğiniz anlamına gelir. Ve kaymamaları için, dış kısımlarından uzun bir gergi kemeriyle kolayca sarabilirsiniz. Bu 3’ü 1 arada maker tezgahı, yeniden yaparsanız sevinirim. Bu sizin için bir şeyse aşağıdaki yorumlarda bana bildirin. Ve şimdi sana iyi şanslar diliyorum. Gelecek haftaya kadar. Hoşçakal!

(yom)

Haberin Sonu