AB Mahkemesi: AB'nin katı rekabet gereksinimleri şimdilik TikTok için geçerli olmaya devam ediyor

xTasarim

Global Mod
Global Mod
TikTok'un Çinli ana şirketi ByteDance'in, 7 Mart'tan itibaren Dijital Piyasalar Yasası (DMA) kapsamında yeni AB rekabet kurallarına uymaya hazırlanmaya devam etmesi gerekiyor. Eylül ayının başında AB Komisyonu, kısa videolara yönelik sosyal medya uygulamasını Google, Amazon, Apple, Meta ve Microsoft gibi büyük platformların diğer hizmetlerinin yanı sıra Messenger ve uygulamaya da sahip olacak diğer hizmetler ile birlikte bir “geçit denetleyicisi” olarak sınıflandırdı. Birkaç hafta içinde yapılacak başvurular nedeniyle mağazaların birlikte çalışabilecek şekilde tasarlanması gerekiyor ve artık kendi platformlarında kendi ürün veya hizmetlerini tercih edemeyecek. Kasım 2023'te ByteDance, Komisyon kararının iptali için dava açtı. Ancak şirket başlangıçta Avrupa Birliği'nin yetkili mahkemesine (EuG) itirazda bulunamadı.

DuyuruByteDance, ayrı bir yazılı sunumla davayla birlikte geçici yasal koruma talebinde de bulundu. Bu, TikTok'un sözde bekçi olarak sınıflandırılmasını askıya almalıdır. Ancak Cuma günü Adalet Divanı Başkanı Marc van der Woude, T-1077/23 R davasında bu talebi reddetti. Şu ana kadar yalnızca alıntılar halinde yayınlanan kararına göre ByteDance, bunun yapılmamasının gerekli olacağını ortaya koymadı. ihtilaflı kararı ana yargılamanın sonuna kadar uygulayın. Bunu yapabilmek için şirketin “ciddi ve onarılamaz bir zarara uğradığını” göstermesi gerekecekti.

Adalet Divanı'na göre ByteDance, diğer şeylerin yanı sıra, Komisyon'un sınıflandırmasının derhal yapılması durumunda, “TikTok'un kullanıcı profilleri oluşturma uygulamalarına ilişkin son derece stratejik bilgilerin” amaçlanmayan şekilde yayılması riskinin bulunacağını savundu. Halk . Bu bilgiler, TikTok'un rakiplerinin ve diğer üçüncü tarafların, platform operatörünün iş stratejileri hakkında kendi işlerine “önemli ölçüde zarar verecek” bir şekilde bilgi edinmelerine olanak tanıyacak.

Meta ayrıca DMA sınıflandırmasına itiraz eden bir dava açtı


Van der Woude, ByteDance'in ne gizli bilgilerin ifşa edilmesi konusunda gerçek bir riskin varlığını ne de böyle bir riskten kaynaklanan herhangi bir kalıcı ve büyük zararın varlığını kanıtlamadığını belirtiyor. Ancak dava devam ediyor ve Adalet Divanı'nın önümüzdeki aylarda ana dava hakkında karar vermesi bekleniyor. Açıklamaya göre TikTok kendisini köklü bir satıcı olarak değil, “yerleşik platform şirketlerine karşı en yetenekli rakip” olarak görüyor. Avrupa Ekonomik Alanı'nda (AEA) yıllık cironun 7,5 milyar Avro tutarındaki DMA gereksinimi karşılanmadı.

ByteDance, Avrupa Adalet Divanı Başkanı'nın kararına iki ay on gün içerisinde bir üst merci olan Avrupa Adalet Divanı'na (ECJ) itiraz edebilir. Meta, ana şirket TikTok'un yanı sıra Facebook Messenger ve Marketplace için de komisyonun kararına itiraz etti. ABD'li gruba göre her iki hizmet de DMA'nın çevrimiçi aracılık hizmeti tanımına girmiyor. Daha küçük Avrupalı rakipler yakın zamanda büyük teknoloji şirketlerini, zamanın ilerlemesine rağmen çevrimiçi pazarlara yönelik yeni rekabet kurallarına uyum sağlayacak yeterli çözümleri bulmakta başarısız olmakla suçladı.


(benim)Haberin Sonu
 
Üst