Alerjik Hastalıklar

Erdemitlee

Global Mod
Global Mod
“Evdeki alerji ilaçlarını ezbere kullanmayın”

“Alerji hastaları her yıl tertipli muayene olmalı”


Kulak Burun Boğaz Uzmanı Hekim Akif İşlek, bilhassa mevsim geçişlerinde sık görülen alerjiler hakkında “Çocuklarda uzun vadede kalıcı akciğer hasarına sebep olabiliyor” dedi. Dr. İşlek, hastaların ezbere ilaç kullanmaması gerektiğini vurgulayarak “Gerekli tabip muayenesinin akabinde yeni ilaçlara başlanmalı. Alerjinin yanı sıra gelişen farklı enfeksiyonlara karşı ilaç değişiklikleri gerekebilir” diye konuştu.

Acıbadem Eskişehir Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Hekim Akif İşlek, birfazlaca insanın gayret ettiği alerjinin, hayat kalitesini düşürmesinin yanında uygun tedavi formlarının uygulanmamasıyla bir arada daha büyük sorunlara niye olduğunu söylemiş oldu. Dr. İşlek, sistemli denetim ve uygun ilaç tedavisi ile denetim altında tutulan alerjilerin, dikkat edilmediği takdirde yetişkinlerde ameliyat gerektiren rahatsızlıklara, çocuklarda ise kalıcı akciğer hasarına yol açtığını lisana getirdi.

“Sadece mevsimsel değil yıl uzunluğu da sürebilir”

Alerji semptomları ile karşılaşan bireylerde farklı alerji çeşitlerinin görüldüğünü söyleyen Dr. İşlek, teşhis ve tedavinin kıymetinden “Alerjinin kendi içerisinde tarifleri var. Alerjik; göğüs, çocuk ve kulak burun boğaz üzere pek fazlaca kısmın bir arada çalışması gerektiren hastalık kümesidir. Örneğin alerji, astım birlikte görülen bir hastalıktır. Genel olarak da hapşırıp göz yaşarması, göz kızarıklığı, beğenilen kaşıntı, burunda ve damakta kaşıntı, kulakta basınç, kaşıntı hissi akla geliyor. Genelde ilkbaharda çiçeklerle, polenlerle birlikte ortaya çıkan en bilindik, en sık gözüken alerji mevsimsel alerjidir. Ama farklı alerjiler de var. Bunların bir kısmı yıl boyunca sürebiliyor. Ama, mevsimsel alerjilerle tıpkı belirtileri gösterebiliyor.

“Ciltten ya da kandan birtakım testler yapılıyor”

Semptomların tabiplere iletilmesiyle gerekli testlerin yapıldığını ve bu biçimdelikle alerjinin tespit edildiğini belirten Dr. İşlek, alınması gereken tedbirleri de, “Ev tozu, evcil hayvan tüyleri, birtakım yiyecekler, birtakım kokular, kimi parfümler alerjilere niye olabiliyor. Hastalarımızdan kendini gözden geçirerek karşılaştığında semptomları tabiplerine iletmelerini istiyoruz. Akabinde ciltten ya da kandan birtakım testlerimiz yapılıyor. sonrasındasında alerjinin tipini tespit etmeye çalışıyoruz” dedi.

“Halı, yastık, çarşaf kaldırılmalı”

Alerjenin tespit edilmesinden daha sonra birinci yapılması gerekenin “yaşam değişikliğiyle” birlikte maruziyetten uzak durmak olduğunu vurgulayan Dr. İşlek “Uzak kalınamıyorsa da maske kullanması öneriyoruz. Mesken tozu olarak belirttiğimiz küçük mikroorganizmalar için havalandırma, nemli konut ortamı sağlanmasını ve halı, yastık, çarşaf üzere kumaş türevlerinin olabildiğince kaldırılması gerekiyor. Kaldırılamaması durumunda fazlaca sık yıkanmalı. Bu hastalarda ömür değişikliklerinin yanı sıra medikal tedavi de gerekiyor.” diye konuştu.

“Çocuklarda uzun vadede kalıcı akciğer hasarına sebep olabiliyor”

Yetişkinlerde ve çocuklarda farklı alerji semptomları görülebileceğine değinen Dr. İşlek, “Alerji hayat kalitesini düşürür, toplumsal ortamda kısıtlılık oluşturur. kimi vakit durmayan bir burun akıntısı olur. Onun haricinde üst üste tekraren hapşırık olabilir ve burun tıkanıklığı görülebilir. Bu semptomlar sık enfeksiyonlara niye olur. Bu enfeksiyonların en sıradani mevsimsel grip ve nezledir. Önemli boyutlarda ise bakteriyel sinüzit ya da komplikasyonlarla giden sinüzitlere yatkınlık oluşturabiliyor. Kimi çeşitlerinde kronikleşen mantar enfeksiyonları yerleşebilir” dedi.

Dr. İşlek, kâfi tedavi uygulanmayan hastalarda ise iki yahut üç ay mühletince güzelleşmeyen, ameliyat gerektirecek sinüzitler olabildiğini belirterek “Ayrıca alerjiler burun etlerinin ve geniz etlerinin bariz biçimde büyümesine niye olabiliyor. Çocukların sık geniz akıntısı ile bir arada bronşit geçirmesine, tahminen uzun vadede kalıcı akciğer hasarına sebep olabiliyor” diye konuştu.

“Her yıl tertipli denetimden daha sonra ilaç kullanılmalı”

Alerji ile çaba eden bireylerin, her hangi bir alerji belirtisi olduğunda konuttaki ilaçları kullanmak yerine her yıl sistemli tabip denetimi yaptırmasını öneren Dr. İşlek, hastalığın farklılaşabileceğini belirtti. Her yıl yapılacak denetimlerin akabinde uygun ilaçların kullanılması gerektiğinin altını çizen İşlek, şunları söylemiş oldu:

“Yetişkin yahut çocukların kendi semptomlarını bilerek alerji mevsimi geldiğinde gerekli ilaçlarını almaları gerekiyor. Ancak alerjilerde oluşabilecek farklılıklardan dolayı kesinlikle muayene olmalarını öneriyoruz. Meskende bulunan alerji ilaçlarını ezbere kullanmak yerine gerekli denetimlerin akabinde yeni ilaçlara başlanmalı. Alerjinin yanına karışan farklı enfeksiyonlar var ise ilaç değişiklikleri yapılması gerekebilir. Bu yüzden her yıl tertipli denetim ehemmiyet taşıyor”
 
Üst