Allerjik Rinit Bulaşıcı Bir Hastalık Mıdır?

Erdemitlee

Global Mod
Global Mod
Allerjik riniti anlatmadan evvel alerjinin ne olduğunu belirtmek daha gerçek olur. Allerji bedenimizin dıştan gelen unsurlara karşı verdiği çok yansıdır. Bu reaksiyon her bireyde birebir şiddette olmaz. Bedenimizin allerjen hususa cevabı , yavaşça bir kızarıklık ve kaşınmadan teneffüs baskılanmasına kadar giden geniş bir yelpazededir. Allerjik rinit ise burun mukozasının alerjik tepkisi olup, daha fazla burun tıkanıklığı, burun akıntısı, hapşurma atakları, daima boğaz temizleme muhtaçlığı, damak kaşıntısı üzere belirtilerle kendini gösterir.

Allerjik rinit mevsimsel yani ilkbahar ve sonbaharda sık görülür. kimi vakit yıl uzunluğu da görülür. Mevsimsel tipinde polenler, mantar sporları , bitki tozları temel niye iken yıl uzunluğu süreklilikte ise çalışma ortamı, kişinin sigara/nargile üzere alışkanlıkları, konut ortamı ve yaşadığı kent tesirlidir. Allerjik rinit bulaşıcı bir hastalık olmayıp % 50 orada genetik geçişlidir. Kalan %50 oranda ise, bahsetmiş olduğumiz çevresel faktörler tesirlidir.

Allerjik rinitte yukarda bahsetmiş olduğumiz hapşurma , geniz akıntısı ve burun akıntısı üzere durumlar medikal tedaviye karşılık verir. Fakat tedavi olunmayıp süreç devam ederse, burun tıkanıklığı, polip denilen yumuşak doku ödemleri oluşabilir. Bu durum sinüsleri de doldurup kronik sinüzit dediğimiz duruma dönüşebilir. Bu basamaklara gelince medikal tedavi tek başına kâfi olmaz, artık tedaviye cerrahi müdahaleler de eklenir.

Allerjik rinitin bu ilerleyişini azaltmak ve ömür konforunu arttırmak için ne yapabiliriz? Öncelikle meskende kuş, kedi ve köpek üzere tüylü hayvanların bulunmaması gerekir. Yastık yorgan üzere gereçler elyaf olmalıdır. Organik olan pamuklu ve yünlü materyaller allerjiyi tetikler. Mesken ortasında çiçekli bitki olmamalıdır. Mümkün olan en az sayıda halı olmalıdır. Allerjinin faal olduğu devirde mevzu ile ilgili doktorlardan yardım alınarak medikal tedaviler kullanılmalıdır. Konut ve işyeri ortamı sık sık havalandırılmalıdır.

Allerji ömür kalitesini düşüren bir hastalık olup günümüzde hayli yaygındır. Gelip süreksiz bir durum değildir. Bir kez başladıktan daha sonra ömür uzunluğu ataklar halinde devam edebilir. Bu sebeple başlangıçta ilgili meslektaşımızdan yardım istenirse en azından nazal polibe hakikat ilerleyen gidişatı durdurmuş ya da yavaşlatmış olur, burun tıkanıklığı ve alerjinin yan sıkıntılarını azaltmış oluruz. Sağlıcakla kalınız…
 
Üst