Allerjik Rinit Nedir?

Erdemitlee

Global Mod
Global Mod
Allerji bedenin yabancı bir hususa karşı verdiği çok yansıdır. Bu reaksiyon üst hava yolu, yani burun ve sinüslerle hudutlu olunca, allerjik rinit denir. Allerjik rinit sıklıkla ilkbahar ve sonbahar döngüsünde daha fazlaca görülmekle birlikte, yaşadığımız ortam iklimi ve etraf şartlarına bağlı olarak yıl uzunluğu da sürebilir.

Peki allerjik rinit olduğumuzdan nasıl şüphelenebiliriz. Allerjik rinitte renksiz su üzere geniz akıntısı olur. Daima boğaz temizleme muhtaçlığı hissederiz. Burun tıkanır, hatta kimi vakit burundan hiç nefes alamaz duruma geliriz. Burun tıkanıklığı ile bir arada baş ağrısı ve kulak dolgunluğu da başlayabilir. Koku kaybı oluşabilir, horlama başlayabilir. Konuşma, nazone dediğimiz genizden konuşma halini alır. Hapşırma atakları yaşarız. kimi vakit beğenilen sulanma ve damakta kaşınma üzere semptomlar da olur. Bütün bu ağır semptomlara karşın halsizlik ve ateş üzere enfeksiyon emareleri görünmez.

Allerjik rinitin tanısı, lokalize bir tepki olması sebebiyle, alerjik deri testleri ve ekseriyetle kan testleri ile konulamaz. Teşhis daha çok kulak burun boğaz doktorlarının direkt muayenesi ile konur. Tedavi erken devirlerde antialerjik tabletler ve antialerjik burun spreyleri ile yapılır. İlerleyen devirlerde ise immünoterapi metoduna başvurulabilir. Allerjik rinit ilerleyen periyotta kalıcı burun eti büyümesi ve burun ve sinüslerde polip dediğimiz yumuşak doku oluşumları yapar. Burun eti büyümelerinde radyofrekans uygulaması yapılabilir. Polipleşme durumunda ise sinüzit ameliyatı olarak bilinen endoskopik sinüs cerrahisi uygulanabilir.

Sağlıcakla kalınız.
 
Üst