altı rafinerinin daha fazla benzin üretmesinin sonuçları

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Geçtiğimiz yıl, devlete ait şirket, günlük ortalama 252.000 varilin biraz üzerinde üretim ekledi; bu, geçen yıla kıyasla marjinal bir düşüş. Ancak akaryakıt üretimi daha yüksekti, Günde 260.000 varil. Bu ilk kez olmuyor; 1998 ile 2002 yılları arasında devlet şirketi de diğer türevlerden daha fazla akaryakıt üretti; ancak bu eğilim birkaç yıl önce ortadan kalktı ve mevcut federal yönetim rafineriyi tercih etmeye karar verdiğinde yeniden ortaya çıktı. İthalatı önlemek için.

Pemex, yüksek akaryakıt üretiminin dışında, rafineri rakamlarının hızla düşmeye başladığı 2026'dan bu yana geçen yıl ikinci en büyük akaryakıt üretimini gerçekleştirdi.

Halen akademisyen olan Barnés, Pemex rafinerilerinin son yıllardaki işleyişine ilişkin açıklamalarda bulunarak şunları söylüyor: Şirket bugün varil başına %25 daha fazla akaryakıt üretiyor on yıl öncesine kıyasla işlendi. Bunun temel olarak komplekslerin kötü durumu ve rafinerilerde kullanılan ham petrolün giderek ağırlaşmasıyla açıklandığını söylüyor.

Aynı zamanda şöyle açıklıyor: Öncekine göre %12 daha az benzin ve %50 daha az dizel üretiyoren yüksek değere sahip iki rafine olan.

Meksika Rekabet Kurumu'nun (IMCO) yaptığı bir analizden elde edilen rakamlar da benzer bir senaryoyu ortaya koyuyor: Pemex'in toplam petrol üretiminin yaklaşık üçte biri akaryakıttır ve bu, büyük ölçüde Pemex Endüstriyel Dönüşüm'ün yüksek kayıplarına neden olmaktadır.

Bağlı kuruluş geçen yılı 74 milyar 021 milyon peso zararla kapattı; şirketin 2020'den 2022'ye kadar geçen üç yılda 170 milyar pesoyu aştığı göz önüne alındığında bu rakam önemli bir düşüş. Rafinaj işi hiçbir zaman kârlı olmamış, benzin üretiminin artırılması politikasıyla olumsuz sonuçlar artmış ve sürdürülmüştür.

Rafinaj işi, derecelendirme kuruluşu Moody's'in Pemex'in notunu düşürmeye karar vermesinin ana nedenlerinden biri. Analistler, altı yıllık dönem boyunca devlet şirketinin petrol arama ve üretim işine odaklanması ve şirketin mali durumunu iyileştirmek için benzin üretimine öncelik verme fikrini bir kenara bırakması gerektiğine dair güvence verdi.

Buna rağmen Pemex yönetimi analistlerle yaptığı son konferansta şu güvenceyi verdi: Petrol şirketinin bu ticari kanadını desteklemeye devam edecekler.