Antisemitik Saldırılarla Suçlanan New Yorklu Bir Adam, Nefret Suçu Suçlamasından Suçunu Kabul Etti

Bilgin

Global Mod
Global Mod
2021 ve 2022’de New York’ta Yahudilere yönelik bir dizi saldırı düzenlemekle suçlanan Staten Island’lı bir adam olan Saadah Masoud, Salı günü federal bir nefret suçları komplosu suçlamasından suçunu kabul etti.

Bay Masoud’un kurbanlarından biri, Nisan ayında Midtown Manhattan’da Filistin yanlısı bir gösterinin yanında, boynuna sarılı ve sırtından aşağı sarkan büyük bir İsrail bayrağıyla yürüyordu. Göstericilerden biri olan Bay Mesud, kurbanına, Yetkililere göre, “Senin için bir şeyim var – özele geçene kadar bekle” dedi.

Bay Masoud sonunda adamın kafasına ve yüzüne defalarca yumruk attı ve onu bir kaldırım boyunca sürükledi, bir iddianame suçlandı.

İddianame ayrıca Bay Mesud’u 2021’de iki kişiye ayrı saldırılarda saldırmakla suçladı. Bir adam Davut Yıldızı olan bir kolye takarken, diğeri takke de dahil olmak üzere Yahudi diniyle ilişkili geleneksel giysiler giyiyordu. iddianame dedi.


ABD’nin New York Güney Bölgesi Başsavcısı Damian Williams yaptığı açıklamada, “Saadah Masoud, dinleri ve kökenleri nedeniyle üç kurbanı kasıtlı olarak hedef aldı” dedi. Bu ülkede bu saldırgan ve nefret dolu davranışa yer yok” dedi.


Amerika’da Antisemitizm

Antisemitizm, en eski önyargı biçimlerinden biridir ve onu izleyenler, artık ülke genelinde yükselişte olduğunu söylüyor.


  • Tehlikeli Zamanlar :Sosyal medyadaki nefret söylemi örnekleri ve bildirilen olayların artmasıyla, bu düşüş Amerikan Yahudileri için giderek daha endişe verici hale geldi.
  • Kanye Batı : Şimdi Ye olarak anılan rapçi ve tasarımcı, son zamanlarda antisemitik yorumlar nedeniyle geniş çapta kınandı. Endüstrilerdeki serpinti hızlı oldu.
  • Kyrie Irving : Nets, antisemitik bir sinemaya bağlantı yayınladığı için “derin özür” sunan basketbolcunun askıya alınmasını kaldırdı. Davranışı, Yahudi hayranlarının çoğunu dehşete düşürdü ve korkuttu.
Manhattan Federal Bölge Mahkemesinden federal yargıç Denise L. Cote, 3 Mart’ta beş yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilecek Bay Masoud’u cezalandıracağını söyledi.

Bay Masoud’un suçunu kabul etmesi, yetkililerin New York ve diğer yerlerdeki antisemitizm ve aşırılık yanlısı şiddet olayları üzerine yoğunlaştığı bir dönemde geldi.

Daha geçen hafta, şehrin polis komiseri Keechant L. Sewell’in “Yahudi cemaatine yönelik gelişen bir tehdit” olarak tanımladığı olayla ilgili bir soruşturmanın ardından New York’taki Pennsylvania İstasyonunda iki adam tutuklandı. Yetkililer, erkeklerden sekiz inçlik askeri tarzda bir bıçak ve 30 mermilik bir şarjörle yasadışı olarak tutulan bir silah ele geçirdi. Kolluk kuvvetleri, erkeklerden biriyle bağlantılı sosyal medya gönderilerinde bir sinagoga ateş açılması da dahil olmak üzere şiddet tehditlerinin bulunduğunu söyledi.

Salı günü Bay Masoud, Yargıç Cote’a İsrail bayrağı taşıyan adamı “İsrailli olarak algıladığım için” “defalarca yumrukladığını” söyledi.


Bay Masoud, adamın ırkının veya etnik kökeninin ne olduğunu ayırt edemediğini, ancak İsrail bayrağı taşıdığını söyledi.

Bay Masoud, “Karşı protestoda bulundu ve ona saldırdığımı kabul edeceğim” dedi.

Davada yapılan bir suç duyurusuna göre, Bay Masoud’un kurbanı Matt Greenman’ın yüzü şiş ve morarmış olarak bırakıldı ve hastaneye götürüldü ve beyin sarsıntısı teşhisi konuldu.

PIX11 ile yaptığı bir röportajda saldırıyı anlatan Bay Greenman, 42. Cadde ve Birinci Cadde yakınlarındaki Filistin yanlısı gösteriyi izlemeye gittiğini söyledi.

Yahudi olan Bay Greenman röportajda “Gidip tüm bunların neyle ilgili olduğunu görmek istedim” dedi. “Pelerin gibi sırtımda İsrail bayrağı vardı.”

Yürüyüşçülerden bazıları onun etrafında dönmeye başlarken, Bay Greenman, saldırganın “beni arkadan yakaladı; beni yere indirdi. Yüzüme yumruk atıyordu.

“Yüzüme bir sürü tekme attı,” dedi.

“Yahudi halkının medeni ve insan haklarını” savunduğunu söyleyen kar amacı gütmeyen bir grup olan Lawfare Projesi adına Bay Greenman’ı temsil eden avukat Gerard Filitti, Bay Masoud’un suçunu kabul etmesini önemli bir gelişme olarak nitelendirdi.

Bay Filitti, “Adalet Bakanlığı’nın Yahudileri hedef alan bir nefret suçu işlediği her gün değil,” dedi. Yahudi cemaatini hedef alan şiddet içeren suçlara müsamaha gösterilmeyeceği mesajını açıkça veriyor.”


Mahkemede Bay Masoud, Yargıç Cote’a Davut Yıldızı kolyesi takan adamı İsrailli olduğuna inandığı için yumrukladığını da söyledi.

Bay Masoud’un avukatı Ronald L. Kuby, Çarşamba günü yaptığı bir telefon görüşmesinde, müvekkilinin “geniş ailesinin nesiller boyunca İsrail hükümetinin elinde korkunç acılar çektiğini ve bunun büyük kısmının kendisine geçtiğini” söyledi.

Bay Kuby, “Bu, davranışını açıklıyor – ancak haklı göstermiyor -” diye ekledi.

Duruşmada federal savcı Lindsey Keenan, Yargıç Cote’a savcıların yakın zamanda Bay Masoud’un “hükümet tanığı olduğuna inandığı bir kişiyle temasa geçip onu tehdit etmiş” olabileceğini öğrendiklerini söyledi. Bayan Keenan, ofisinin soruşturma yürüttüğünü söyledi ve hükümetin yargıçtan Bay Masoud’un kefaletini iptal etmesini istemesi olasılığını ileri sürdü.

Yargıç, Bay Masoud’u hükümet tanığı olarak algıladığı hiç kimseyle doğrudan veya dolaylı olarak temas kurmaması konusunda uyardı.

Bir sözcü olan Nicholas Biase, Bay Masoud’un davasının, Güney Bölgesi’nin ceza bölümü içinde yeni oluşturulan bir sivil haklar birimi tarafından suçlanan ilk dava olduğunu söyledi.
 
Üst