“Apple Intelligence” yüzünden: Elon Musk, iPhone'ları şirketlere yasaklamakla tehdit ediyor

xTasarim

Global Mod
Global Mod
Ortak yapay zeka işlevlerinin işletim sistemlerine entegre edileceğini ve iPhone'lardaki Siri ile yakından bağlantılı olacağını duyurduktan kısa bir süre sonra Amerikalı milyarder Elon Musk, şirketlerinde cep telefonlarını yasaklamakla tehdit etti. Musk, Tesla, SpaceX ve kısa mesaj servisi X'in (eski adıyla Twitter) CEO'sudur. İkincisi ile ilgili olarak Apple'ın davranışını “kabul edilemez bir güvenlik ihlali” olarak nitelendirdi ve iPhone'ların girişlere teslim edilmesi gerektiğini açıkladı. Musk, Apple ile yapılan iş birliği kapsamında yapay zeka grubu OpenAI'nin iPhone'un tüm içeriğine erişebileceğini varsayıyor gibi görünse de sunum sırasında veri aktarımından önce soruların sorulacağına ve birçok işlevin etkinleştirileceğine dair çeşitli güvenceler verildi. tamamen yerli olarak gerçekleştirildi.


Duyuru
Apple, Pazartesi gecesi bu yılın WWDC geliştirici konferansının başlangıcında “Apple Intelligence”ı duyurdu. Çeşitli AI modelleri doğrudan yerel cihazda kullanılacak veya bulutta son derece korumalı olarak kullanılacak; örneğin fotoğrafların sonradan işlenmesi, e-posta metinlerinin belirli bir tarzda yeniden yazılması veya bir sunum için AI görüntüleri oluşturulması. Teknoloji aynı zamanda bağlama duyarlı bir şekilde ilerlemek için mevcut verilere erişebilmelidir. Sunum sırasında Apple'ın verilere erişemeyeceği defalarca söylendi ancak bu sözün nasıl uygulanacağına ilişkin teknik ayrıntılar hâlâ beklemede. En azından Elon Musk zaten fikrini oluşturdu.

Musk bir dizi kısa mesajda Apple'ın duyurularını hemen eleştirdi. Kendisi bizzat Apple'ın patronu Tim Cook'tan “uğursuz casus yazılımı” durdurmasını istedi. Ayrıca, belirli istekler için gereken verilerin yalnızca kullanıcının onayının ardından OpenAI ve ChatGPT'ye gönderileceğine dair herhangi bir açık referansı aniden reddetti ve uygulamanın daha sonra bir uygulamada bırakılmasını talep etti. Bu arada kendi yapay zeka şirketi xAI'yi de yöneten Musk, şirketlerinin kendilerini kendi akıllı telefonlarını kendi yapay zeka teknolojisiyle geliştirmek zorunda kalabileceklerini de söyledi. Musk'un Reuters'e yönelik eleştirileri hakkında ne Apple ne de OpenAI yorum yapmadı.
(mho)Haberin Sonu
 
Üst