Apple Vision Pro: Analistlere göre talep keskin bir şekilde düşüyor

xTasarim

Global Mod
Global Mod
Daha fazla üretim kapasitesi, ABD'de daha az talep ve bir sonraki model için çok fazla sabır: Tayvanlı analist Ming-Chi Kuo, Apple'ın Asya'daki tedarik zincirinden gelen yeni bilgilerle, Apple'ın ilk Vision Pro'nun piyasaya sürülmesiyle ilgili ortaya çıkan önsezileri doğruluyor. Yan etki: Kuo başarılı olursa, mevcut pazar gelişmeleri göz önüne alındığında, Avrupa'da lansmanın gerçekleşmesi yakın.

DuyuruVision Pro şu anda dünyadaki tek ülkede satılan ve teslimat süreleri üç ila beş gün olan Amerika Birleşik Devletleri'nde mevcuttur. Kuo, ön siparişlerin Ocak ayı ortasında başlamasının ardından bekleme sürelerinin hızla Mart ayına taşınmasından sonra talebin önemli ölçüde düştüğünün artık açık olduğunu söyledi. Ona göre bu yıl Amerika Birleşik Devletleri'ne 200.000 ila 250.000 adet teslim edilecek, bu da Apple'ın başlangıçta planlanan 150.000 ila 200.000 uzay bilgisayarından daha fazlasını yaratacağı anlamına geliyor.

Normalden daha fazla iade yok


Kuo, yeni analiz makalesinde, Vision Pro'nun özellikle çok sayıda ilk kez alıcı tarafından iade edildiği yönündeki medya raporlarına karşı çıkıyor. Geri dönüş oranı %1 olup bu tamamen normal bir değerdir. İlginç bir not, geri dönüşlerin %20 ila 30'unun kullanıcıların karma gerçeklik başlığını nasıl kuracaklarını bilmemelerinden kaynaklanmasıdır.

Diğer pazarlara genişleme artık yazılımdan çok donanım kullanılabilirliği meselesidir. Bunu yapmak için Apple'ın VisionOS'u ilgili ülkelerin yasalarına ve özelliklerine uyarlaması gerekir. Dil desteğinin de uygulanması gerekiyor. Kuo, Vision Pro'nun bu yılki WWDC geliştirici konferansından önce diğer ülkelerde de satışa sunulacağını varsaymaya devam ediyor.

Bir sonraki model yalnızca 2027'den sonra mı?


Daha sonraki (daha ucuz) bir model üzerine spekülasyon yapanların, eğer Kuo'nun tedarik zincirinden elde ettiği bulgular doğruysa, çok fazla sabırla silahlanmaları gerekiyor. Sonuç olarak Apple, Vision Pro'nun daha ucuz veya daha gelişmiş bir modelinin üretimi için henüz çalışmaya başlamadı.Şu anda Apple'dan gelen ilk bilgilerin 2025 sonu ile 2025 yılı başı arasında üretim ortaklarına iletilmesi bekleniyor. 2026 Ayrıca verimliliğin artırılmasıyla ilgili daha çok, cihazda değişiklik yapılmasıyla daha az ilgili olmalı. Bu maliyet tasarrufu etkisi, en azından Vision Pro'nun alıcılar için daha ucuz hale gelmesi anlamına gelebilir.

İlk kullanıcılardan alınan geri bildirimlere göre, önemli değişiklikler içeren yeni modellerin 2027'den önce olması beklenmiyor. Kuo, bu yıl 650.000 ile 700.000 arasında cihaz satışının beklendiğini ve mevcut durumun şirket içi beklentilerle örtüştüğünü yazıyor. Ancak mekansal hesaplama kitlesel pazardan uzaktır. Vision Pro'yu eleştirenler gibi Kuo da cihazın kendi alanından çıkması için ek uygulama senaryolarının, daha düşük fiyatın ve daha fazla konforun gerekli olduğuna inanıyor.


(mki)Haberin Sonu
 
Üst