Avukat, Jüri’ye Eski Trump Danışmanının Emirates Temsilcisi Olmadığını Söyledi

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Eski başkan Donald J. Trump’ın gayri resmi danışmanı olan Thomas J. Barrack Jr.’ın avukatı Çarşamba günü jüri üyelerine, müvekkilinin yasa dışı bir yabancı ajan olduğu yönündeki suçlamaların “gülünç” olduğunu ve savcıların “önemsiz” olduğunu söyledi. Bay Barrack’ın ülkesine ihanet etmeyi kabul ettiği varsayılan bir komploya dönüşüyor.

Avukat Michael Schachter, Bay Barrack’ın Birleşik Arap Emirlikleri yönünde gizlice hareket ettiği suçlamasıyla Brooklyn’deki ABD Bölge Mahkemesi’ndeki duruşmasının ilk gününde, “Her şeyi istediği için yaptı” dedi. “Tom Barrack’ın herhangi biri tarafından kontrol edildiği fikri saçmalık.”

Çarşamba günkü açılış konuşmalarında, Bay Barrack’ın savcıları ve avukatları, Trump yönetimine ve yabancı hükümetlerin ABD’de nüfuz kazanma çabalarına ışık tutabilecek bir davayla karşı karşıya kaldı.


Savcılar, Los Angeles merkezli bir özel sermaye yatırımcısı olan Bay Barrack’ı, çabalarını başsavcıya açıklamadan, iletişim için gizli bir arka kanal olarak hizmet ederek, Bay Trump ile olan hakimiyetini Emirlik’in çıkarlarını ilerletmek için kullanmakla suçladılar. hükümetin sahip olması gerektiğini iddia ettiği gibi.


Hükümetin açılış konuşmasında, bir savcı olan Hiral Mehta, Bay Barrack’ın ABD politikasını etkilemeye çalıştığını ve “para ve gücün yozlaşmış peşinde” BAE’lilere hassas istihbarat aktarmayı kabul ettiğini söyledi.

Bay Mehta, Bay Barrack’ın başsavcıya haber vermediğini çünkü bunun kendisini BAE’ye yararsız hale getireceğini söyleyerek, çabanın “olduğu gibi, yani bir dış etki ve istihbarat kampanyası” olduğunu söyledi.

Savcı, Bay Barrack’ın Birleşik Arap Emirlikleri ile anlaşmasının Bay Trump’ın aday olduğu ve Bay Trump’ın Oval Ofis’e doğru hareket etmesi ve Bay Barrack’ın daha kullanışlı hale gelmesiyle birlikte tırmandığını söyledi.

Bay Barrack, yabancı bir hükümetin kayıtsız ajanı olarak hareket etmek, adaleti engellemek ve yanlış beyanlarda bulunmak da dahil olmak üzere toplam dokuz suçlamayla karşı karşıya: Savcılar, 2019’da BAE ile olan ilişkileri hakkında sorgulandığında FBI ajanlarına defalarca yalan söylediğini söylüyor.


Her iki tarafın açılış açıklamaları hükümetin merkezi bir iddiasına değindi: Bay Barrack, Emirlik hükümetine hizmet ederken aynı zamanda Körfez ülkesinin liderlerinden yatırım fonları için para istedi. Bay Schachter, müvekkilinin bu liderlerle olan etkileşimlerinin – “Kıskanç çöl sıcağında Emirati yönetici ailesinin bir üyesiyle” bir bisiklet gezisi de dahil olmak üzere – tamamen bir yatırım firmasının başkanı için olduğunu söyledi.


Sadece lobicilik suçlamalarıyla suçlanan eski asistanı Matthew Grimes ile birlikte yargılanıyor. Her ikisi de Temmuz 2021’de tutuklandı; savcılar, Bay Barrack’ın çabalarıyla ilgili ek iddialarla Mayıs ayında davada ikinci bir iddianame hazırladılar.

Savcılar, federal ajanların kendisiyle görüşmesinin ardından 2018’de Amerika Birleşik Devletleri’nden ayrılan Emirlikli bir işadamı olan üçüncü bir sanık olan Rashid al-Malik’in hala bulunamadığını söyledi.

Hükümet, açılış konuşmaları tamamlandıktan sonra Çarşamba öğleden sonra ilk tanığını çağırabilir.
 
Üst