Başkan Adams Üstün Yetenekli Programlara Daha Fazla Yer Ekliyor

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Günaydın. Bugün cuma. Belediye Başkanı Eric Adams, şehrin devlet okulları için yetenekli ve yetenekli programı yeniden başlatmayı planlıyor. Ayrıca mahkeme salonundaki huysuzlukları buzdaki huysuzluk anılarını geri getiren eski bir New York Rangers oyuncusuna da bakacağız. Ve Mets bugün evinde açılış oynayacak.

Kredi… The New York Times için Anna Watts

Üstün zekalı ve yetenekli programını genişleterek ve kabul testlerini kalıcı olarak ortadan kaldırarak Eric Adams, şehir yetkililerinin kabul ettiğini ele almayı umuyor yıllardır: Program, ırksal olarak ayrılmış sınıflara katkıda bulundu.

Şehrin okul sistemindeki öğrencilerin yüzde 70’i Siyahi ve Latin kökenli olsa da, üstün zekalı sınıflara kayıtlı öğrencilerin yaklaşık yüzde 75’i beyaz veya Asyalı Amerikalı’dır.

Adams, Twitter’da duyurduğu değişikliklerin “her çocuğa, her posta kodunda adil bir şans vermekle ilgili” olduğunu söyledi. 1 milyondan fazla öğrencisi olan bir sistemde anaokulları için 100, üçüncü sınıflar için 1000 yer daha istiyor.

Şehir çapındaki kabul sınavını bir tarama süreciyle değiştirecekti. K öncesi öğretmenleri, daha sonra bir piyango için başvurabilecek öğrencileri aday gösterecekti.

Ancak potansiyel bir yakalama var. Adams’ın planı, Eyalet Yasama Meclisinin okulların belediye başkanlığı kontrolünü genişletmeyi kabul edeceğini varsayıyor – muhtemelen verilen, ancak Albany’deki milletvekilleri bütçe müzakereleri sırasında bir anlaşmaya varamadılar ve kararı yasama döneminin kalan haftalarına ertelediler.

Tepki, lehte ve aleyhte

Güçlü Birleşik Öğretmenler Federasyonu başkanı Michael Mulgrew şunları söyledi: City’nin yetenekli ve yetenekli programları çok gecikmiş durumda.”

Ancak belediye başkanının planının yeterince ileri gitmediğine ve şehrin 70.000’den fazla anaokuluna yalnızca az sayıda yer sunacağına dair endişeler vardı. Ve bazı yetkililer programın değerini sorguladı. Şehir denetçisi Brad Lander yaptığı açıklamada, “Öğrencileri genellikle sınıf ve ırk temelinde ayıran bir programın ölçeğini genişletmek geriye dönük bir yaklaşımdır” dedi.

Üstün zekalı ve yetenekli programların savunucularının bile endişeleri vardı. Hızlandırılmış Müfredat ve Eğitim için Ebeveyn Liderleri’nin kurucu ortağı Yiatin Chu, göçmen ailelerin çocukları değerlendirmek için Adams ve okullarının rektörü David Banks’in talep ettiği tarama sürecinden daha “daha standart ve daha az öznel” bir yol istediğini söyledi. .

Hava

Sıcaklığın gece 50’lere düştüğü, 60’ların en yüksek olduğu güneşli bir günün tadını çıkarın.

alternatif yan park

Bugün (İyi Cuma) ve yarın (Fısıh Bayramı) askıya alındı.

Brooklyn metro saldırısında şüpheli için kefalet yok

Federal bir sulh hakimi, savcıların kendisinin en az 30 kişiyi öldüren “tamamen planlanmış” bir ateş ettiğini söylemesinin ardından Frank James’in kefaletsiz tutulmasına karar verdi. insanlar yaralandı. James’in teslim olmak için ihbar hattı aradığını söyleyen avukatları, Sulh Hakimi Roanne Mann’den James’in hapiste psikiyatrik deva aldığını görmesini istedi.

James Perşembe günkü bir duruşmada çok az şey söyledi ve Mann’ın sorularını genellikle tek ve sessiz bir kelimeyle – “Evet” ile yanıtladı. Dilekçe girmedi.

Federal savcılar bir mahkeme dosyasında, James’in uzun süreli tutuklama kaydının – pervasızca tehlikeye atma, hırsızlık ve izinsiz girme de dahil olmak üzere neredeyse bir düzine düşük seviyeli suç – “önemsiz” görünebileceğini yazdılar. Ancak bunun, “otoriteye karşı gelme eğilimi olan ve davranışlarını yasaya uyma konusunda aciz veya isteksiz olan bir kişinin resmini” sunduğunu savundular.

Mahkeme tarafından atanan avukatlarından biri olan Mia Eisner-Grynberg, adliye binasının dışında, polis ve haber kaynaklarından gelen “ilk raporların” “yanlış olabileceğini” söyledi. “yargıya aceleye” karşı uyardığı gibi.

Sean Avery, mahkemede savunma oynuyor

Eski New York Rangers yıldızı Sean Avery, meslektaşım Jonah E. Bromwich’in buzda provokatör dediği kişi olarak ün yapmıştı. Ulusal Hokey Ligi’nden ayrıldığından beri Avery, bisiklet şeridi kurallarının çiğnendiğini söylediğinde Instagram’da yüzleşme videoları yayınlayarak kendi kendini bisiklet şeridi bekçisi haline getirdi. 2019’da Manhattan’da bir bisiklet şeridinde park etmiş bir arabaya rastladığında, scooter’ı ile araca çarptı.

Bu karşılaşma, onu hırçın ve alışılmışın dışında bir savunma oyunu oynadığı mahkemeye çıkardı. Perşembe günkü bir dava sırasında, Avery kendini temsil etmek istediğini söyledi ve avukatı ayrıldı, ancak Yargıç John Zhuo Wang, Avery’yi savunmak için başka bir avukat atadı.

Avery ayrıca bir jüri duruşması talep etti, ancak nispeten küçük bir kabahat suçunun cezai yaramazlık suçlamasıyla ilgili davalarda standart duruşmalar norm olsa da.

Avery’nin itirazları üzerine yargıç, duruşma tarihi olarak 23 Mayıs’ı belirledi – bir mahkeme duruşması.

En son New York haberleri

• New Jersey’de eğlence amaçlı, yetişkinlere yönelik ilk esrar satışının önümüzdeki Perşembe başlaması bekleniyor.

• Üniversite rektörleri için yardım arananlar listesi büyüyor: Columbia, Howard ve New York Üniversitesi’ndeki üst düzey yetkililer emekli oluyor.

• Pandemi sırasında New York’a mı taşındınız? Bir oda arkadaşı hikayen var mı? New York Times Magazine sizden haber almak istiyor.

Mets, umutlar ve tahminler için

Bruce Bukiet 2015’te. Kredi… The New York Times için Bryan Thomas

Bruce Bukiet Mets, bu öğleden sonra Arizona Diamondbacks’e karşı evinde açılış maçı oynayacak ve umut edecek, çünkü Mets taraftarlarının yaptığı şey bu.

Onunki, Dünya Serisine bu kadar yakın, playofflara bu kadar yakın veya .500’ün üzerindeki bir sezona bu kadar yakın olmaya ve bu kadar yaklaşmaya alışmış Mets taraftarının olağan belirsiz umudu değil. Geçen ay rekor kıran birinin kesin umudu: Mets bu sezon 88 maç kazanacaktı.

Ve National League East’i Atlanta Braves’in ardından 93 galibiyetle ikinci sırada tamamladı.

Bukiet, New Jersey Teknoloji Enstitüsü’nde 20 yıldan fazla bir süredir, birinci lig beyzbol sezonunun açılış gününde, sezon sonu sıralamasını, takım takım öngören bir profesör ve dekan yardımcısıdır. , galibiyetler, mağlubiyetler ve oyunlarla birlikte. O bir matematikçidir – durugörüye değil, geliştirdiği istatistiksel bir modele güvenir.

Bazı yılların diğerlerinden daha iyi olduğunu zor yoldan öğrendi. Geçen yıl Mets’in National League East’i kazanacağını, ardından Atlanta Braves ve Washington Nationals’ın geleceğini tahmin etmişti. Braves’in birinci, ardından Philadelphia Phillies’in olduğu ortaya çıktı. Mets üçüncü oldu.

Playofflardaki 10 takımdan beşini doğru bir şekilde tahmin etti – “Geçen yıl berbat bir yıldı,” dedi açıklama yoluyla – ve Braves gitti Dünya Serisini kazanmak için. “Yüzde 55 kazanma şansı olan Astros’a sahiptim” dedi.

Bu sefer Doğu Ulusal Ligi’nde ikincilik, Mets’i playofflara koyacaktı. Braves, Milwaukee Brewers ve Los Angeles Dodgers’ın bölümlerini kazanarak playofflara kalacağını öngördü. Beyzbolun yeni ve genişletilmiş playoff sistemine göre, playofflardaki diğer üç takım, bölünmeden bağımsız olarak en çok galibiyet alan takımlar olacaktı. Bu, eğer haklıysa, Phillies ve San Diego Padres ile birlikte 2016’dan beri ilk kez Mets için sezon sonu oynamak anlamına geliyor.

Bu öğleden sonraki maç, Jackie Robinson’ın birinci ligde renk engelini aşan ilk maçına çıkışının 75. yıldönümünde oynanacak. Ve bu sabah Mets, Citi Field’da Tom Seaver’ın bir heykelini açacak.

Okuduklarımız

• New York’taki birçok mücevher tasarımcısı için üretim söz konusu olduğunda yakınlık önemlidir.

• Grub Street, Belçika tüy bovlinginin bu Brooklyn barına nasıl indiğini bildirdi.
METROPOLITAN günlüğü

Acil onarım

Sevgili Günlük:

Bu Aralık 1995’ti. Bir Madison Avenue isim ajansında çalışıyordum ve yeni bir meslektaşımın Carroll Gardens’daki tatil partisine gidiyordum. 22 yaşındaydım, dünyayı fethetmeye hazırdım ve partiye davet edildiğim için gurur duydum.

Arkadaşım ve ben F tren istasyonundan yeni çıkmıştık ki derin bir deliğe adım atmış gibi hissettim. Aşağıya baktığımda yeni siyah çizmelerimden birinin topuğunun zar zor takılı olduğunu gördüm.

Partiye bozuk botla gelmeyecektim ama arkamı dönüp eve de gitmeyecektim.

Blokta bir içki vardı ve biz de aptalca bir şekilde topuğu tamir etmek için yeterli olacağını düşündüğüm Krazy Glue’u aramaya gittik.

Tezgahtaki genç kadın neden yapıştırıcıya ihtiyacım olduğunu sordu. Ona gösterdiğimde anlamadığım bir dilde bir şeyler söyledi ve elinde büyük bir alet çantasıyla askeri kıyafetli genç bir adam belirdi.

Çizmeyi kendisine vermemi işaret etti ve ardından topuğu tekrar yerine oturtmak için elektrikli matkapla devam etti. İnsanlar süt ve muz almaya gelirken, garip bir flamingo gibi tek ayağımın üzerinde dengede durdum.

Genç adam topuğu yeniden bağladı ve hatta vidaları hissetmemem için botun içine birkaç kat karton koydu.

Onu tıslamayı teklif ettim ama o reddetti ve beni nazik bir uyarıyla gönderdi: Fazla dans etme.

— Alina Shteynberg

Agnes Lee tarafından çizildi.
Gönderimleri buradan gönderin ve Metropolitan Günlüğünü buradan daha fazla okuyun.

Burada bir araya gelebildiğimize sevindim. Pazartesi görüşürüz. — JB

PS Bugünün Küçük Bulmaca ve Spelling Bee . Tüm bulmacalarımızı burada bulabilirsiniz.

Melissa Guerrero, Jeff Boda ve Ed Shanahan New York Today’e katkıda bulundu. Ekibe
[email protected] adresinden ulaşabilirsiniz.

.